Sari la conținut
Forum Roportal
Marius-Doru

O modalitate de exprimare a ceea ce simti si crezi...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nimic nu ne defineste mai mult decat deplina si neingradita exprimare a emotiilor noastre. Acestea scot la iveala informatii intime si personale despre noi. Ni s-a intamplat fara indoiala ca in anumite momente sa intampinam dificultati in dezvaluirea libera a acestora.

Daca vom da frau liber emotiilor noastre, acest lucru ne va face sa ne simtim expusi si vulnerabili - asa ca de ce ar trebui sa o facem?

O astfel de situatie cu siguranta va impiedica o relatie sa evolueze fericit? Ce trebuie facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa dam frau liber emotiilor atunci cand consideram ca e momentul oportun si sa impartasim emotiile noastre acelor persoane care nu vor profita in sens negativ de pe urma deschiderii noastre.

 

deci cum sta treba? doua persoane de sex opus pot fi doar prieteni? si daca considera ca exista si atractie fizica, ce ar trebui sa faca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa dam frau liber emotiilor atunci cand consideram ca e momentul oportun si sa impartasim emotiile noastre acelor persoane care nu vor profita in sens negativ de pe urma deschiderii noastre.

 

deci cum sta treba? doua persoane de sex opus pot fi doar prieteni? si daca considera ca exista si atractie fizica, ce ar trebui sa faca?

 

Eliberarea de bagajul emotional va actiona ca o supapa de siguranta asupra noastra - descarcarea tensiunilor interne seamana foarte mult cu suieratul ceainicului. Ne vom descarca intreaga presiune acumulata din pastrarea acestora in interior. Emotiile tinute ascunse intr-o relatie pot conduce la neintelegeri legate de ceea ce simtim cu adevarat fata de partenerul(a) nostru(a). Lipsa emotiilor vizibile poate fi interpretata ca o lipsa a sentimentelor.

Eu am pus doar problema unui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimic nu ne defineste mai mult decat deplina si neingradita exprimare a emotiilor noastre. Acestea scot la iveala informatii intime si personale despre noi. Ni s-a intamplat fara indoiala ca in anumite momente sa intampinam dificultati in dezvaluirea libera a acestora.

Daca vom da frau liber emotiilor noastre, acest lucru ne va face sa ne simtim expusi si vulnerabili - asa ca de ce ar trebui sa o facem?

O astfel de situatie cu siguranta va impiedica o relatie sa evolueze fericit? Ce trebuie facut?

 

 

eu sunt cazul acela care nu ma exteriorizez ...spre exemplu ...mi s-a spus recent ...nu stiu ce gandesti si ce simti ...deci nu stiu cum sa actionez....e nevoie de o "actiune" in functie de reactiile celuilalt ?:haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt cazul acela care nu ma exteriorizez ...spre exemplu ...mi s-a spus recent ...nu stiu ce gandesti si ce simti ...deci nu stiu cum sa actionez....e nevoie de o "actiune" in functie de reactiile celuilalt ?:haha:

 

da, actiune in fctie de reactie si reciproc...doar ca...reactia trebuie anticipata;)...si simtita...altfel...no communication :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt cazul acela care nu ma exteriorizez ...spre exemplu ...mi s-a spus recent ...nu stiu ce gandesti si ce simti ...deci nu stiu cum sa actionez....e nevoie de o "actiune" in functie de reactiile celuilalt ?:lol2:

 

Barbatii si femeile vorbesc cumva limbi diferite? Femeile pun mare accent pe sentimente si de aceea le pot exterioriza mai usor decat barbatii... dar exprimarea ta refecta contrariul sau la tine exista preferinte spontane, preferinte calculate; Exista si varianta ca femeia din tine cand incearca să ispiteasca .... :lol2: :haha:

Editat de Marius-Doru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, actiune in fctie de reactie si reciproc...doar ca...reactia trebuie anticipata;)...si simtita...altfel...no communication :lol2:

 

 

dap ...asta e una din probleme ...nu pot fi ...anticipata ..:haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut sa exprim prin diverse metode tot ce simt si tot ce gandesc, dar a fost prea mult pentru "celalalt". Viata m-a invatat ca e mai bine sa nu exprimi nimic din ceea ce simti cu adevarat, pentru ca celalalt se va plictisi repede, mult prea repede, trebuie sa te prefaci mereu, sa-l faci sa te vaneze in fiecare zi, daca vrei sa-l tii langa tine cat mai mult. Daca primeste totul pe tava, se satura asa cum te saturi de aceeasi mancare in fiecare zi si pleaca dupa alt vanat. Si ramai cu sufletul pustiu.... valabil pentru ambele sexe. E parerea mea, asa ca va rog, impuscati-ma...eu nu pot s-o fac....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a placut sa exprim prin diverse metode tot ce simt si tot ce gandesc, dar a fost prea mult pentru "celalalt". Viata m-a invatat ca e mai bine sa nu exprimi nimic din ceea ce simti cu adevarat, pentru ca celalalt se va plictisi repede, mult prea repede, trebuie sa te prefaci mereu, sa-l faci sa te vaneze in fiecare zi, daca vrei sa-l tii langa tine cat mai mult. Daca primeste totul pe tava, se satura asa cum te saturi de aceeasi mancare in fiecare zi si pleaca dupa alt vanat. Si ramai cu sufletul pustiu.... valabil pentru ambele sexe. E parerea mea, asa ca va rog, impuscati-ma...eu nu pot s-o fac....

 

nu avem de ce sa te impuscam pt. ca ai DREPTATE. asta e si concluzia mea!

 

eu chiar am probleme cu exprimarea sentimentelor in cuvinte, fata in fata, insa nu ezit nicio clipa sa-mi demonstrez sentimentele prin actiune, prin comportament, insa e in firea omului ca atunci cand primeste totul sa considere ca e "prea mult", sa se plictiseasca, sa aiba impresia ca poate gasi altceva mai bun in alta parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×