Sari la conținut
Forum Roportal
Biggie

Acoperiri materiale?

Postări Recomandate

As dori sa stiu si eu daca cunoaste cineva centre sau institutii unde se pot face acoperiri(depuneri) cu :

 

CrN silver (chrom-nitride)

TiN gold (titanium-nitride

TiBN brown (titanium-boro-nitride)

TiCN blue (titanium-caarbide-nitrile)

TiAlN violet (titanium-aluminium-nitride)

DLC blacca (I dont canown this)

 

Daca stie cineva si poate sa imi dea un nume, adresa sau chiar site/nr tlefon as fi recunoscator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce cauti tu se numeste Acoperire Galvanica!

 

Functie de destinatia piselor sau reperelor (sau ma rog produsului) pe care doresti a le galvaniza, iti pot spune si unde gasesti asemenea centre si mai multe informatii.

 

Majoritatea acoperirilor galvanice au ca ramuri principale Industria Electrotehnica, Textila sau Metalurgica, dar nu spune nimeni ca galvanic nu poti acoperi si plastic! (Majoritatea chinezariilor astea facute sclipitor).

 

DLC - Diamond Licae Carbon

 

Iata si o scurta explicatie (in engleza) la ce inseamna DLC (nu stau sa-ti traduc):

 

"Diamond Licae Carbon (DLC) deposition is undoubtedly the most recent and interesting new development in the field of PECVD processes (Plasma Enhanced Chemical Vapour Deposition), as this technology can obtain deposits of amorphous carbon with characteristics similar to a diamond. Deposition is performed inside a vacuum chamber where a gas is delivered, ionised and then brought to the plasma state. In this state, the gas interacts with the surface of the articles placed in the chamber, depositing a layer of amorphous carbon. The process features low deposition temperatures below 200

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista acoperiri si prin procedee care se numesc alitare, implantare ionica, etc. Eu as fi interesat pentru o acoperire a unui cutit cu maner de cauciuc(care dn pacate nu poate fi incalzit prea tare evident) de exemplu...adica a lamei. Nu discut la nivel de productie ci as fi interesat pentru cateva bucati. Daca poti sa imi dai niste informatii unde se pot face asa ceva as fi recunoscator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fostul Urbis Security Bucuresti... actualul Assa Abloy!

 

O acoperire cu Ni sau Cr te ajuta?

 

Iti trimit pe privata nr. meu de telefon... sa vad poate vorbesc cu un fost coleg de acolo si te poate rezolva... Nu garantez!

 

Mai e si Mecanica Fina Bucuresti... apropo tu de unde esti de loc?

 

 

Mai vb bafta!

 

 

Rectific... totul e sa-mi spui si mie datele tale de contact... ca (dupa cate se pare) nu te pot contacta pe privata!

Editat de kyroptus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nici eu nu pot sa trimit mesaj privat. E-mailul pentru cel care lucrez eu si este interesat de aceste lucruri este neramo@neramo.ro tel. 0351411181 sau 0251412478. dai un mail in care spui ca ai adresa de mail de la mine de pe un forum(cu discutie de acoperiri) si numarul tau de telefon daca e si te suna el. Sau vorbiti prin mail. Multumesc mult....apreciez gestul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×