Sari la conținut
Forum Roportal
f_l_o

Un lucru foarte interesant...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din toata experienta mea traita pana acum am observat un lucru foarte interesant:pentru a se intelege foarte bine 2 persoane care se iubesc...ma refer la relatiile de lunga durata ele trebue sa se potriveasca.NIMIC NOU PANA AICI.

Acum vin eu si zic:persoanele care se potrivesc la caracter si seamana la fata...bineinteles nu foarte mult ca nu trebue sa fie frati rude etc. si au o relatie de dragoste pot trai tot restul vietii impreuna

 

Pana acum nu am intalnit persoane caree au o relatie si care seamana intre ele sa se deesparta

 

p.s. Imi cer scuze pentru exprimare dar sunt un pic obosit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

era un documentar care spunea ca suntem atrasi de aceia care ne seamana fizic... dar sunt destule de putine sanse sa intalnim aceasta asemanare fizica, intelectuala si spirituala in acelsi timp, pt. a exista aceasta compatibilitate aproape perfecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din toata experienta mea traita pana acum am observat un lucru foarte interesant:pentru a se intelege foarte bine 2 persoane care se iubesc...ma refer la relatiile de lunga durata ele trebue sa se potriveasca.NIMIC NOU PANA AICI.

Acum vin eu si zic:persoanele care se potrivesc la caracter si seamana la fata...bineinteles nu foarte mult ca nu trebue sa fie frati rude etc. si au o relatie de dragoste pot trai tot restul vietii impreuna

 

Pana acum nu am intalnit persoane caree au o relatie si care seamana intre ele sa se deesparta

 

p.s. Imi cer scuze pentru exprimare dar sunt un pic obosit...

Ce să zic eu ? E valabil proverbul : "Cine se aseamănă se adună"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din toata experienta mea traita pana acum am observat un lucru foarte interesant:pentru a se intelege foarte bine 2 persoane care se iubesc...ma refer la relatiile de lunga durata ele trebue sa se potriveasca.NIMIC NOU PANA AICI.

Acum vin eu si zic:persoanele care se potrivesc la caracter si seamana la fata...bineinteles nu foarte mult ca nu trebue sa fie frati rude etc. si au o relatie de dragoste pot trai tot restul vietii impreuna

 

Pana acum nu am intalnit persoane caree au o relatie si care seamana intre ele sa se deesparta

 

p.s. Imi cer scuze pentru exprimare dar sunt un pic obosit...

pai pentru ca o relatie de durata sa functioneze partenerii cam trebuie sa fie pe aceeasi lungime de unda...adica sa aiba aceeasi conceptie despre viata, un mod asemanator de gandire, obiective comune...etc. de exemplu nu vad sa functioneze o relatie intre o pers pt care conteaza doar valoriile materiale si o pers pt care conteaza mai mult partea spirituala. in afara de asta, se spune ca dupa un anumit interval de timp partenerii incep sa semene intre ei pt ca preiau trasaturi unii de la altii, ceea ce e perfect adevarat daca stau sa ma uit la cuplurile din jurul meu.

 

referitor la chestia cu asemanarile fizice nu stiu ce sa zic...se spune ca fiecare dintre noi are un suflet pereche, care cica ar semana si ca aspect fizic....cine stie... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa este , te asemeni si ca aspect fizic, desi nu sesizezi, dar cei din afara isi dau seama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine m-a intrebat cineva intr-o zi daca am obiceiul sa ma plimb cu fratele meu de mana pe strada... :jester:..(cel care ma tinea de mana, era sotul meu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum vin eu si zic:persoanele care se potrivesc la caracter si seamana la fata...bineinteles nu foarte mult ca nu trebue sa fie frati rude etc. si au o relatie de dragoste pot trai tot restul vietii impreuna

E ceva real in toata povestea asta... si mie mi s-a spus ca seman cu o anumita tipa... si intradevar a fost o atractie reciproca intre noi... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,Acum vin eu si zic:persoanele care se potrivesc la caracter si seamana la fata...bineinteles nu foarte mult ca nu trebue sa fie frati rude etc. si au o relatie de dragoste pot trai tot restul vietii impreuna''

- posibil, dar nu e o conditie sau garantie de reusita.

 

ma gandesc la cuplurile longevive si fericite din preajma mea si chiar nu gasesc asemanari fizice!

 

intrucat opusele se atrag (fizic mi se pare o certitudine) iar diferentele (de mentalitate, de gusturi, de pasiuni etc) care exced partilor comune dintre parteneri constituie ,,acel ceva'' care ne atrage sau care ne face sa evoluam langa acea persoana.

eu nu mi-as dori ca partenerul meu sa fie copia mea (atat in interior cat si la exterior), nu vreau pe cineva ca mine, vreau pe cineva mai bun decat mine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
,,Acum vin eu si zic:persoanele care se potrivesc la caracter si seamana la fata...bineinteles nu foarte mult ca nu trebue sa fie frati rude etc. si au o relatie de dragoste pot trai tot restul vietii impreuna''

- posibil, dar nu e o conditie sau garantie de reusita.

 

ma gandesc la cuplurile longevive si fericite din preajma mea si chiar nu gasesc asemanari fizice!

 

intrucat opusele se atrag (fizic mi se pare o certitudine) iar diferentele (de mentalitate, de gusturi, de pasiuni etc) care exced partilor comune dintre parteneri constituie ,,acel ceva'' care ne atrage sau care ne face sa evoluam langa acea persoana.

eu nu mi-as dori ca partenerul meu sa fie copia mea (atat in interior cat si la exterior), nu vreau pe cineva ca mine, vreau pe cineva mai bun decat mine!

 

Aspectul fizic conteaza doar la inceput,apoi ramai cu , caracterul celuilalt.Este mai bine sa fie potrivire de caracter decat o frumusete debordanta ... :cheer: :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×