Sari la conținut
Forum Roportal
eddy1973

Broscute testoase..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

torq, e chiar binevenit topicul. :ermm:

fiul meu isi doreste o broscuta testoasa. el zice ca d-aia de "iarba" :friends:

iar eu sunt total in ceata. si datorita tie am aflat si unde se gasesc de cumparat. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
torq, e chiar binevenit topicul. :ermm:

fiul meu isi doreste o broscuta testoasa. el zice ca d-aia de "iarba" :friends:

iar eu sunt total in ceata. si datorita tie am aflat si unde se gasesc de cumparat. ;)

dupa cum vezi sunt de apa..dar stau destul si pe uscat, da vezi ca panaramele atea mici sunt iuti sa nu fuga sub pat sau sifonier ceva sa o cauti pana numai poti..

p.s. tot nu am aflat superstitia despe broaste testoase...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in orient (nu mai stiu ce tara, acum) sunt "vazute" bine. se spune ca aduc noroc sau ceva de genul asta.

 

pai la faza cu intratu pe sub mobila ma gandeam si eu. asta ar fi singurul motiv pentru care stau un pic in dubiu daca sa-i iau sau nu. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in orient (nu mai stiu ce tara, acum) sunt "vazute" bine. se spune ca aduc noroc sau ceva de genul asta.

 

pai la faza cu intratu pe sub mobila ma gandeam si eu. asta ar fi singurul motiv pentru care stau un pic in dubiu daca sa-i iau sau nu. :friends:

daca nu e ff mic kidu iai ca e pacat sa nu faci pt 200 mii o bucurie vie..daca e micut o pierde sigur.. :ermm:

la noi stiam ceva cu paguba de bani,ceva ghinion..ceva de rau oricum..in japonia,india,china si inca cateva tari mioritice este aducatoare de noroc,si se poarta tot felul de talismane la gat in forma da testoasa sau la mana etc..

Editat de torquemada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AS DORII CATEVA SFATURI IN PRIVINTA INGRIJIRII UNEI BROASTE TESTOASE. DAR S-O LUAM DE LA INCEPUT PENTRU A VA DA SEAMA CE FEL DE TESTOASA ESTE:

Ieri am gasit pe strada o carapace de testoasa, nu stiam exact daca e moarta dar dupa ce am ridicat-o si-a scos caputul afara. Am luat-o la curte la mine si am pus-o intr-un vas cu capacitatea cam de 2 litri. I-am dat sa manance foi de varza (asa vazusem la pet-shop ca mancau unele) dar nici macar nu s-a uitat la ele. Broasca e de marimea palmei adica are cam 20cm, carapacea maro inchis iar ea e de culoare inchisa cu punctulete galben intens.

CE SPECIE ESTE?

CU CE O POT HRANII?

CUM IMI DAU SEAMA DE SEX?

CAT DE MARE TREBUIE SA FIE ACVARIUL?

CARE TREBUIE SA FIE CUNDITIILE/TEMPERATURA/MEDIUL?

PS: atasez si o poza cu ea

 

 

Multumesc anticipat si daca m-ati putea ajuta asi ramane indatorata :doh:

post-127182-1214478285_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauta pe yahoo "ingrijire broasca testoasa" in primul rand. Testoaselor pe care le-am vazut eu le placea sa se balaceasca :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cauta pe yahoo "ingrijire broasca testoasa" in primul rand. Testoaselor pe care le-am vazut eu le placea sa se balaceasca :doh:

 

Am cautat si am aflat ca broscuta mea este broaste testoasa europeana (emys orbicularis) si este pe cale de disparitie ba mai mult, protejata de lege...ce ma fac? daca ajunge vreun zvon la o institutie de protectie a animalelor cum ca eu detin o broasca PROTEJATA DE LEGE??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am cautat si am aflat ca broscuta mea este broaste testoasa europeana (emys orbicularis) si este pe cale de disparitie ba mai mult, protejata de lege...ce ma fac? daca ajunge vreun zvon la o institutie de protectie a animalelor cum ca eu detin o broasca PROTEJATA DE LEGE??

Nu stiu ce sa zic, dar ar fi culmea sa se lege de tine... ori o duci de unde ai luat-o sa o "protejeze" legea in continuare, ori o protejezi tu... Poate o sa-ti stranga mainile ca fiind protectoarea unei broscute "protejata" de lege. :o:

 

Ce ne bate inima cand auzim de legi, nu? Au bagat bine frica in oasele populatiei. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o problema m-am trezit cu un pui de testoasa Emys orbicularis la poarta, ciudat este ca eu stau in mijlocul orasului si nu prea vad de unde sa vina, oricum sa-i dau drumu nu prea imi vine ca este foarte mica. Vreau sa o tin pana mai creste ca sa fiu sigur ca supravietuieste. Si as avea nevoie de ajutor cum sa-i amenajez acvariul, ce temperatura trebuie sa fie apa, cat de des sa o schimb, cata mancare sa-i dau ca mananca cat ii dau si poate nu e bine. Daca are cineva cunostinte in acest caz acesta este id meu georgy_gr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×