Sari la conținut
Forum Roportal
eddy1973

Broscute testoase..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

are cineva?din acelea cu rosu,portocaliu,negru si galben pe burta?sunt greu de intretinut?fac miros urat?cat rezista fara hrana daca plec de acasa si uit..ceva mai multe detalii cine poate da?imi plac au design dragut,sunt funny..si cu pestii nu rezist in casa ca fac umiditate mare si ma gandeam la 2 broscute...

post-76032-1191291036_thumb.jpg

Editat de torquemada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am eu. Nu sunt greu de intretinut, dar totusi trebuie sa ai grija de ele. Misros urat nu, asta daca ii schimbi apa atunci cand trebuie, odata la 3-4 zile. Mancare ii poti da o data sau de 2 ori pe zi... depinde si cat de mare e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am eu. Nu sunt greu de intretinut, dar totusi trebuie sa ai grija de ele. Misros urat nu, asta daca ii schimbi apa atunci cand trebuie, odata la 3-4 zile. Mancare ii poti da o data sau de 2 ori pe zi... depinde si cat de mare e.

daca plec un wekend nu mor de foame?ce hrana uscata sau vie?stau mult in apa?eu as fi vrut sa le tin fara apa..maine cred ma duc la obor sa cumpar si o sa fac poze eventul sa vi le arat.nu sunt mari.sunt micute dupa cate stiu cat o cutie de chibrit..apropo ce superstitie este legata de sarmanele broscute?si specia lor exacta care este?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indicat ar fi sa le cumperi cand sunt mici. Nu au cum sa stea pe uscat, sunt broaste de apa. Daca le tii mai multe ore fara apa nu rezista. La acvariu ar trebui sa fie atasata un fel de etajera, si acolo trebuie sa ii pui nisip ca sa poata sa stea acolo cand simte ea nevoia sa stea pe uscat. Daca sunt mici, ar trebui hranite mai des. Se cumpara hrana uscata, gamarus se cheama, sunt niste virmisori uscati sau inima de vita [sub forma de cubulete].

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa aflu specia apoi se poate inchide topicul sau daca sunt si altii interesati sa ramana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Broasca testoasa cu tample rosii sau de Folrida (chrysemys scripta elegans)

 

Pe masura inaintarii in varsta, testoasa cu tample rosii se inchide la culoare, ajungand la maturitate pana la o nuanta de verde brun, cu reflexe violete, ceva mai pronuntate la masculi. Liniile galbene sunt mai putin evidente si conturate, iar zonele post oculare au o coloratie rosie mai putin sensibila. Cu inaintarea in varsta se mai poate observa si o crestere relativ exagerata a ghearelor, care exista un indiciu in aprecierea varstei.

 

Broastele testoase cu tample rosii sunt tot mai cauate de amatori, exportandu-se din America peste 5 milioane de capete anual, indeosebi in Europa si Extremul Orient. Ba mai mult, in unele tari au inceput sa se aclimatizeze chiar in mediul natural de adoptiune. Cresterea acestei specii nu se poate face fara a se avea in vedere indrumarile si sugestiile pe care vi le oferim in acest site, la care se adauga cerintele broastei testoase la un moment dat, in functie de conditiile asigurate.

 

In acvariul este necesar sa asiguram parametri mediali corespunzatori, dintre care importanti sunt: cantitatea de oxigen necesar respiratiei, evitarea curentilor de aer, deoarece testoasele sunt foarte sensibile la acestia, o anumita luminozitate asigurata de lumina naturala si respectiv raze ultraviolete necesare sintetizarii vitaminei D. Tinand cont de aceste cerinte, trebuie sa mai precizam ca nu este suficient sa plasam acvariul in apropierea ferestrei, deoarece razele ultraviolete sunt barate de geamul de sticla, deci se impune asigurarea unei surse de ultraviolete chiar si artificiale.

 

De retinut este faptul ca majoritatea speciilor de broaste testoase au obiceiul de a hiberna, sens in care trebuie sa oferim conditiile adecvate acestei perioade de "odihna fiziologica" si sa asiguram parametri necesari pentru a depasi fara riscuri aceasta etapa temuta de crescatori.

 

In cazul unei broaste testoase de 600-700g., se va administra o cantitate de 50-60g. tot la 2 zile, sau 150-200 g., la o greutate de 1.5-2 Kg. Obisnuit, se calculeaza o cantitate de hrana egala cu 8-10% din greutatea animalului, ce se va oferi la intervale de 1-2 zile, in functie de apetit si de consum. In stabilirea acestei cantitati se va avea in vedere, printre altele, varsta animalului, precum si rezultatele unor tatonari preliminare pentru hrana sa nu ramana, deoarece ea se poate altera si apoi trebuie aruncata.

 

Alimentele care sunt mai fragede se pot administra ca atare, iar cele mai dure, se vor da tocate sau taiate in bucati mai mici. Testoasele carnivore sunt capabile sa se descurce si cu bucati mai mari, pe care le sfasie, dar consumul este mai dificil si cu pierderi de energie sporita, pe cand cele mai tinere, raman nemancate cu hrana langa ele.

 

La administrarea hranei se va avea in vedere faptul ca testoasele carnivore mai si musca si uneori cand intoarcem imprudent mana in acvariu, ele pot confunda degetele cu prada si deci putem fi muscati violent.

 

Sursa: http://www.testoase.go.ro/files/descriere.html

 

post-91518-1191374945_thumb.jpgpost-91518-1191374969_thumb.jpg

Editat de Ruxi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la cat de micute sunt nu are cum sa fie violenta muscatura!dar ai fost de nota 10.ai dat mie cel putin niste informatii ff utile sarut mana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×