Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Relatiile dupa 30 de ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu dau nume...ca pricepe romaneste...e si el p-aic 8) ..a stat casat prima data h

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa e...dupa 30 de ani nu mai crezi asa repede in barbatul/femeia ideala...astepti, cunosti, vezi si te decizi mult mai greu...valabil pt ambele sexe.

Si, dupa ce ti-a mancat una nervii cativa ani, nu mai esti curios sa ti se spuna ce tre' sa faci si sa ti se dea ora exacta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de ce, apoi, nu e in stare sa ramana cu o femeie sa-si intemeieze o familie?

Si eu sunt peste 30 si sufar de problema asta... Nu am fost casatorit dar am trecut razant pe langa o casatorie...

 

La mine e un conflict intre 2 dorinte: prima e sa ma stabilesc o data la casa mea iar a doua e sa nu mai fac compromisuri la ce-mi doresc ca si partenera. Si astfel... au mai aparut cateva relatii care s-au terminat mai frumos sau mai urat...

 

Idea e ca nu mai vreau sa ajung iar in situatia de acum 2 ani... nu mai vreau sa cauzez atat de multa suferinta datorita unei lipse de sinceritate cu propria persoana. Stiu ce vreau... si decat sa ma multumesc cu mai putin... mai bine termin relatia pentru ca stiu ca daca nu o fac din timp... e posibil, foarte posibil sa o fac mai tarziu... iar mai tarziu garantat doare mai tare... raneste mai multa lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In unele cazuri barbatul divorteaza din cauza ca intelege ca nu este el genul care sa stea toata viata cu una si aceeasi persoana, stiu cazuri concrete cand barbatul deja trecut de 30 spune ca casatoria nui de el... si ca facut-o ca trebuia etc.. prin urmare ajunge tot sa divorteze si sa nu se mai casatoreasca ..!

Alt caz este atunci cand barbatul in casatorie a fost prea "protejat" sau inaintea casatorie nu a gustat in deajuns de placerile libertatii, si dupa divort incearca sa traiasca viata din plin! opinia mea!

Nu e cazul. :P

Alte posibilitati mai ai?

 

Il intrebam ce e cu dorinta asta a barbatilor de a alerga asa, de la una la alta, si mi-a raspuns scurt: ,,cautam ceva si nu gaseam. nu voiam sa pierd vremea . dadeam una , doua sanse relatiei..nu mergea..next. Nu de alta..dar anii trec, eu nu intineream si voiam sa-mi gasesc jumatatea.Si te-am gasit''. J..sa stii ca nu am zis de tine babe..love u hun :beee: 8)

Uite.. din cate stiu eu.. el nu prea isi cauta jumatatea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite.. din cate stiu eu.. el nu prea isi cauta jumatatea...

Pai atunci nu e decat un raspuns...ii place libertatea, ii plac relatiile, ii place probabil cantitatea si nu calitatea. Cand umbli incognito asa vreme scurta e oka..e si acceptabil, ai si scuze..bla bla. Dar cand traiesti o viata asa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am tot uitat in jur la diversi cunoscuti.. si acum pe forum.. si m-am "lovit" de urmatoarea chestie: am observat cateva cazuri in care barbatul, dupa ce a fost casatorit un numar de ani.. se separa de sotie.. si apoi umbla "din floare in floare".

Sa spui ca nu mai e multumit de ce are acasa.. nu prea functioneaza in acest caz.. pentru ca de asta se desparte... Dar de ce, apoi, nu e in stare sa ramana cu o femeie sa-si intemeieze o familie?

de multe ori este problema ca nu mai vor sa isi asume anumite responsabilitati... sa ai un camin cu cineva inseamna mult compromis si astfel se alege calea scurta si fara prea multa bataie de cap , ca doar e mai usor sa zici neeeeext in loc sa faci sacrificii , sa iti iei timp sa cunosti persoana in cele mai profunde simtiri ....(parerea mea din lasitate)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....lasitate sau nu

.....lipsa responsabilitatii sau de ce nu apasarea ei

sa o luam pe rand:

-casatoria inseamna compromisuri de ambele parti. atata timp cat ele sunt echilibrate nu e motiv de ingrijorare..

dar in realitate, dupa 30 de ani de convietuire barbatul e cel ce iese lipsa la gramaj si din falnicul tanar mandru ca un cocos de frumoasa lui sotie de la cununie, se trezeste brusc apucat de furiile cauzate de neimpliniri de tot felul, fata de aspiratiile initiale.

-voi femeile pretindeti un gen de fidelitate absolut, ceea ce e mai greu de impus unui barbat, insasi prin natura firii

-luati in calcul si efectele geloziei....

...va urma!....

 

p.s. discut de cazuistica la modul general

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si, dupa ce ti-a mancat una nervii cativa ani, nu mai esti curios sa ti se spuna ce tre' sa faci si sa ti se dea ora exacta.

 

 

pentru tine as desfiinta ora exacta ...:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am tot uitat in jur la diversi cunoscuti.. si acum pe forum.. si m-am "lovit" de urmatoarea chestie: am observat cateva cazuri in care barbatul, dupa ce a fost casatorit un numar de ani.. se separa de sotie.. si apoi umbla "din floare in floare".

Sa spui ca nu mai e multumit de ce are acasa.. nu prea functioneaza in acest caz.. pentru ca de asta se desparte... Dar de ce, apoi, nu e in stare sa ramana cu o femeie sa-si intemeieze o familie?

Midlife crisis ti se pare cunoscut?

E o chestiune cat se poate de reala si se aplica deopotriva femeilor si barbatilor.

Nu stiu daca cel putin teoretic, cineva este evitat. Tind sa cred ca NU.

De ce? Asta e o chestiune care tine poate chiar de filozofie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-casatoria inseamna compromisuri de ambele parti. atata timp cat ele sunt echilibrate nu e motiv de ingrijorare..

dar in realitate, dupa 30 de ani de convietuire barbatul e cel ce iese lipsa la gramaj si din falnicul tanar mandru ca un cocos de frumoasa lui sotie de la cununie, se trezeste brusc apucat de furiile cauzate de neimpliniri de tot felul, fata de aspiratiile initiale.

din ce punct de vedere iese el lipsa la gramaj? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×