Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Fantoma clasei de mijloc

Postări Recomandate

S-a intamplat acum catva timp aud un reportaj la stirile ProTV cum ca in Romania ar exista o clasa "de mijloc" care in "in pondere de aprox. 25% a consumat bunuri si servicii cat aprox. 3/4 din populatia Romaniei" si ca in continuare "aceasta categorie reprezinta principalul public-tinta al marilor companii care investesc in Romania". Bine, n-am reprodus exact stirea, dar ideea cam asta era. Dupa care, in acelasi mic reportaj, au dat ei niste exemple de salariati extrem de fericiti, cu venituri "de mijloc" si care castigau "in medie" 2500-3000 euro/luna, mare parte din acestia muncind in sectorul bancar. E ok pana aici dar am si eu vin si intreb acuma:

1. Un angajat care primeste (brut sau net) peste 2000 euro/luna poate fi considerat un om de mijloc pt Romania ?! De cand traim asa de bine si nu stiu ?! :lol2:

2. Daca un sfert din populatia tarii cumpara din supermarketuri cat celelalte 3 sferturi, inseamna ca avem doar 25% din romani care traiesc decent sau ca exista 25% bogati si 75% saraci?

3. Pana la urma mai exista asa mult vehiculata clasa de mijloc in Ro sau inca mai suntem la stadiul latino-american de bogati si saraci?

4. Intre salariul mediu net si clasa de mijloc nu exista legatura? Un roman care castiga 300 euro/luna este de mijloc sau unul care castiga 2500 (cat salariul mediu al unui angajat occidental) ? De mijloc nu sunt cei care isi permit unele bunuri mai valoroase (un autoturism nou < 10 000 de euro, un laptop, un aparat de aer conditionat, etc) in rate sau in leasing? Nu sunt cei care depind in cea mai mare masura de creditele de consum?

5. Mi s-a parut interesant articolul asta: http://www.7plus.ro/?arhiva=21/12/2006&id=13767

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amigos, nu iti stric nervii, da si asta are legatura cu masoneria ? Tot de la ei vrei sa spui ca se prabuseste cerul ?

Nu may draga. :eek: Total :lol2: Acum si aici nu se discuta de nici o pabusire. :eek:

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-a intamplat acum catva timp aud un reportaj la stirile ProTV cum ca in Romania ar exista o clasa "de mijloc" care in "in pondere de aprox. 25% a consumat bunuri si servicii cat aprox. 3/4 din populatia Romaniei" si ca in continuare "aceasta categorie reprezinta principalul public-tinta al marilor companii care investesc in Romania". Bine, n-am reprodus exact stirea, dar ideea cam asta era. Dupa care, in acelasi mic reportaj, au dat ei niste exemple de salariati extrem de fericiti, cu venituri "de mijloc" si care castigau "in medie" 2500-3000 euro/luna, mare parte din acestia muncind in sectorul bancar. E ok pana aici dar am si eu vin si intreb acuma:

1. Un angajat care primeste (brut sau net) peste 2000 euro/luna poate fi considerat un om de mijloc pt Romania ?! De cand traim asa de bine si nu stiu ?! :lol2:

2. Daca un sfert din populatia tarii cumpara din supermarketuri cat celelalte 3 sferturi, inseamna ca avem doar 25% din romani care traiesc decent sau ca exista 25% bogati si 75% saraci?

3. Pana la urma mai exista asa mult vehiculata clasa de mijloc in Ro sau inca mai suntem la stadiul latino-american de bogati si saraci?

4. Intre salariul mediu net si clasa de mijloc nu exista legatura? Un roman care castiga 300 euro/luna este de mijloc sau unul care castiga 2500 (cat salariul mediu al unui angajat occidental) ? De mijloc nu sunt cei care isi permit unele bunuri mai valoroase (un autoturism nou < 10 000 de euro, un laptop, un aparat de aer conditionat, etc) in rate sau in leasing? Nu sunt cei care depind in cea mai mare masura de creditele de consum?

5. Mi s-a parut interesant articolul asta: http://www.7plus.ro/?arhiva=21/12/2006&id=13767

 

Termenii folositi de tine au valoare relativa. Clasa de mijloc se defineste la modul general si relativ ca fiind alcatuita din oameni cu un "anumit" grad de independenta financiara, dar care nu au individual putere sau influenta economica/politica. Interpretarea definitiei variaza mult, de la tara la tara, in functie de factori economici si, de multe ori, socio-culturali. De exemplu in Anglia cei mai multi oameni se declara a fi din clasa muncitoare, pentru ca proletariatul are o traditie unica acolo si o reputatie foarte buna. In SUA e invers, majoritatea celor cu studii superioare si joburi calificate se declara automat middle-class.

 

Exista factori si metode statistice de a exprima distributia veniturilor intr-o tara; daca te intereseaza asta, citeste despre indicele Gini, conform caruia Romania se situeaza undeva la media UE, poate chiar usor sub ea (adica cu un grad mai mic de inegalitate). "Clasa de mijloc" nu are o definitie precisa din punct de vedere economic, deci poti sa citesti trei articole in trei reviste diferite, si fiecare sa dea procente foarte diferite de pondere din populatie, in functie de niste criterii alese in mod subiectiv. Referitor la datele tale, daca 25% din romani ar fi in clasa mijlocie si diferentierea s-ar face doar dupa venit (deci profesorii de exemplu nu s-ar incadra aici, etc.), limita inferioara de venit n-ar fi la 2000 de euro, ci mai degraba pe la 600-800 de euro brut.

 

Asta ca sa-ti faci o idee in privinta subiectivismului asociat termenului de "clasa de mijloc", si a varietatii interpretarilor posibile care i se pot da, care depasesc considerentele economice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Termenii folositi de tine au valoare relativa. Clasa de mijloc se defineste la modul general si relativ ca fiind alcatuita din oameni cu un "anumit" grad de independenta financiara, dar care nu au individual putere sau influenta economica/politica. ....

"Clasa de mijloc" nu are o definitie precisa din punct de vedere economic ...

Subscriu.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×