Sari la conținut
Forum Roportal
griff

Pedigree-ul?

Postări Recomandate

buna ziua la toata lumea. ma numesc radu si mi-am luat de doua zile un mascul de chow-chow de 2 luni. are carnet de sanatate eliberat insa de o asociatie chinologica din rep. moldova- "IDEAL" e numele ei, si este scris in limba rusa. are cineva vreo idee despre cum as putea procura pedigree-ul, in ce limba trebuie scris? multumesc anticipat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul si-n primul rand, carnetul de sanatate n-are nimic de-a face cu pedigree-ul unui caine. Carnetul de sanatate se elibereaza de catre medicul veterinar si acolo sunt trecute numele, rasa, varsta etc. cainelui in functie de doleantele proprietarul (oricine ar fi fost acela la momentul eliberarii carnetului). In mare, utilitatea carnetului de sanatate este de a servi drept "registru" de vaccinari si deparazitari ale cainelui, si NU are nici un fel de legatura cu genealogia cainelui, adica pedigree.

Pedigree(in romaneste=certificat de origini) este un act care, mai pe intelesul tuturor, atesta ca un animal este intr-adevar de "rasa pura".

Pedigree-ul se elibereaza de asociatia chinologica la care este inscris proprietarul mamei catelului dumneavoastra si poate fi obtinut doar de catre acesta pe baza unei cereri depuse cu circa 2 luni inainte de fatarea puilor .In mod normal, atunci cand ati achizitionat puiul trebuia sa vi se inmaneze si acest act, sau in lipsa lui, un certificat de pedigree(daca pedigree-ul nu era inca gata) cu care se poate ridica ulterior pedigree-ul de la asociatie.

Asociatiile chinologice care elibereaza pedigree-uri pot sau nu pot fi recunoscute de FCI(Federatia Chinologica Internationala). Rep.Molodva a devenit de prin 1999 (daca nu ma insel) membra a FCI, insa asta nu garanteaza ca clubul"IDEAL" este membru al Asociatiei Chinologice a rep.Moldova recunoscuta de FCI. Oricum...nu inteleg legatura dintre carnet de sanatate si club...Cu alte cuvinte, este probabil ca acest catel nici macar sa nu aiba pedigree.

De multe ori se intampla ca vanzatorii sa prezinte carnetul de sanatate al cainelui drept un fel de "pedigree", profitand astfel de necunostinta posibililor cumparatori, caci se stie... cateii "cu pedigree" se vand mai scump.

Cum dumneavoastra nu aveti nici pedigree, nici certificat de pedigree...probabil ca catelul nu are asa ceva. In orice caz, luati legatura cu proprietarul mamei catelului, deoarece el este singurul care va poate da acest act.

Si de curiozitate, cum arata acel carnet de sanatate pe care-l aveti....este intr-adevar un carnet...cu pagini? sau e un certificat? ma gandesc sa nu va fi incurcat dumneavoastra defapt cu denumirile, avand in vedere ca e scris in rusa si nu aveti cum sa intelegeti.

Si eu am cumparat un catel de Dobermann din Rep.Moldova, dar asta in 1998,cand nu era inca recunoscuta de FCI,totusi existau asociatii chinologice (care,logic,nu erau nici ele recunoscute de FCI ). Si eliberau pedigree-e s.a.m.d., doar ca in Romania era un act fara valoare avand in vedere ca nu era rec. de FCI. Oricum,cainele nu a fost luat pt. expozitii, asa ca nu a contat prea mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hranestel linistit cu ce mancare vrei. Nu are asta importanta.

Editat de GigJoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mersi mult sienna pt explicatii. am pus mai sus documentul acela fata-verso. a,...inca ceva: pe linga cei 300 euro cit am dat pe caine, pedigreeul mai costa inca 80. am platit si-l astept tocmai din ucraina (doar vreau sa-mi fac "baietelul" campion, nu? :spiteful:

post-115596-1191742388_thumb.jpg

post-115596-1191742436_thumb.jpg

Editat de Darianna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe www.fci.be (site-ul FCI), in sectiunea Member Countries, am aflat ca Rep.Moldova nu este membru FCI, ci asociat...si asociatia recunoscuta de FCi este cea de mai jos (va recomand sa vizitati site-ul FCI in acest sens)

 

9. Moldavia

Uniunea Chinologica din Moldova

Armeana Str., 30, Ap.103 B

2012 Chisinau - Moldavia

 

Tel. + 373.22.270.383

Fax. + 373.22.271.897

http://www.thedog.md

E-mail: mduchm@mail.ru

 

 

Ceea ce aveti dumneavostra intr-adevar are inscris pe prima pagina,in rusa, "certificat de pedigree"(adica actul cu care se poate obtine pedigree-ul).Pe ultima pagina am observat ca e trecut vaccinul si deparazitarile,deci e si un fel de carnet de sanatate. Nu am mai vazut asa ceva...probabil e un 2-in-1 :spiteful: Totusi pe prima pagina nu e Uniunea Chinologica din Moldova, ci Asociatia de Chinologie din Rep.Moldova - Uniunea Chinologilor. Asa ca fiti foarte atent, aceasta asocatie NU este recunoscuta de FCI (ati observat probabil ca sigla FCI nu se regaseste pe nici una din pagini, ca o dovada in plus). Veti putea probabil obtine si pedigree, insa va fi un act fara valoare atata timp cat nu e rec. de FCI, si in acest caz nu stiu de ce ati mai cheltui cei 80 euro in plus.

Oricum, un pedigree FCI se elibereza doar dupa ce cainelui i-a fost tatuat in ureche sau microcipat acelasi numar care este inscris si pe pedigree. Un pedigree FCI poarta sigla FCI, are timbru sec si in fine...multe elemente de indentificare. Cum sa va trimita actul din Ukraina, fara sa va tatueze/microcipeze cainele? Sau este deja??

Nu stiu ce sa va mai zic...daca ati putea sa mergeti cu actul ce-l aveti la o asociatie chinologica teritoriala (nu stiu din ce oras sunteti) cu siguranta cei de acolo v-ar putea lamuri.

Mult noroc! ...si fiti atent!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×