Sari la conținut
Forum Roportal
Gregori

cum de facut o partitie butabila?

Postări Recomandate

AM cumparat un hard nou 160 GB SATA II , si nu am scris nici o sistema de operare pe el, l-am formatat pur si simplu din Windows! dupa care acum am incercat sa scriu pe el sistema de operare Windows XP SP2 si imi da eror loading sistem, il citeste se scriu datele dar nu se buteaza de pe el???????Plz HELP! dupa cate stiu e ceva cu MBR sau ... HELP??? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boot loader??? :blink:

 

Nu stiu, nu am instalat 2 windows-uri pe un compter

nu vreau sa instalez 2 windowsuri pe un compiuter, pentru inceput l-am pus la alt calculator la-m formatat si am scris pe el informatie... acum l-am pus la altul si incerc sa instalez sistema de operare si nu se primeste , nu se booteaza de pe el!?????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa bootezi de pe CD-ul de instalare si sa urmezi pasii de instalare

Merci vad ca ma repet dejeaba!se poate de inchis aici , ma descurc eu!numa bine :blink:

 

 

ma ajuta cineva , cum sa inchid acest topic??? :P

Editat de Gregori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce te repeti? Nu ai zis nimic de CD-ul de instalare. Cum vrei sa bootezi de pe harddisk daca nu ai instalat nimic pe el; "l-am formatat pur si simplu din Windows! dupa care acum am incercat sa scriu pe el sistema de operare Windows XP SP2 si imi da eror loading sistem, il citeste se scriu datele dar nu se buteaza de pe el?"

 

Cum ai incercat, prin copiere sau prin CD.. Trebuie sa instalezi pe calculatorul pe care va rula, nu pe altul si sa instalezi de pe CD-ul de instalare.

Tu, cred ca, faci supozitii gresite despre cum functioneaza lucrurile astea, asa ca mai bine spune-ne exact ce ai facut si ce vrei sa faci daca vrei sa te poate ajuta careva. Nu putem ghici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine sa ei hardul sa il duci la un prieten si sa il formateze cu disk manager din windows sau cu partition magic. Trebuie sa fie formatat ca primary partition nu ca logical drive si daia nu iti boot-eaza pe el. Creeaza 2 sau mai multe patitii si vezi ce zice iar pe prima o faci primary partition{c:/}. celelate le lasi logical drive. Vezi ce iese :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci tuturor! ca sa nu ghiciti o sa explic putin! cu toate ca calculatorul il cunosc nitel!

1. am 2 calculatoare acasa,

2. am procurat un hard nou

3. prima data am instalat hardul nou la celalalt calculator care avea hard si sistema de operare , din windows deja incarcat de pe celalat hard l-am formatat pe asta nou fiind ca suplimentar cu ajutorul programei windowsului sau a programei partition maigic, nu are importanta fiindca am incercat cu amblele!

4. l-am formatat lucreaza super , 2 partitii primare , fara probleme, am scris pe ele informatia cemi trebuia am copiat etc!

5. acum vreau sa-l pun in alt calculator ca hard de baza ,sa scriu sistemul de operare!

6. lam conectat pe el singur la calculator , m-am incarcat de pe CD-ul de instalare windows, am urmat instructiunile, am partitionat 2 partitii una pentru sistema 10GB si restul pentru informatie, in prima dupa formatare am inceput instalarea windowsului...ce se intimpla,.. arata ca se formateaza hardul dupa care se incepe copierea fisierelor necesare la instalarea windowsului , se face restart .. dupa asta logic ar trebui sa se citeasca de pe hard si sa se inceapa instalarea propriu zisa insa ;) de pe el nu se incepe instalarea , nu merge boot-area de pe el, se incearca de pe cd, cand trece la hard scrie er loading sistem... :) , in bios am schimbat sa nu se incarce de pe cd, nu astai problema... MA AJUTA CINEVA?

 

 

si paralel ma ajuta cineva , cum sa inchid acest topic??? friends.gif

Editat de Gregori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gregori invata sa scri corect si use google.

 

Nu e de la hdd, schimba cd-ul

 

Topicul se va inchide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gregori invata sa scri corect si use google.

 

Nu e de la hdd, schimba cd-ul

 

Topicul se va inchide.

Google use forever, tnx!

problema a fost de la hdd si anume sectiunea boot-abila din MBR am rezolvat!

"merci" GigJoe' topicul nu s-a inchis :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×