Sari la conținut
Forum Roportal
buhulon

Bishon Maltez

Postări Recomandate

cat e de greu sa intretii un prichindel cum e Bishon-ul Maltez?

Ce conditii tre sa ii ofer?

Intai vreau sa ma interesez si dupa aia sa il cumpar.

Stau in camin studentesc

Astept ajutor!

 

PS:Thanks

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat e de greu sa intretii un prichindel cum e Bishon-ul Maltez?

Ce conditii tre sa ii ofer?

Intai vreau sa ma interesez si dupa aia sa il cumpar.

Stau in camin studentesc

Astept ajutor!

 

PS:Thanks

Daca stai in camin mai bine lasa . Eu am unul este un caine plin de energie, se alinta ca un copil mic si are nevoie de spatiu de miscare. Daca te hotaresti sa-l cumperi tr sa te gandesti si la costuri de intretinere . Este un caine pretentios la mancare si tr sa-l duci cel putin o data pe luna la periat un salon ( chiar daca il perii in fiecare seara ). De asemenea e si sensibil - o vizita la medic ...ti-a rupt buzunarul in doua. Ca sa-ti faci un calcul eu cheltui pt el in jur de 3 mil pe luna.

Editat de Ionx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SI eu am un Bichon maltez...si pot sa spun k nu mananca mancare uscata pt caini...gen chappi si nici umeda...mananca numai carne de pui si niste chestii pentru caini(ca niste biscuiti) in forma de oase cu care se joaca apoi le mananca...a era sa uit...mananca lapte cu paine numai daca ii tin eu painea inmuiata in lapte in mana :hi: si mai spun despre el ca e foarte energic si jucaus...se joaca chiar si fatea-scunselea :hi:

Editat de Iulyan_14

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SI eu am un Bichon maltez...si pot sa spun k nu mananca mancare uscata pt caini...gen chappi si nici umeda...mananca numai carne de pui si niste chestii pentru caini(ca niste biscuiti) in forma de oase cu care se joaca apoi le mananca...a era sa uit...mananca lapte cu paine numai daca ii tin eu painea inmuiata in lapte in mana ;) si mai spun despre el ca e foarte energic si jucaus...se joaca chiar si fatea-scunselea :hi:

eu am un bichon maltese de cand era pui,6-7 saptamani(acum are 2 ani);mananca orice este comestibil,mai putin fructe si popcorn:P,dar de obicei mananca ce mancam si noi.cred ca este vb si de modul in care a fost invatat sa se hraneasca.mai am un lup alsacian care mananca numai din mana si numai cu rugaminti,acest catel a fost insa foarte alintat;nu e vb de rasa cainelui,ci de modul in care este crescut :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as vre unul dar dupa cate am citit este un caine galagios.Mama ar fi de acord dar tata nu ptr. ca il deranjea galagia.Am incercat sa ii spun cuiva care are casa sa il tina cand e singur la buncici sau ceva.....dar nu au fost de acord sa il tina in casa si am citit pe net ca este prea sensibil si se poate imbolnavi usor daca sta afara.Asa ca sansele mele ptr un Bichon Maltez nu mai prea exista :good: ......poate ma mai rog putin de partinti si..... :nea:

 

eu am un bichon maltese de cand era pui,6-7 saptamani(acum are 2 ani);mananca orice este comestibil,mai putin fructe si popcorn:P,dar de obicei mananca ce mancam si noi.cred ca este vb si de modul in care a fost invatat sa se hraneasca.mai am un lup alsacian care mananca numai din mana si numai cu rugaminti,acest catel a fost insa foarte alintat;nu e vb de rasa cainelui,ci de modul in care este crescut :o:

 

 

Are dreptate.Si bunica mea avea un caine si nu era mofturos la mancare ....in schimb cel al vecinilor a fost un caine alintat ...de aceeasi rasa cu cel al bunicii mele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am un bichon maltez...dar nu este greu de intretinut...si nici nu bag 3 mil pe el pe luna.si latra cand este nervoasa sau ii este frica;)).in rest este plina de energie.iar cu mancarea ...mananca bobite cu sana...si ii mai dam cateodata putina mancare de la noi ca este foarte foarte pofticioasa :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti pot spune ca este plin de energie, nu sta locului o clipa, si e destul de galagios.

 

Si eu am vrut sa imi iau unul.Dar am auzit ca e galagios......eu l-as cumpara,dar pe tata il deranjeaza zgomotul.....si am mai auzit ca nu e bina sa il lasi singur,si nu sunt sigura ca o sa fim tot timpul acasa langa el.Asa ca inca nu m-am decis:sa imi iau un Bichon Maltez sau un yorkshire terrier. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o Bichonita de 1 an jumatate destul de mofturoasa la mancare(sh e gestanta in 3 sapt:X). Vreau sa spun k mi`am dorit`o atat de mult, incat nu`mi venea sa cred ca e a mea cand am luat`o. Si eu am avut probleme la inceput cu tatal meu:-ss. Dar am cumparat`o pe ascuns cu mama :jester:) si acum tata o iubeste atat de mult, o ia in brate, o dragaleste(nici nu`mi vine sa cred:)) ). Oricum, "smecheroaica" a simtit ca el nu prea o agreaza ... nu stiu ce "vraji" a facut, dar a mers:))

 

Despre mancare...Eu ii dau carne de pui (fiarta sau la gratar), capete de os de pui(ii plac f mult), cateodata daca vrea morcov, gulie, varza, conopida, mancare pentru caini semi`umeda; foarte rar stafide(ar face orice pentru ele) si ii mai dau batoane de la Dental Stix pentru tartru de cateva ori pe saptamana(seara).

 

Ce mai pot sa zic...am sa va anuntz cati puiuti o sa faca:X(cam 3-4, k am mers la ecografie:D)

Altceva....Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×