Sari la conținut
Forum Roportal
mihaela1

Despre iubire

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Majoritatea initiatilor dar si cei ce aspira la initiere, afirma ca iubirea este singura cale spre mantuirea sufletului. Dar, cel putin eu, n-am gasit nicaieri o explicatie a ceea ce este iubirea despre care se vorbeste.

Daca este un sentiment, cum sa-l traduc? Pot sa am fata de omul necunoscut pe langa care trec pe strada, acelasi sentiment de iubire ca si pentru tatal sau sotul meu? Sau pot sa iubesc cu aceiasi intensitate copilul strain care mi-a schilodit pisica si propriul meu copil?

Daca iubirea este o stare de extaz, obtinuta prin anumite tehnici sau indusa de un maestru sipitual, cat de adevarata este aceasta iubire? Care este fundamentul ei?

Sau iubirea poate fi tradusa prin faptele bune pe care le facem: ajutam un batran sa treaca strada, ingrijim un catel orfan, cedam la un privilegiu in favoarea altei persoane ?

Iubirea inseamna sacrificiu? Renuntam la functia pe care o meritam in favoarea colegului care si-o doreste sau renuntam la propria viata pentru a salva alte vieti?

 

Iisus Hristos a fost cel ce a propovaduit iubirea si iata ce a spus:

"Iubeşte-1 pe fratele tău ca pe propriul tău suflet şi ai grijă de el ca de lumina ochilor tăi. (Lev. 19,18. Mat. 22,34-40. Marc. 12,28-34. Luca 10,25-29. Rom. 13,8-10. Gal. 5,13-15. Barn. 19,5)"

Dar tot El a spus:

Poate oamenii g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@mihaela1

ceea ce ai postat - SUNA A IUBIRE PE CANTAR sau IUBIRE SECOND HAND - :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea initiatilor dar si cei ce aspira la initiere, afirma ca iubirea este singura cale spre mantuirea sufletului. Dar, cel putin eu, n-am gasit nicaieri o explicatie a ceea ce este iubirea despre care se vorbeste.

Daca este un sentiment, cum sa-l traduc? Pot sa am fata de omul necunoscut pe langa care trec pe strada, acelasi sentiment de iubire ca si pentru tatal sau sotul meu? Sau pot sa iubesc cu aceiasi intensitate copilul strain care mi-a schilodit pisica si propriul meu copil?

Daca iubirea este o stare de extaz, obtinuta prin anumite tehnici sau indusa de un maestru sipitual, cat de adevarata este aceasta iubire? Care este fundamentul ei?

Sau iubirea poate fi tradusa prin faptele bune pe care le facem: ajutam un batran sa treaca strada, ingrijim un catel orfan, cedam la un privilegiu in favoarea altei persoane ?

Iubirea inseamna sacrificiu? Renuntam la functia pe care o meritam in favoarea colegului care si-o doreste sau renuntam la propria viata pentru a salva alte vieti?

 

Iisus Hristos a fost cel ce a propovaduit iubirea si iata ce a spus:

"Iubeşte-1 pe fratele tău ca pe propriul tău suflet şi ai grijă de el ca de lumina ochilor tăi. (Lev. 19,18. Mat. 22,34-40. Marc. 12,28-34. Luca 10,25-29. Rom. 13,8-10. Gal. 5,13-15. Barn. 19,5)"

Dar tot El a spus:

Poate oamenii g

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea este un sentiment puternic pe care il ai fata de persoane care iti sunt extrem de apropiate:de ex parinti,sot/ie,copiii tai,vreun prieten sau doi(daca ai noroc sa intalnesti prieteni f buni),cineva care te-a ajutat/ti-a fost aproape,etc.Ideea ca poti iubi toti oamenii este o prostie.Ti-ai vinde casa ptr a salva viata unui om din America,pe care nu l-ai vazut niciodata?Dar daca sotul tau ar fi in aceasi situatie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vaiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, atat de documentata si informata si spirituala si ... atatea intrebari despre iubire? hmmm...

 

Tocmai tu care vorbesti mereu despre iubire, dai un raspuns atat de ireverentios?

Sa fie si rautatea tot o forma de iubire?????

Editat de mihaela1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu imi dau cu parerea . raspusuri am mai dat ... ma intrebi ceva? raspund

 

nu e rautate, e ironie :jester: ... o dovada de iubire, ca doar iubirea taie cu sabia :cheer:...cum explici asta? :lol2:

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este posibil. Tocmai de aceea am deschis acest topic: Sa aflu si descrieri mai elevate. O astept pe a ta.

 

IUBIREA... ceva frumos , ceva penibil; Unde gasim eventual o iubire dezinteresanta in care nimic nu conteaza ... :cheer: :jester:

Editat de Marius-Doru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea initiatilor dar si cei ce aspira la initiere, afirma ca iubirea este singura cale spre mantuirea sufletului. Dar, cel putin eu, n-am gasit nicaieri o explicatie a ceea ce este iubirea despre care se vorbeste.

Daca este un sentiment, cum sa-l traduc? Pot sa am fata de omul necunoscut pe langa care trec pe strada, acelasi sentiment de iubire ca si pentru tatal sau sotul meu? Sau pot sa iubesc cu aceiasi intensitate copilul strain care mi-a schilodit pisica si propriul meu copil?

Daca iubirea este o stare de extaz, obtinuta prin anumite tehnici sau indusa de un maestru sipitual, cat de adevarata este aceasta iubire? Care este fundamentul ei?

Sau iubirea poate fi tradusa prin faptele bune pe care le facem: ajutam un batran sa treaca strada, ingrijim un catel orfan, cedam la un privilegiu in favoarea altei persoane ?

Iubirea inseamna sacrificiu? Renuntam la functia pe care o meritam in favoarea colegului care si-o doreste sau renuntam la propria viata pentru a salva alte vieti?

 

Iisus Hristos a fost cel ce a propovaduit iubirea si iata ce a spus:

"Iubeşte-1 pe fratele tău ca pe propriul tău suflet şi ai grijă de el ca de lumina ochilor tăi. (Lev. 19,18. Mat. 22,34-40. Marc. 12,28-34. Luca 10,25-29. Rom. 13,8-10. Gal. 5,13-15. Barn. 19,5)"

Dar tot El a spus:

Poate oamenii g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se poate muta la sectiunea dragoste?nu cred ca e bine nimerit la paranormal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×