Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Paleoastronautica

Postări Recomandate

:jester:

Una este sa descrii forma unui obiect (sau aparat, masinarie) si cu totul altceva inseamna sa descrii principiile pe care functioneaza. Si am mai spus o data cred, nu vad de ce nu ar proveni totul din imaginatie. Asta inseamna ca ar trebui sa ii credem si pe scriitorii sf de azi cand ne descriu cine stie ce nave interstelare sau alte planete, calatorii in timp samd.

Dezvoltarea aia rapida de care spui tu a venit odata cu agricultura si cu renuntarea la statutul de vanator-culegator. Piramidele nu au fost construite perfect din prima, sunt zeci de piramide esuate, pana s-a ajuns la perfectiunea celor trei. Cred ca subestimam civilizatiile antice si capacitatea lor intelectuala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste atent Vedele indiene, Mahabharata si ce mai au ei... si daca gasesti texte egiptene foarte vechi...

Pai tu crezi ca se puteau deplasa cu simple raze de lumina si coloane de fum? Asa s-a transmis informatia pana la noi. Asa au inteles cei care au vazut fenomenul....

La fel si monstrii si zmeii nostri... vin din trecutul indepartat, dar s-a distorsionat mesajul de-a lungul timpului...

 

Cum explici tu dezvoltarea rapida pe care a cunoscut-o cate o civilizatie la un moment dat in istoria ei? Asa, pur si simplu, din fiinte involuate au ajuns oamenii aia - care dupa parerea noastra in perioada aia erau in zorii evolutiei - sa construiasca piramidele, zigguratele, templele incase, palatele uriase ale indienilor? Asta ca sa amintesc doar ce a ramas de la ei, ce se poate vedea si nu se prea poate realiza nici in zilele noastre....

Zigguratele si piramidele alea nu necesita atata inteligenta cat necesita, de exemplu, tranzistorul.

 

Tranzistorul intrece orice "minune" a lumii :jester:. Pt chestii masive gen piramide/ziggurate (hai sa mori tu ca nu se prea pot realiza nici in zilele noastre - zici ca traiesti in pestera, mai, nu in civilizatia care a trimis oameni pe luna si a trimis sonde in afara sistemului solar) ai nevoie de multi oameni, multi bani si doar un singur arhitect :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zigguratele si piramidele alea nu necesita atata inteligenta cat necesita, de exemplu, tranzistorul.

Orice invenţie necesită inteligenţă ! Altfel, nu s-ar fi inventat nimic !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orice invenţie necesită inteligenţă ! Altfel, nu s-ar fi inventat nimic !
Nu am zis ca nu necesita inteligenta, am zis ca nu necesita atata inteligenta.. si in nici un caz nu atata inteligenta incat sa nu poata fi explicata realizarea altfel decat prin apelul la existenta unei civilizatii extraterestre, pentru care nu exista nicio dovada palpabila.

 

Digg it?

Si oricum, exista inventii pentru care n-ai nevoie de inteligenta, doar de o gramada de incercari.

Chinezii au descoperit praful de pusca prin metoda asta.. ala nu puteai sa-l descoperi decat amestecand substante la intamplare (sau poate chinezii aveau cunostiinte de chimie cuantica, who knows? :jester: ). Legea numerelor mari sta de partea chinezilor (ca-s multi, doh)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si oricum, exista inventii pentru care n-ai nevoie de inteligenta, doar de o gramada de incercari.

 

Ştii c

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester:

Una este sa descrii forma unui obiect (sau aparat, masinarie) si cu totul altceva inseamna sa descrii principiile pe care functioneaza. Si am mai spus o data cred, nu vad de ce nu ar proveni totul din imaginatie. Asta inseamna ca ar trebui sa ii credem si pe scriitorii sf de azi cand ne descriu cine stie ce nave interstelare sau alte planete, calatorii in timp samd.

Dezvoltarea aia rapida de care spui tu a venit odata cu agricultura si cu renuntarea la statutul de vanator-culegator. Piramidele nu au fost construite perfect din prima, sunt zeci de piramide esuate, pana s-a ajuns la perfectiunea celor trei. Cred ca subestimam civilizatiile antice si capacitatea lor intelectuala.

 

De ce sunt doar trei perfecte? Daca tot au descoperit principiul construirii piramidelor, de ce s-au limitat la a construi doar 3 perfecte? De ce mai sunt si altele construite mai tarziu si care sunt imperfecte?

 

Si sunt descrise si principiile de functionare...

Explica-mi tu ce inseamna descoperirea unor obiecte care au forma unor avioane moderne in mormintele egiptenilor...sau globurile care au luminat timp de milenii descoperite in jungla amazoniana sau in morminte stravechi...

Editat de Hadaly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini, si ia zi, cum e cu extraterestrii? Cu paleoastronautica? Ce parere ai de cartile lui von Daniken? Esti de acord cu ce scrie? Ca sa revenim la topic, nu de alta. :jester:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×