Sari la conținut
Forum Roportal
cicufabian

Okazii.ro [Culmea prostiei: Sa faci pe prostul si sa ramai asa.]

Postări Recomandate

Salut, vreau sa va spun si voua cate ceva despre okazii.ro. Poate altii se vor gandi de doua ori inainte de a avea incredere in dumnealor, angajatii si serviciile lor.

 

Acum aproximativ doua luni aplicam pentru statusul de "Utilizator verificat". Acest nou serviciu isi propune cunoasterea identitatii persoanelor ce isi fac veacul acolo. Este un lucru bun, dar ce e bun, nu e gratis.

 

Avantajul de a deveni "Utilizator verificat"

 

Siguranta

Calitatea de "Utilizator Verificat" este atribuita de OKazii.ro utilizatorilor care vor face dovada identitatii corecte in profilul personal. Astfel vor arata celorlalti utilizatori un plus de seriozitate si incredere.

 

Continuitate

Ca "Utilizatori verificati" veti beneficiaza de credit lunar fara limita de suma pentru serviciile de promovare a licitatiilor dvs. In acest fel veti putea achita serviciile OKazii.ro o singura data pe luna. Mai multe detalii aici.

 

Transparenta

"Utilizatorii Verificati" vor avea la dispozitie noul serviciu gratuit "Pagina mea" pentru o prezentare personala sau o descriere a activitatii firmei. Ei vor avea implementat si simbolul [Pagina mea] . Mai multe detalii aici.

 

Pentru activarea calitatii de "Utilizator Verificat" [utilizator verificat] se parcurg urmatorii pasi:

 

1. Sa aveti completate corect datele personale in sectiunea "Editare profil personal" din OKazia mea.

2. Sa fiti de acord cu Termenii si conditiile acestui site si sa activati optiunea "Vreau sa devin Utilizator verificat".

3. OKazii.ro va va trimite o scrisoare cu predare personala la adresa din profilul dumneavoastra prin curier, urmand ca acesta sa ne trimita dovada confirmarii identitatii dumneavostra.

4. Odata primita confirmarea, OKazii.ro va implementa langa numele dvs. de utilizator simbolul "Utilizator Verificat".

5. Costul total este de 4 Euro, calitatea de "Utlizator Verificat" fiind valabila nelimitat.

 

Mai sus sunt cateva citate de pe site-ul cu pricina. Ceea ce incerc eu sa va spun mai exact, e ca de doua luni astept scrisoarea de la dumnealor, dar nici pana in momentul de fata nu stiu cum arata (in modul normal scrisoarea trebuia trimisa in maxim 24h, cel putin asa sustin ei).

Plata a fost facuta instantaneu, insa statusul... are de asteptat mult si bine. Tind sa cred ca in anul 2020 se rezolva si problema mea care se pare ca nu are nicio rezolvare.

 

Trimit un mail la "Asistenta clienti" unde ca si normal, primesc un raspuns jalnic. O cucoana imi vorbeste numai cu "tu si eu", de parca in fiecare seara bem cate un suc de portocale :) .

Astept inca o saptamana... nu se rezolva nimic. Trimit mail la directorul firmei si inca o persoana "importanta" din aceasta firma. De aici insa... nu primesc niciun raspuns, nici macar unu` in batjocora (asa cum sunt obisnuiti sa dialogheze stimatii de mai sus).

 

Detin inca informatiile care atesta faptul ca a fost facuta plata, insa serivicul NU.

Multumesc.

 

*Mii de scuze daca nu trebuia pus aici subiectul dar chiar nu stiam unde sa-l postez.

Editat de cicufabian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma alatur si eu cu plangeri despre okazii.ro

Ma chinui si eu de vreo luna buna sa devin "verificat" si nu pot ! Problema mea e ca nu locuiesc in Romania, si nu exista (la ei) modalitati sa devin ca atare.Veti spune "Si atunci ce vrei frate?"

In primul rand nu se specifica nicaieri ca trebuie sa fi in Romania pentru a vinde pe site (eu am un magazin online, de ce n-as putea vinde si in Romania?), ca doar e clar ca fiind "neverificat" nu vinzi nici macar un cui...

Obtuzitatea e ca doar platesc pentru a deveni verificat, si mai platesc odata daca reusesc sa vand, nu?

In al doilea rand, potrivit lor nu sint metode de a ma verifica, daca sint totusi eu sau e varu-meu...Am incercat sa le trimit prin fax tot felul de documente, le-am dat nr real de celular din strainatate...nimic.O tin pe-a lor si gata, asa cum s-a mai spus aici, cu mailuri de la diversi indivizi care te iau la per-tu de parca toata ziua bem bere impreuna.Intre noi fie vorba chestia cu celularul e din evul mediu...Am fost si aici verificat dar in cu totul alte moduri.

