Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Eu am observat urmatorul lucru : Daca ma gandesc pt 1 sec ca se poate intampla ceva rau , si daca mai si vizualizez acel posibil rau , se intampla cu adevarat. Tot acest sistem functioneaza si in cazul gandurilor pozitive. De aceea cand vrei sa ti se intample ceva bun, trebuie sa-ti imaginezi cum te bucuri de acel lucru (situatie) si sa te vizualizezi in acea postura de parca ar fi adevarat.

:cheer:

PERFECT ADEVARAT

culmea e ca exista o multime de carti, din toate timpurile, nu numai din ultimii ani, care trateaza acest subiect si printre autori sunt si preoti....lucratori in domeniul social, etc.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PERFECT ADEVARAT

culmea e ca exista o multime de carti, din toate timpurile, nu numai din ultimii ani, care trateaza acest subiect si printre autori sunt si preoti....lucratori in domeniul social, etc.....

dap...asa este :P si nu trebuie sa uitam cas puterea gandului poate vondeca si bolile,de la el cauzandu-se epidemia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am observat urmatorul lucru : Daca ma gandesc pt 1 sec ca se poate intampla ceva rau , si daca mai si vizualizez acel posibil rau , se intampla cu adevarat. Tot acest sistem functioneaza si in cazul gandurilor pozitive. De aceea cand vrei sa ti se intample ceva bun, trebuie sa-ti imaginezi cum te bucuri de acel lucru (situatie) si sa te vizualizezi in acea postura de parca ar fi adevarat.

:cheer:

 

si mie de ce imi iese fix pe dos? :blink:

 

cu cat il vizualizez mai mult, cu atat ma surprinde realitatea prin faptul ca intotdeauna ma contrazice.

 

dar am devenit smechera...adica imi imaginez exact ce nu vreau sa se intample si...minune!...cu nici un chip nu se intampla :alien: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mie de ce imi iese fix pe dos? :blink:

 

cu cat il vizualizez mai mult, cu atat ma surprinde realitatea prin faptul ca intotdeauna ma contrazice.

 

dar am devenit smechera...adica imi imaginez exact ce nu vreau sa se intample si...minune!...cu nici un chip nu se intampla :alien: :P

 

Se intampla exact invers in momentul in care te atasezi de ceea ce doresti . Daca privesti totul cu detasare, ca pe ceva normal sau natural, se intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mie de ce imi iese fix pe dos? :cheer:

 

cu cat il vizualizez mai mult, cu atat ma surprinde realitatea prin faptul ca intotdeauna ma contrazice.

 

dar am devenit smechera...adica imi imaginez exact ce nu vreau sa se intample si...minune!...cu nici un chip nu se intampla :alien: :P

 

 

exact asa fac si eu...ii spun popular " pacalirea destinului" :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca destinul poate fi pacalit, ceea ce trebuie sa se intample se intampla oricum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu cred ca destinul poate fi pacalit, ceea ce trebuie sa se intample se intampla oricum

si atunci cum ramane cu liberul arbitru si cu dreptul de a alege, daca orice am alege, tot se va intampla ce e scris sa ni se intample? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si atunci cum ramane cu liberul arbitru si cu dreptul de a alege, daca orice am alege, tot se va intampla ce e scris sa ni se intample? :D

ea cred ca s-a referit la calea viitorului,in drumul pe care lai ales.Daca ai ales sa mgi sau nu la magazin spre ex,in fiecare situatie destinul are ceva prevazut si e f.f.f. greu sa-l schimbi...crede-ma,chiar daca ai darul premonitiei,tot degeaba pt ca destinul actioneaza pe cealalta parte :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca facem o confuzie intre liberul arbitru care e in raport cu existenta noastra factica (cotidianul cu activitatile zilnice, activitati care in final, vor ajunge sa ne constituie ca ceea ce suntem ca intreg) si o doctrina dusa la interpretare extrema, fatalism chiar, in care omul e tributar unui destin implacabil. Cred ca acest lucru e valabil in ceea ce priveste destinul omului in general. si anume faptul ca se naste doar pentru ca va muri. Din punctul asta de vedere "ni se intampla ce e scris sa ni se intample". Si in cazul asta, nu cred ca mai e vorba de lucruri care "se intampla" aleatoriu, ci e necesitatea unei legi universale careia nu ne putem sustrage.

Editat de părere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×