Sari la conținut
Forum Roportal
cristian h

Ciroza hepatica + hematon cranian

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara.

Mama mea sufera de ciroza hepatica de multi ani de zile si din nefericire vineri (14.09) a cazut pe strada, lovindu-se puternic la cap. In cele din urma a ajuns la spital, i-au facut tomograf si avea hemoragie la creier si din cauza cirozei avansate sangele nu se coagula si doar o minune ar fi putut face asta. I-au administrat printre altele si plasma, cred, pentru a ajuta sangele sa se coaguleze si implicit oprirea hemoragiei. Era in semi-coma. Sambata a dat primele semne de trezire si astazi este mai bine, pot vorbi cu ea, ma recunoastea, cu greu imi spune cine sunt si parca cu teama , stie lucruri de baza dar nu isi aminteste nimci, nu stie unde este......parca pe zi ce trece devine cate putin...mai lucida, mai constienta. O fi dina cauza hematomului la cap?Cirozei? Tot ce pot face este sa ma rog la bunul Dumnezeu sa ma ajute, sa o ajute pe mama ...sa ramana mama mea. I-au facut analize din nou si maine vom mai afla niste rezultate, sper sa nu se ajunga la operatie pe creier, ci hematomul sa se retraga prin tratament. Sa incerc prin metode naturiste.....combaterea cirozei? Mama mea are 50 de ani si intotdeauna ESTE o luptatoare. Stiu ca va fi bine !

Multumesc si poate exista cineva sa ma ajute, macar cu sfaturi, conteaza enorm.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ati fost la ATI Pantelimon?

cat despre tratamente naturiste...poti sa bei ceai de musetel pana nu mai poti ....no effect...

este valabil pentru orice zeama, in astfel de cazuri...

...stai linistit o sa-si revina.... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ati fost la ATI Pantelimon?

cat despre tratamente naturiste...poti sa bei ceai de musetel pana nu mai poti ....no effect...

este valabil pentru orice zeama, in astfel de cazuri...

...stai linistit o sa-si revina.... :P

 

Multumesc din suflet. Este internata la spitalul Sf. Pantelimon. Exista tot feluri de tratamente din plante impotriva cirozei (revista As etc), sunt bune de urmat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc din suflet. Este internata la spitalul Sf. Pantelimon. Exista tot feluri de tratamente din plante impotriva cirozei (revista As etc), sunt bune de urmat?

...

poti sa bei ceaiuri pana nu mai poti...( am mai scris asta intr-un alt topic...cred ca tot al tau)

citeste postarea de acolo.....ia aminte...

sanatate maxima

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin din nou. Noutati nu sunt multe.De 2 zile a inceput sa manance fara sa verse, putina supa pasaqta, putin iaurt de baut. Inca nu este constienta, nu isi aduce aminte nimic, nu stie unde este si ce s-a intamplat. Isi aminteste doar lucruri de baza (cine suntem,cum ne cheama etc).Astazi ii va face din nou tomograf si sper sa se absoarba prin medicamentatie si tratament si sa nu ajungem la operatie.

Primesc din suflet orice sfat si orice incurajare

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau penrtu mama ta,si sotul meu are aceeasi boala,si sper ca amnezia sa fie din cauza loviturii,nu din cauza cirozei.Este adevarat ca si ciroza intr-o anume faza da semne de pierdere a memoriei,dar ai fi observat cu siguranta inainte.Sotul meu a inceput deja sa uite unde isi pune lucrurile, mai rau este ca are tendinta sa le ascunda si nu mai dam de ele.Ciroza este intradevar o boala pacatoasa,dar cu speranta sper sa o ducem cit mai mult pe picioare.Mai rau e ca sotul meu nu mai are imunitate, au inceput deja problemele si la rinichi, tiroida si mai nou cu plaminii,dar inca o data nu trebuie sa ne dam batuti .In legatura cu ceaiurile si produsele naturiste sa nu iti faci mari sperante.La sotul meu nu au avut nici un efect,din contra, retinea lichidele in corp si ii era mult mai rau, cu toate diureticele prescrise.Am incercat pina si apicole, dar in zadar.Acum, este pe tratamentul prescris de doctor,dar e deja o faza destul de avansata ca sa mai apara vreun rezultat pozitiv.Multa sanatate mamei tale, si sa auzim de bine.Fii alaturi de ea si dai sperante ca asta conteaza cel mai mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

poti sa bei ceaiuri pana nu mai poti...( am mai scris asta intr-un alt topic...cred ca tot al tau)

citeste postarea de acolo.....ia aminte...

