Sari la conținut
Forum Roportal
Moise

Taxa pe gaze

Sunteti de acord cu abonamentul la gaze?  

13 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu abonamentul la gaze?

    • Da
      3
    • Nu
      9
    • Nu cunosc detalii
      1


Postări Recomandate

Guvernatii nostrii, in imensa lor dobitocenie, au introdus o noua taxa: abonamentul la gaze. De parca nu erau suficiente taxele existente, de parca nu dam bani ca "berila" la statul roman, acum mai avem o taxa. Taxa a generat proteste ample, de strada sau nu. Ce parere aveti de imensul tupeu care il au, dupa ce ca nu fac nimic la guvernare? Oare suntem sortiti noi romanii sa avem numai tampiti ca lideri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord nimanui nu ii convine cand e vorba de dat bani. Dar trebuie sa ne aducem aminte ca Distrigazul nu mai este al Statului. Deci nu trebui sa aruncam una doua pisica in curtea Guvernului. Acum Ruhrgas pentru nord si Gaz de France pentru sud isi asuma raspunderea pentru. ceea ce inseamna distributia gazelor naturale in Romania. Iar pretul metrului cub la gaze includea in ff mica masura cheluielile de intretinere, logistica, salarii etc. de ce? pentru ca Guvernul le subventiona pe toate acestea. Sunt de acord. Ar trebui facuta o reducere la abonament pentru cei nevoiasi. Totusi sa gandim lucid. Firmele astea au platit cam un miliard de euro. Bani care sa-au dus la Stat. Da? Statul a ajustat pensiile si unele salarii.Corect? Deci e un intreg lant trofic.

Crs_tep ce atitudine e asta? Recunosc. Si eu am zis ca imi e scarba de Romania dar voi m-ati pus la zid. M-am conformat da? Iar odata cu noii alesi incep din ce in ce pe zi ce trece sa cred ca va fi bine dar trebui sa mai suferim un pic. De acum pana in 2007 ar trebui sa fie cea mai motivanta suferinta. Doamne ajuta sa ne luminam cu totii mintile!

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Guvernatii nostrii, in imensa lor dobitocenie, au introdus o noua taxa: abonamentul la gaze. De parca nu erau suficiente taxele existente, de parca nu dam bani ca "berila" la statul roman, acum mai avem o taxa. Taxa a generat proteste ample, de strada sau nu. Ce parere aveti de imensul tupeu care il au, dupa ce ca nu fac nimic la guvernare? Oare  suntem sortiti noi romanii sa avem numai tampiti ca lideri?

[snapbacca]43222[/snapbacca]

Normal! Noi suntem blegi ca nu suntem uniti si ne temem si de umbra noastra. Statul a devenit un soi de inamic public nr.1, care sub pretextul adunarii fondurilor necesare asig. sociale, sanatate, etc. aduna bani pentru....cine stie ce, in tot cazul nu le ajunge, caci conform principiului " de lunga sa fie cit de groasa numa' de scurta sa nu fie subtire" vor incasa oricit, de preferabil mult, daca se poate si mai mult, daca nu-i de unde e bine si cit ai, dar atunci vine un control...Noirmal, nu vocifereaza nimeni, nu exista alternative si regiile au toate motivele sa-si faca de cap. Nu m-as mira azi- miine sa fim obligati cu totii la Starea Civila cu ocazia casatoriei sa fim obligati sa ne inregistram familia la Registrul Camerei Comertului, eventual cu scutire la TVA, pentru a fi impozitati pee.............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord nimanui nu ii convine cand e vorba de dat bani. Dar trebuie sa ne aducem aminte ca Distrigazul nu mai este al Statului. Deci nu trebui sa aruncam una doua pisica in curtea Guvernului.  Acum Ruhrgas pentru nord si Gaz de France pentru sud isi asuma raspunderea pentru. ceea ce inseamna distributia gazelor naturale in Romania. Iar pretul metrului cub la gaze includea in ff mica masura cheluielile de

De acord, dar este o regie imensa, si oarecum acest transfer de responsabilitate se poate asemana cu chestiunea Romtelecom. Si oricum ma irita ca iar trebuie sa platim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si Germania sa-a desprins din noroi tot pe spinarea poporului, nu vad de unde altundeva sa ia Romania bani daca nu de la populatie. Ca nu sunt cheltuiti bine asta e problema celor de sus...si a noastra implicit (pentru ca noi ii toleram). Dar banii din taxe si accize vin si masura cu gazele e doar un mic pas - sa-au reintrodus accizele la aparatele -de lux' (adica foto digitale si mai stiu eu ce), se maresc taxele pentru combustibili, cota TVA....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Germania sa-a desprins din noroi tot pe spinarea poporului, nu vad de unde altundeva sa ia Romania bani daca nu de la populatie. Ca nu sunt cheltuiti bine asta e problema celor de sus...si a noastra implicit (pentru ca noi ii toleram). Dar banii din taxe si accize vin si masura cu gazele e doar un mic pas - sa-au reintrodus accizele la aparatele -de lux' (adica foto digitale si mai stiu eu ce), se maresc taxele pentru combustibili, cota TVA....

[snapbacca]43362[/snapbacca]

BINE...VOM FI CEI MAI SARACI EUROPENI, VOM FI DE RISUL CURCILOR...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:soc: intrebare: Gazele din aer sau cele provenite de la teava de esapament? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:soc: intrebare: Gazele din aer sau cele provenite de la teava de esapament?  :)

[snapbacca]43397[/snapbacca]

sa stii, cei cu autovehicule platim si pentru noxe. E tot un fel de abonament. La gazul metan-idem. Deci in consecinta: gazele se platesc...indiferent daca ies din teava de esapament sau conducta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×