Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

uita-te in urma si ai sa vezi acolo rautate si vei observa o imbunatatire a omului :crazy: tocmai din cauza ca este creativ...

Din contră, uită-te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si de aici tragi tu concluzia ca suntem un experiment al unei entitati necunoscute???????...uita-te in urma si ai sa vezi acolo rautate si vei observa o imbunatatire a omului :lol2: tocmai din cauza ca este creativ...

in istorie vad razboaie vad durere suferinta vad oameni care asupresc oameni vad sclavie vad rautatea lenea care a dus la inventii din ce in ce mai daunatoare spiritului de fapt aceste lucruri le vad si in ziua de azi .

toate acestea arata ca omul nu aevoluat spiritual de la starea initiala si ca are o tendinta agresiva este o fire avara rea si egoista nu-i vad evolutia in bine ,daca era o fiinta evolutiva necreata de nimeni nu crezi ca trebuia sa evolueze in mai bine intoti acesti ani de la aparitia lui si pina acum ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am vrut sa te jignesc dar eu caut cu infrigurare solutii la cea ce eu consider criza umanitati ( noi oameni am inceput sa ne plafonam nu mai evoluam in primul rind ca specie de ani buni stagnam si ne multumim cu ceea ce avem al doilea rind ca societate ;

-....

 

sigur ca stiinta si tehnologia ne pot oferi nenumarate beneficii, insa nu pot oferii si solutii pentru criza umanitatii, o reintoarcere la spiritualitate este cheia .

 

" Dumnezeu e in voi" ni s-a spus, dar noi ne incapatanam sa-l cautam in ceruri...

 

corect, din nefericire , manipulatorii religiei din trecut , prezent si viitor, n'au nici un interes sa'l cautam pe

D-zeu in noi.

 

Nu putem fi un experiment al unei entitati necunoscuta noua. Nu putem face experimente pe noi insine fara a constientiza asta. De fapt entitatea in cauza este spiritul nostru detasat de ego. Noi suntem celulele ce alcatuim acea entitate...

 

ma surprinzi :lol2: placut insa ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur ca stiinta si tehnologia ne pot oferi nenumarate beneficii, insa nu pot oferii si solutii pentru criza umanitatii, o reintoarcere la spiritualitate este cheia .
Da stiinta si tehnologia ne ofera beneficii dar ne indeparteaza de spiritualitate iar in numele stiintei sau a tehnologiei sau facut crime atrocitati poate chiar razboaie iar in acelasi timp pot afirma ca goana dupa laurii stiintei a facut ca spiritualitatea sa piara nu vad in ziua de astazi nici un fel da premiu NOBEL <EMMY sau altele care nu imi vin acum in minte date pentru progrese in evolutia umanitatiisau a filozofiei. Nu am vazut nici un filozof bogat nu am vazut nici un om bun sufletist darnic sa ajunga bogat . Vad ca se fac cercetari febrile in domeniile ;militare ,spionaj ,spatiale sau altele dar nu ne intereseaza prea mult de unde venim sau unde mergem sau daca au vreo cit de mica informatie din aceasta latura imeciat o clasifica TOP SECRET, am vazut ca dau premii de milioane de dolari celui care va descoperii o alta propulsie pentru a se naviga in spatiu dar nu inteleg de ce plecam din lumea noastra cind noi nici nu o cunoastem in totalitate nici nu o intelegem asa cum ar trebui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in istorie vad razboaie vad durere suferinta vad oameni care asupresc oameni vad sclavie vad rautatea lenea care a dus la inventii din ce in ce mai daunatoare spiritului de fapt aceste lucruri le vad si in ziua de azi .toate acestea arata ca omul nu aevoluat spiritual de la starea initiala si ca are o tendinta agresiva este o fire avara rea si egoista nu-i vad evolutia in bine ,daca era o fiinta evolutiva necreata de nimeni nu crezi ca trebuia sa evolueze in mai bine intoti acesti ani de la aparitia lui si pina acum ?

 

 

si rautatea asta la om nu este degeaba...pastreaza echilivru vietii, existentei noastre...gandeste si zi daca ar fi numai bunatate, totul ok lume harnica etc. urmeaza un mare dezechilibru...nu exista asa ceva nu poate exista...si iti spun ca in istorie lumea era lenesa, rautatea si lacomia tronau la ca ele acasa, ca sa nu mai vorbim de serviciile oferite omului de catre om :vava:...nu este chiar asa....mai uita-te o data in urma TE ROG si vei observa omul de azi si omul de ieri :P

 

 

 

 

Din contră, uită-te
Editat de ea_adita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am vazut nici un filozof bogat nu am vazut nici un om bun sufletist darnic sa ajunga bogat . Vad ca se fac cercetari febrile in domeniile ;militare ,spionaj ,spatiale sau altele dar nu ne intereseaza prea mult de unde venim sau unde mergem sau daca au vreo cit de mica informatie din aceasta latura imeciat o clasifica TOP SECRET, am vazut ca dau premii de milioane de dolari celui care va descoperii o alta propulsie pentru a se naviga in spatiu dar nu inteleg de ce plecam din lumea noastra cind noi nici nu o cunoastem in totalitate nici nu o intelegem asa cum ar trebui.

 

si atunci ce sa facem ?

 

sigur ca abordarea pe ansambu e gresita, insa in mod cert cercetarea va oferi ceva raspunsuri unei societati umane aflate in primul ei ani de viata .

 

tu crezi ca omul in comlexitatea lui poate fi dezvlauit pe de'a'ntregul in cateva mii de ani ? :yes:

 

 

 

si rautatea asta la om nu este degeaba...pastreaza echilivru vietii, existentei noastre...gandeste si zi daca ar fi numai bunatate,

 

aparent doar, nu te supara da' echilibrul ala e valabil pentru ignoranti ... printre care ma si numar .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stii m-am saturat sa cred orbeste int-un vis intr-o speranta nu imi mai vine sa ma sacrific pentru niste cuvinte scrise intr-o carte sa vrea ceva mai palpabil in afara de durere si suferinta cu promisiunea ca dumnezeu ma iubeste

Ai crezut tu vreodata orbeste in Dumnezeu si El te-a dezamagit?

 

nimeni nu crede orbeste intr-o speranta sau intr-un vis decat daca este sigur ca in ele se afla adevarul suprem pe care l-a cautat dintotdeauna.iar atunci cand gasesti adevarul suprem acesta iti demonstreaza ca toate merita indurate, pentru ca te asteapta ceva mult mai bun.

...iar suferinta si durerea nu sunt pentru ca asa trebuie sa fie modelul perfect de om in ochii Lui Dumnezeu, si ele sunt ca sa ne demonstreze zilnic ca se duce o Mare lupta pentru noi, intre satan si Dumnezeu.

Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SINTEM OARE UN EXPERIMENT AL UNEI ENTITATI NECUNOSCUTA NOUA SAU SINTEM O FIINTA DE SINE STATATOARE ?

Asta-i o intrebare care te astepti sa o primesti de la unu "rapit de extraterestrii" ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta-i o intrebare care te astepti sa o primesti de la unu "rapit de extraterestrii" ...

dupa cite vad scrii in forta ,numeri mesajele sa acumulezi cit mai multe dar nu digeri si nici nu acorzi prea mult timp temei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×