Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Un nou server

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie imi zboara, e super-rapid acum, dar are momente cand se blocheaza. E facut bine scriptul ala de directionare? :haha:

De la care net ? De la LAN, WAN sau INTERNET ... ca noi nu avem net.Sintem un butic foarte mic.
De la providerul vostru, na. Ca sa nu mai cauti nod in papura :lol2: Editat de daimon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la care net ? De la LAN, WAN sau INTERNET ... ca noi nu avem net.

Sintem un butic foarte mic.

 

sti forte bine la ce m-am referit, nu trebuie sa ma iei la misto.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici un script de directionare.

Pur si simplu roportal.ro are 2 Ip-uri si browserul alege random de pe care server incarca. In cazul in care serverul pe care navigati se opreste ar trebui sa intre automat pe celalalt. Cu ocazia asta putem si noi sa facem anumite lucrari de intretinere fara ca site-ul sa fie picat.

 

Cele 2 ip-uri sunt:

89.38.128.96

194.117.236.16.

 

Pentru a modifica de pe care servar incarca se poate pune o regula in

\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

 

194.117.236.16 www.roportal.ro

89.38.128.96 www.roportal.ro

 

Daca puneti prima linie va incarca de pe server vechi daca puneti a doua va incarca de pe cel nou.

Daca va merge rau puteti incerca sa adaugati una din liniile de sus sa vedeti daca va merge la fel de rau pe ambele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tried. Sunt asemanatoare si la ping si la tracert ca timp de raspuns, sub 15ms :haha: La mine nu trece prin mai mult de 9 servere, din care 3 ale rdsului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sti forte bine la ce m-am referit, nu trebuie sa ma iei la misto.

 

Mai baiete, nu stiu, daca pui un post, macar pune-l pertinent, nu bate campii. In plus, asigura-te ca peste tot exista configuratia pe care ti-o imaginezi. Daca ai facut astea, atunci da-ti cu parerea, daca nu abtine-te, e mai bine.

 

 

@Roportal

Ieri mi-a mers la fel de rau si de la serviciu si de acasa. Pe tracert am avut valori peste 200ms incepind cu buc-br2...

chiar mai mult de la rdsnet.ro, fata de 7ms ce am pe ge 3-1-1 fra20.ip.tiscali.net. Sint 12 hopuri. Am observat ca de cele mai multe ori se incarca de pe cel cu 89. Acasa am o conexiune de 16 Mbit/s, dar de la serviciu cu mult mai mult.

 

Azi situatia s-a mai imbunatatit, dar in RO tot peste 45ms am avu, rdsnet.ro 50ms.

Mai tin minte o situatie cind celor mai multi le mergea bine si mie rau. Dupa citeva saptamini s-a rezolvat.

 

Apreciez mult efforturile tale de a imbunatati portalul.

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frumos ca sunt doua servere insa de o luna merge mai rau decat in iulie sa zic...chiar ma gandeam de ce incarca asa greu? erori de pagina etc. asta dupa ce ai scris un text si vrei sa-l lasi pe forum atunci eroare sau se incarca greu, si cand e eroare textul nu-l mai recuperezi si-ti vine :spiteful: ...

 

Dar asa in principiu sunt multumita de cum merge, e ok ..insa nu am observat schimbare de cand sunt doua servere.

Editat de ea_adita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar Bogdane, merge destul de prost

stii cumva cauza sa ne luminezi?

 

cum sau cand scapam de asta:

Ne pare rau, dar administratorul forumului a activat controlul supraincarcarii cautarilor. Va rugam sa asteptati cel putin 3 secunde inainte de a incerca din nou.

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×