sanatate maxima

 

 

Imi pare rau penrtu mama ta,si sotul meu are aceeasi boala,si sper ca amnezia sa fie din cauza loviturii,nu din cauza cirozei.Este adevarat ca si ciroza intr-o anume faza da semne de pierdere a memoriei,dar ai fi observat cu siguranta inainte.Sotul meu a inceput deja sa uite unde isi pune lucrurile, mai rau este ca are tendinta sa le ascunda si nu mai dam de ele.Ciroza este intradevar o boala pacatoasa,dar cu speranta sper sa o ducem cit mai mult pe picioare.Mai rau e ca sotul meu nu mai are imunitate, au inceput deja problemele si la rinichi, tiroida si mai nou cu plaminii,dar inca o data nu trebuie sa ne dam batuti .In legatura cu ceaiurile si produsele naturiste sa nu iti faci mari sperante.La sotul meu nu au avut nici un efect,din contra, retinea lichidele in corp si ii era mult mai rau, cu toate diureticele prescrise.Am incercat pina si apicole, dar in zadar.Acum, este pe tratamentul prescris de doctor,dar e deja o faza destul de avansata ca sa mai apara vreun rezultat pozitiv.Multa sanatate mamei tale, si sa auzim de bine.Fii alaturi de ea si dai sperante ca asta conteaza cel mai mult

 

Astazi, rezultatul de la tomograf, indica faptul ca hematomul s-a mai marit fata de prima data dar este stabil, nu apasa pe nici un vas de sange.Este localizat pe partea dreapta si de aceea mama are o pierdere a memoriei, este derutata. In mod normal, daca nu ar fi avut problema cu ficatul, ar fi putut fi operata si in 7 zile era acasa(ce mi-a spus doctorul), iar daca era pe moarte o opera insa cu acest risc dar a zis ca nu este cazul si sa speram ca se absoarbe acest hematom.

 

Astept in continuare ajutorul Dvs

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau penrtu mama ta,si sotul meu are aceeasi boala,si sper ca amnezia sa fie din cauza loviturii,nu din cauza cirozei.Este adevarat ca si ciroza intr-o anume faza da semne de pierdere a memoriei,dar ai fi observat cu siguranta inainte.Sotul meu a inceput deja sa uite unde isi pune lucrurile, mai rau este ca are tendinta sa le ascunda si nu mai dam de ele.Ciroza este intradevar o boala pacatoasa,dar cu speranta sper sa o ducem cit mai mult pe picioare.Mai rau e ca sotul meu nu mai are imunitate, au inceput deja problemele si la rinichi, tiroida si mai nou cu plaminii,dar inca o data nu trebuie sa ne dam batuti .In legatura cu ceaiurile si produsele naturiste sa nu iti faci mari sperante.La sotul meu nu au avut nici un efect,din contra, retinea lichidele in corp si ii era mult mai rau, cu toate diureticele prescrise.Am incercat pina si apicole, dar in zadar.Acum, este pe tratamentul prescris de doctor,dar e deja o faza destul de avansata ca sa mai apara vreun rezultat pozitiv.Multa sanatate mamei tale, si sa auzim de bine.Fii alaturi de ea si dai sperante ca asta conteaza cel mai mult

 

Buna ziua

Hematomul a inceput sa se retraga, urgent si f.f.f. grav astazi este ficatul, cei de la sf pantelimon nu mai au ce sa faca si ma trimit la fundeni.....ce pot face? sunt intr-o situatie disperata si f f f urgenta. Ma puteti ajuta? Macar cu un sfat?

Mama este in stare de inconstienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×