Apoi au un stil cu totul particular de a-ti edita anunturile daca le faci in HTML, iti taie orice poza de-acolo, anuntul se lungeste sau lateste dupa caz, ca nu mai seamana cu nimic, si la toate astea (iarasi nespecificate nicaieri) asistenta clienti e...surdo-muta bineinteles.

Dar cel mai tare m-a amuzat forumul intern de pe site, care contine (Atentie) NUMAI pareri pozitive, cum era odata la congresu' PCR de toti aplaudam si zambeam fericiti...

Probabil o sa renunt sa listez acolo, mai ales ca acusi intra concurenta serioasa in domeniu, stiti voi ce vreau sa spun...Eu listez de ceva timp pe mai multe situri, dar asta e deosebit rau de tot...

 

Astept parerile voastre, oare sint exagerat eu, sau sunt arhaici (a se citi smecheri) ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un dipozitiv de decodat.

Nu va plctisesc cu istoria, cert este ca nu am gasit decat un utilizator okazii.ro, Erdman care sa spuna ca il poate decoda.

Trebuia lasat la acesta si ridicat in ziua urmatoare.

Am licitat si am ajuns intr-o statie din Bucuresti. Acolo supriza, nu trebuia sa ajung la nicio adresa, ci sa predau dispozitivul in statie.

Am plecat rapid, pentru ca nu aveam punga de cadou la mine.

Toata povestea pe softpedia.

Pe drumul inapoi scot eee-pc-ul si dau repede un calificativ negativ (-1) cu urmatorul comentariu:

"fara sediu, predare dispozitiv intr-o statie. nu recomand"

Raspuns Erdman:

"neserios, nu se prezinta la intalnire".

la 2-3 zile alta surpriza: calificativul meu fusese anulat de echipa okazii.ro.

La o cercetare mai atenta remarc ca toate calificativele negative, impreuna cu comentariile respective acordate acestui utilizator, sunt anulate. La mine in schimb calificativ negativ din partea lui Erdman:

"Nu se prezinta la intilnire ! Acorda calificative din razbunare ! "

Scriu la echipa okazii.ro sa intreb de ce a fost anulat calificativul meu si de ce nu am fost contactat in prealabil pentru mai multe explicatii.

Raspunsul:

"Salut,

Calificativul respectiv a fost anulat de Serviciul de Asistenta al Okazii.ro deoarece in calitate de cumparator nu ti-ai indeplinit obligatiile si nu ai respectat conditiile afisate in cadrul licitatiei. Mentionam ca in momentul in care postezi o oferta in cadrul unei licitatii te obligi sa respecti conditiile afisate si sa cumperi produsul respectiv.

Multumim,

Echipa Okazii.ro

 

Alina Florentina Plesa- Serviciul Asistenta Clienti"

 

Probabil un raspuns tip.

Concluzii:

1) un cumparator nu este aproape deloc protejat de okazii.ro.

2) serviciul de asistenta clienti este ca si inexistent, cazurile litigioase sunt tratate superficial si arbitrar. Nu veti fi contactat de niciun reprezentant. Nu exista telefon de contact, nici macar pentru mesagerie vocala.

3) eu banuiesc in final o complicitate intre echipa okazii.ro si anumiti vanzatori protejati de acestia. Este o pura banuiala, bazata pe anularea calificativului meu. Nu este o acuzatie, este un mare semn de intrebare privitor la onestitatea acestei echipe.

Alte dovezi concrete care ridica mari semne de intrebare:

1) scrii la suport@okazii.ro si primesti email cu adresa de rapsuns @ netbridge.ro deci pe alt domeniu.

2) raspunsul echipei contine intr-adevar un nume, dar nu si societatea comerciala respectiva.

3) pe pagina okazii.ro nu se specifica nicaieri societatea comerciala, entitatea sau persoana care opereaza acest business. Pe pagina respectiva exista un copyright "2010 Netbridge Services". Acest copyright se prevaleaza de dreptul asupra continutului paginii, nu spune nimic despre entitatea care o opereaza (sediu, telefoane de contact, capital social, etc.). Faptul ca lipsesc aceste "detalii" spune multe despre seriozitatea echipei. Comparati cu site-ul epayment unde aveti date suficiente ca sa identificati operatorul economic.

4) domeniul de internet okazii.ro a fost inregistrat si este detinut de o societate comerciala cu sediul in Cipru, conform paginii www.rotld.ro:

Irina Caragioiu

Renalo Investments Limited

Perdika 7, Strovolos

Nicosia, 2057, CY

Phone: +40.213076000

Email: irina.caragioiu@nchadvisors.ro

 

Cred ca am lamurit pe cine era nelamurit.

Concluzia: internetul ramane in continuare cel mai bun mijloc de a trage tepe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×