Sari la conținut
Forum Roportal
buhulon

Bishon Maltez

Postări Recomandate

buna..eu am un bichon maltese...fetitza. are noua luni si este cel mai frumos cadou primit vreodata. stau in garsoniera, in chirie si mai stau si intr un bloc plin d batrani. Dar nu am avut niciodata vreo problema cu ei. Nu este galagioasa (latra atunci cand este nevoie), este ff jucausa, este ff dragastoasa, te pupa mereu si are o energie pe care nu am reusit sa i o consum nici macar odata. In rest cainele orice ar fi el il ai asa cum il cresti. Il poti compara f mult cu un copil. eu d mica am invatat o sa manace orice, daca ii puneam supica sau mancare gatita in general ii puneam cu paine ca sa pape d toate, mancare de caini manaca orice ii dau, in cateva cuvinte: nu e mofturoasa deloc. Intretinerea ei nu ma costa deloc 3 mil jumate si nu inteleg pe ce dai atatia bani. Nici vaccinele toate adunate nu m au dus atata(poa am eu veterinar mai ieftin nus stiu). fiind alba unghiile le are tot albe si daca nu ai posibiliatte le poti taia aks, daca nu..la veterinar si mai mult d 10 lei nu costa, periatul il faci aks in fiecare zi, mancare nu e deloc scumpa..r.baita odata la 3-4 saptamani , iar samponul iti ajunge cateav luni lejer...nu e deloc greu d intretinut...dar functioneaza pe pincipiu..cum iti asterni asa dormi....

Este parerea mea si este modul in care eu am crescuto. Bafta tuturor celor ce vor sa si ia:). Inca ceva ca o noat personala: daca vreti sa luati unul d la o crescatorie...d oriunde...luati va ceav timp sa vizitati locul unde cresc..locul unde stau femelele masculii cum arata si detalii d genu, eu ce am intalnit...a fost bataie de joc si e pacat ca iei un puitz bolnav...

o zi frumoasa alaturi de bijuteriile voastre:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna..eu am un bichon maltese...fetitza. are noua luni si este cel mai frumos cadou primit vreodata. stau in garsoniera, in chirie si mai stau si intr un bloc plin d batrani. Dar nu am avut niciodata vreo ........................................

o zi frumoasa alaturi de bijuteriile voastre:)

 

Daca e cel din avatar, e absolut mortal :blink:

 

 

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat e de greu sa intretii un prichindel cum e Bishon-ul Maltez?

Ce conditii tre sa ii ofer?

Intai vreau sa ma interesez si dupa aia sa il cumpar.

Stau in camin studentesc

Astept ajutor!

 

PS:Thanks

 

 

buna eu am un westie si iti pot spune din propie experienta ca, bishon-ul este un caine energic, care nu o sa se acomodeze la viata de camin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o bishon-ita malteza,are 6 luni,nu a intrat inca in calduri.Vreau sa va intreb,daca stie cineva,care e varsta la care pot sa o sterilizez??Merci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat e de greu sa intretii un prichindel cum e Bishon-ul Maltez?

Ce conditii tre sa ii ofer?

Intai vreau sa ma interesez si dupa aia sa il cumpar.

Stau in camin studentesc

Astept ajutor!

 

PS:Thanks

salut! cumpara-ti! un bichon maltese. e suuuuuuperb. eu am o catelusa . are 2 ani. tocmai a fatat 7 pui. nu te uita la micile griji pt cresterea lui. toate palesc cand vii acasa, la el si te asteapta si-ti arata dragostea lui neconditionata. cat de iubeste, cat e de atasat de tine si ce credincios iti e. un om poate face toate astea indiferent ce-i faci? nu cred. bafta si sa-mi dai un raspuns cum e cu bichonul maltese alaturi. ok?

 

Am si eu o bishon-ita malteza,are 6 luni,nu a intrat inca in calduri.Vreau sa va intreb,daca stie cineva,care e varsta la care pot sa o sterilizez??Merci.

la a 4-a tura de calduri s-o dai. dar cauta sa fie tot aceeasi rasa. e pacat de ea. adica pe la 2 ani ai ei. vezi sa fie si baiatul tot de cel putin 2 ani. altfel nu sunt asa ok puiutii ca dezvoltare. stapanului masculului va trebui sa-i dai 1 pui. catelusa noastra a facut 7 pui. tot maltese si ea si masculul. bafta!

 

as vrea sa stiu dak toti bichonii:maltez, havanez, frise, bologneze, trebuie tunsi? multumesc :yes:

pt sanatatea si igieta ta si a familie , da. insa daca-i duci la concurs trebuie tunsoare speciala, sau par lung.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maine imi iau un Bichon Maltese dar nu stiu cum se ingrijeste si ce obiceiuri are!Va rog sa ma ajutati si pe mine....

obiceiuri au toate rasele de catelusi acuma conteaza foarte mult cum il inveti tu,cum il ingrijesti asa il ai. Eu am bichon dar e havanez diferenta intre maltez si havanez nu este poate doar de aspect si ala cred ca foarte putin. In general cainii sunt energici,mancaciosi dar mai ales rozatori :spiteful:) trebuie sa ai foarte mare grija cu acest aspect. Daca se obisnuieste sa roada sa muste cu greu cand creste il mai dezveti.Eu am foarte mari probleme cu a mea,roade si musca rau si are 3 luni.Chiar acuma o ora i-am dat o mama de bataie cu papucu ( nu te gandii ca i-am rupt oasele ) cel putin la mine stie de frica cu papucu se fereste,fuge si daca roade sau musca inchide gura. Daca are acest obicei poti merge la dresor o saptaman cu el si se rezolva. Cat despre ingrijire,piptanat ca lasa par in fiecare seara.cand te uiti la tv o iei in brate si o perii asta in caz daca nu vrei sa ai model de par pe haine,pe covor,in mancare si etc.Mergi la o luna (asta cat e mica) la veterinar,un control nu strica niciodata.Gandeste-te ca e ca un copil,ca un bebe si are nevoie de rasfat,de iubire multa. Sa stii ca in general cainii au o memorie buna in cei priveste pe stapani si asa cum o ngrijesti asa se poarta cu tne.

Cu bataia te sfatuiesc sa nu exagerezi,poti incerca cu papucu dar nu papuc de cauciuc,se gasesc papuci d-astia foarte usori si peste cur cand face vreo prostie si ii spui foarte ferm NU. sau NU E VOIE. Sa iti zic sincer mie imi e usor sa iti spun ce sa-i faci catelusului tau,dar cand vine vorba de a mea e vai si amar mai ales ca are o personalitate foarte complicata,sa faca doar ce vrea vodita ei de 2 cm. :rot:) Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×