Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Profetii

Evaluează acest topic

Credeti in profetii?  

27 membri au votat

  1. 1. Credeti in profetii?

    • Da
      25
    • Nu
      2
    • imi este indiferent
      0


Postări Recomandate

Eu cred ca te intrebi daca ...nu cumva asa va fi.....in momentul cand crezi orbeste doar in ce iti spun biserica si biblia. Eu nu vreau sa afirm ca ar fi mincinoase, insa sa recunoastem ca pe langa toate meritele pe care le are biserica mai are si "pacate". Prea multi ani a tinut omenirea sub teroarea apocalipsei, fara a da posibilitatea oamenilor sa se informeze. Sa enumaram doar unul dintre aspectele ce intaresc aceasta afirmatie: INCHIZITIA.

 

Unul dintre principiile bisericii din trecut a fost: Acolo unde exista nestiinta si intuneric exista si supunere oarba!

 

pe.sa. Desi am citit Biblia, nu am gasit nici un pasaj in care sa se vorbeasca despre cipuri si coduri de bare ca fiind malefice. Sau poate gresesc?

[snapbacca]42985[/snapbacca]

Nu te inseli. Eu m-am referit la asocierea pe care o fac unii intre cipul pe care il vor purta sub piele unii oameni (dacavrei) si semnul lui satan.

Cat priveste pacatele bisericii, sunt nenumarate. Astazi citeam despre "marele" imparat Constantin, care a facut crestinismul religia oficiala. Pun aici numai o parte din articol, care este elocventa.

 

Pedepsele care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) cred ca doar fanaticii religiosi si oamenii fara o cultura "sanatoasa" pot face asemenea asocieri.

 

pe.sa. am inteles ce ai spus tu. Ce am scris mai sus nu se refera la tine si nici la un alt oarecare user al acestui forum. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) cred ca doar fanaticii religiosi si oamenii fara o cultura "sanatoasa" pot face asemenea asocieri.
Partea nasola cu adevarat este ca nu numai categoriile anuntate de tine fac asemenea asocieri. Ci multi oameni, din diverse paturi sociale, si culturale.
pe.sa. am inteles ce ai spus tu. Ce am scris mai sus nu se refera la tine si nici la un alt oarecare user al acestui forum. :soc:

Asa cum am mai scris eu undeva in forum asta (nu mai stiu unde) daca mai avea biserica puterea de pe vremea inchizitiei acum ma perpeleam la foc mic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica ai votat partial numai in unele? :).

Topicul la care ai raspuns este un chestionar. Poti vota:

Da

NU

imi este indiferent.

:soc:

[snapbacca]42915[/snapbacca]

 

am vrut sa spun ca desi am votat la da, de fapt cred partial in profetii, adica doar in unele.sorry daca a iesit altceva. scriu mai incet decat gandesc.

faza cu cipul ala nu tine. daca cititi in biblie o sa vedeti ca semnul ala era un numar(o stampila) care se tatueaza pe mana sau pe frunte. si in afara de asta se zice ca dl ala cu cornite va fi un mare conducator politi ce-i va obliga pe oameni sa se inchine portretului sau si mute alte detalii.

deci cipul e cip si n-are nici o treaba

altceva.. biserica nu are pacate, ci oamenii iresponsabili care fac parte din ea, fiind totusi oameni...iar in biblie nu scrie nicidecum "crede si nu cerceta", ci "fiti blanzi ca porumbeii si intelepti ca serpii"(sau cam asa).oricum, ideea e ca Dumnezeu nu-i recomanda omului sa fie ignorant, ci il incurajeaza sa-si foloseasca ratiunea. :( :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..........altceva.. biserica nu are pacate, ci oamenii iresponsabili care fac parte din ea, fiind totusi oameni................ ideea e ca Dumnezeu nu-i recomanda omului sa fie ignorant, ci il incurajeaza sa-si foloseasca ratiunea. :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in apocalipsa din cate stiu eu si am citit, dar am sa ma uit si am sa-ti spun mai exct.ca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata am gasit in apocalipsa niste lucruri:cap 13, versetele11-18

14 9-11

17

20 1-10

dar sunt mult mai multe de citit si ar fi bine sa citesti toata apocalipsa ca nu e chiar asa de lunga.mai sunt si carti cu interpretari , caci oricum in biblie lucrurile sunt scise in pilde, ca sa zic asa..

unii spun ca apocalipsa sfantului ioan este luata din cartea lui enoh de care ziceam in primul mesaj. e drept ca exista multe similitudini, dar se poate ca cei doi sa fi vazut aceleasi lucruri nu?

in orice caz, ca sa te lamuresti mai bine citeste-le pe amndoua si altele. cand mai gasesc ceva am sa-ti mai spun. :) :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite am citit versetele pe care mi le-ai indicat. :( De fapt am citit toata Apocalipsa lui Ioan inca o data (acum mi-am amintit), Cartea lu Enoch precum si Manuscrisele de la Marea Moarta, Tablitele lui Toth.

 

:soc: m-am ingrozit din nou.

 

Multam fain. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite am citit versetele pe care mi le-ai indicat. :( De fapt am citit toata Apocalipsa lui Ioan inca o data (acum mi-am amintit), Cartea lu Enoch precum si Manuscrisele de la Marea Moarta, Tablitele lui Toth. 

 

:soc: m-am ingrozit din nou. 

 

Multam fain.  :)

[snapbacca]43211[/snapbacca]

Spider, ai pomenit de Manuscrisele de la Marea Moarta. Ai textele care au reusit sa fie publicate? Ai si tablitele lui Toth? Daca da, poti sa mi le trimiti si mie pe mail?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de stampile dar intr-adevar in Apocalipsa 13 gasesti scris despre numarul fiarei 666 si despre scrierea lui pe mana sau pe frunte. insa nu e vorba de stampile sau alte cele. apropo de ceva scris pe mana sau pe frunte, cititi si Exod 13 si 14 sau Numeri 13 si 14 (nu mai stiu sigur dar verificati ca nu-i greu daca aveti acasa o Biblie) si vedeti ce scrie acolo si apoi faceti o paralela cu 666.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×