Sari la conținut
Forum Roportal
Andradada

Cum dracu poate face cineva asa ceva....

Postări Recomandate

Nu vreau sa va dejamagesc,dar in Romania este din pacate,inca f acceptata(si practicata)violenta in familie,ce sa mai vb de violenta fata de animale.Si de cazul acesta s-a aflat ptr ca a fost filmat,dar zeci de alte persoane probabil ca bat sau chiar omoara animale,fara ca sa se ia nicio masura.Legea este f blanda,insa chiar daca ar prevede 30 de ani de inchisoare ptr acesti oameni,cine credeti ca s-ar putea duce in casa unor oameni sa verifice cum se poarta cu animalele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa va dejamagesc,dar in Romania este din pacate,inca f acceptata(si practicata)violenta in familie,ce sa mai vb de violenta fata de animale.Si de cazul acesta s-a aflat ptr ca a fost filmat,dar zeci de alte persoane probabil ca bat sau chiar omoara animale,fara ca sa se ia nicio masura.Legea este f blanda,insa chiar daca ar prevede 30 de ani de inchisoare ptr acesti oameni,cine credeti ca s-ar putea duce in casa unor oameni sa verifice cum se poarta cu animalele?

 

 

Cum cine?

Daca am avea si noi un soi de RSPCA in care sunt incluse politie si justitie care se ocupa strict de cazurile-n care animalele sunt violentate, abuzate etc, altfel ar sta treaba.

La ei exista agenti abilitati care se duc pe la casele oamenilor atunci cand li se semnaleaza nereguli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai uitat ca traim in Romania?Aici,daca unul isi omoara copilul/sotia/etc sunt sanse mari ca niciun vecin sa nu sune la Politie.

 

 

Ghini graiesti tu, asa-i, da' poate ca daca ne-om ridica unu' cate unu' si ne-om aduna pe strazi, ne-or vedea cei de dinafara si vor sari cu gurile si acte de punitie pe conducatorii nostri.

Asa s-ar naste o lege pe care s-o respecte si badea gheo din satu' cracanati care-si omoara gloaba snopind-o in bataie.

Macar de frica, daca nu are o alta motivatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ghini graiesti tu, asa-i, da' poate ca daca ne-om ridica unu' cate unu' si ne-om aduna pe strazi, ne-or vedea cei de dinafara si vor sari cu gurile si acte de punitie pe conducatorii nostri.

Asa s-ar naste o lege pe care s-o respecte si badea gheo din satu' cracanati care-si omoara gloaba snopind-o in bataie.

Macar de frica, daca nu are o alta motivatie.

 

Oamenilor nu le e frica de lege pentru ca legea exista. O respecta fie pentru ca sunt de acord cu ea, fie pentru ca le e frica de cei care o aplica. Legea e necesara, fara doar si poate. Insa atata timp cat omul nu o respecta din bun simt (majoritatea oamenilor se incadreaza aici) si cei care ar trebui sa o aplice nu o aplica (pentru ca deh, si ei tot din randul celor care nu o respecta din bun simt provin, in marea lor majoritate - un efect statistic) lucrurile se schimba greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenilor nu le e frica de lege pentru ca legea exista. O respecta fie pentru ca sunt de acord cu ea, fie pentru ca le e frica de cei care o aplica. Legea e necesara, fara doar si poate. Insa atata timp cat omul nu o respecta din bun simt (majoritatea oamenilor se incadreaza aici) si cei care ar trebui sa o aplice nu o aplica (pentru ca deh, si ei tot din randul celor care nu o respecta din bun simt provin, in marea lor majoritate - un efect statistic) lucrurile se schimba greu.

 

 

No, bun, inseamna ca-mi voi face singura dreptate.

Oricum oamenii-s intr-atat de dobitoci, incat pana nu-i ispitesti c-un rachiu pe ăi batrani si c-o ciunga cu suprize pe cei mici, nu aplica nicio lege de bunavoie.

Legea strazii, a vulgului si a celor "prosti, da' multi" primeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai facut deloc rau trimitand clipul, insa probabil era mai de folos daca-l trimiteai asociatiilor internationale de profil.

Am facut asta deja. Am sunat, am vb cu ele. Apoi le-am trimis mail-uri cu video-clipul.Sa vedem ce ramane de facut. De lasat asa nu trebuie lasat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No, bun, inseamna ca-mi voi face singura dreptate.

Oricum oamenii-s intr-atat de dobitoci, incat pana nu-i ispitesti c-un rachiu pe ăi batrani si c-o ciunga cu suprize pe cei mici, nu aplica nicio lege de bunavoie.

Legea strazii, a vulgului si a celor "prosti, da' multi" primeaza.

 

Yup. Trist dar adevarat. Visit Romania 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am facut asta deja. Am sunat, am vb cu ele. Apoi le-am trimis mail-uri cu video-clipul.Sa vedem ce ramane de facut. De lasat asa nu trebuie lasat.

 

Cred ca ideal ar fi ca o fundatie sau organizatie internationala sa faca un studiu in Romania cu privire la maltratarea animalelor. Un sondaj de opinie de exemplu (cu intrebari de genul - ati vazut animale batute sau acte de cruzime impotriva animalelor in ultimele x luni) din care sa rezulte o estimare cantitativa a practicilor de acest gen. Sondajul ar fi greu de facut la sat, dar nu mai greu decat alte sondaje dificile, cele din domeniul protectiei copilului de exemplu. Rezultatele sondajului ar putea fi apoi contrastate cu numarul oficial de contraventii aplicate de directia sanitar veterinara anual pe acest motiv, pentru a se scoate in evidenta faptul ca legea, asa cum e, nu se aplica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×