Sari la conținut
Forum Roportal
Sch

intrebari pentru evolutionisti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

prima intrebare:

cum explica evolutia fenomenul de adoptie din lumea animala...cand evolutia militeaza pentru nerisipa de energie si doar nevoia de a se transmite genele? :beee:

Editat de Sch

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prima intrebare:

cum explica evolutia fenomenul de adoptie din lumea animala...cand evolutia militeaza pentru nerisipa de energie si doar nevoia de a se transmite genele? :beee:

Simplu: prin edicte.

 

In acelasi fel in care teologii definesc propria doctrina: "versul se refera la...."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prima intrebare:

cum explica evolutia fenomenul de adoptie din lumea animala...cand evolutia militeaza pentru nerisipa de energie si doar nevoia de a se transmite genele? :)

 

Din intrebare imi dau seama ca nu cunosti bazele evolutionismului. Si totusi, daca ai intelege macar sensul cuvantului evolutie, poate ti-ai da seama ca presupune mai mult decat "nevoia de a transmite" ceva. :P :beee:

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din intrebare imi dau seama ca nu cunosti bazele evolutionismului. Si totusi, daca ai intelege macar sensul cuvantului evolutie, poate ti-ai da seama ca presupune mai mult decat "nevoia de a transmite" ceva. :P :blink:

eu te-am intrebat sa-ti exprimi parerea asupra evolutiei....

principiul evolutiei e sa-ti mentii cat mai multa energie...doar trasmiterea propriilor gene...deci un animal de ce ar adopta alt animal daca nu ii poarta genele?

chiar umanitatea are asa ceva in instinct...

daca nu stii...spune nu stiu...nimic altceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu te-am intrebat sa-ti exprimi parerea asupra evolutiei....

principiul evolutiei e sa-ti mentii cat mai multa energie...doar trasmiterea propriilor gene...deci un animal de ce ar adopta alt animal daca nu ii poarta genele?

chiar umanitatea are asa ceva in instinct...

daca nu stii...spune nu stiu...nimic altceva

 

Baietel, am un doctorat in biologie, si nu de oriunde. Si ca sa te parafrazez, daca nu stii continutul manualelor de biologie din liceu (alea care detaliaza avantajul genetic la nivel de specie, nu de individ, ca sens al evolutiei)... spune nu sti... nimic altceva. :doh: Si n-ar fi rau nici sa-ti vezi lungul nasului.

 

Toti repetentii din scoli profesionale se aduna p'aci sa-si dea cu parerea cu si despre stiinta. :yes:

 

Oau! :blink: Sch reloaded. :P Sch part II. :P

Came back for more, huh? :lol:

 

Yeah, he's a sucker for punishment. :lol:

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi doctorasule n-ai explicat nimic

 

sa-ti vand un pont....o leoaica a adoptat doi pui de antilopa

Editat de Sch

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era acolo si explicatia, pustiule. :blink:

 

Sa-ti vand un pont; trebuie sa ai habar de subiect ca sa intelegi explicatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce amuz....uite un thread la forumul de religie care reuseste sa nu ma enerveze :wub:

 

Sch : din cate stiu eu evolutia functioneaza in felul urmator : Cand fiintele biologice se inmultesc, noile organisme aparute o sa aiba in codul genetic diverse mutatii....la gene cu functii importante sau nu. Cu totii le avem in noi...de exemplu parul roscat repezinta o mutatie genetica.

 

Asa...acuma, daca sa zicem se nasc 10 pui de puma cu o mutatie care le mareste forta muschilor ce controleaza alergarea, ei vor prinde mai multa prada si vor avea mai mult succes in viata....devenind mai atractivi pentru femelele puma, avand mai multi urmasi carora le transmit gena mutata.

 

In timp toata chestia creste exponential pana cand cei cu gena originara nu mai pot face concurentei si sunt eliminati prin legea selectiei naturale....si astfel spechia pumelor a evoluat sa aiba o viteza mai mare.

 

Mutatiile acestea pot fi si un dezavantaj....ele apar la intamplare din cate stim noi...si prin selectia naturala ajung sa domine cele care avantajeaza specia. Poate in exemplul tau cu leoaica si antilopele leoaica avea un instinct matern (mult) mai mare decat normal, poate coroborat cu pierderea propriilor pui...si inca o chestie, nu stiu de ce tu iti imaginezi ca evolutia spune ca tot ce fac animalele este sa manance sa doarma si sa se reproduca....gresesti

profund.

 

 

Fitzroy : am un coleg la birou care are o vorba culeasa din experienta de viata...anume, ca cei cu adevarat buni in orice domeniu nu se chinuie sa convinga pe altii si nici nu sunt aroganti (asa cum esti tu!). Ei explica, cine vrea sa inteleaga bine cine nu iar bine. Cred ca ai niste complexe de te comporti asa pe aici...si in curand o sa te vezi cu numele fiteroy

 

 

Pentru amandoi : mi se pare complet ilogic conflictul dintre evolutionism si religiile monoteiste...Evolutia e clar ca exista dupa legile demonstrate, cearta ar trebui sa fie pe cine controleaza evolutia nu pe existenta ei, monoteistii crezand ca zeul lor e acela iar "evolutionistii" - nimic, haosul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fitzroy : am un coleg la birou care are o vorba culeasa din experienta de viata...anume, ca cei cu adevarat buni in orice domeniu nu se chinuie sa convinga pe altii si nici nu sunt aroganti (asa cum esti tu!). Ei explica, cine vrea sa inteleaga bine cine nu iar bine. Cred ca ai niste complexe de te comporti asa pe aici...si in curand o sa te vezi cu numele fiteroy

Pentru amandoi : mi se pare complet ilogic conflictul dintre evolutionism si religiile monoteiste...Evolutia e clar ca exista dupa legile demonstrate, cearta ar trebui sa fie pe cine controleaza evolutia nu pe existenta ei, monoteistii crezand ca zeul lor e acela iar "evolutionistii" - nimic, haosul.

 

Am un coleg de apartament care spune ca esti tont. :wub: Daca te-ai simtit obligat sa trantesti ceva complet off-topic, si sa-ti aduci "colegii de birou" aici, esti tocmai tu vinovat de ceea ce ma acuzi. Data viitoare, demonstreaza-ti superioritatea prin a posta on-topic, rational. Ca daca nu, in curand o sa te vezi cu numele ArsePlay3r. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×