Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Un nou server

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incepand de astazi de la pranz mai avem un server. Viteza de incarcare a paginilor ar trebui sa creasca simtitor (ar trebui sa dispara perioadele in care site-ul merge extrem de greu).

Deocamdata am adoptat o metoda in care se face sincronizarea fisierelor o data la 3 minute. Din acest motiv s-ar putea sa aveti probleme in a vedea o poza incarcata pe server inainte de a se face sincronizarea. Daca insa problema persista mai mult va rugam sa ne contactati.

Daca observati orice alta problema va rog sa ne spuneti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incepand de astazi de la pranz mai avem un servar. Viteza de incarcare a paginilor ar trebui sa creasca simtitor (ar trebui sa dispara perioadele in care site-ul merge extrem de greu).

Deocamdata am adoptat o metoda in care se face sincronizarea fisierelor o data la 3 minute. Din acest motiv s-ar putea sa aveti probleme in a vedea o poza incarcata pe servar inainte de a se face sincronizarea. Daca insa problema persista mai mult va rugam sa ne contactati.

Daca observati orice alta problema va rog sa ne spuneti.

Da, sunt momente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la mine merge de stă :cry:. restul siteurilor merg bine, chiar si sa fac streaming (i.e. trilulilu, youtube).

 

ps : Lupini, la ora 5 cred ca se face backup la database. N-ar trebui sa dureze mai mult de 15 minute.

 

Later edit : cred c-a fost un bottleneck, acum şi-a dat drumul şi la mine. By the way, ai făcut-o pentru forum sau pentru restul siteurilor din reţeaua Ropo? :roll:

Editat de daimon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hm tot naspa mi se incarca 8)

"servar" ? poate "server" :roll:))

Asta deoarece si eu am fost criticat :crazy:

 

Apropo, ce componente are? Daca nu sunt indiscret:)

Editat de GigJoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar la roportal.ro am schimbat.

Acum Roportal merge de pe 2 servere. Browserul vostru alege random unul din cele 2 ip-uri.

Avantajul acum este ca daca unul din calculatoare nu merge veti fi automat trimisi la celalat. Va merge mai greu dar va merge.

Singura problema care mai poate apare este sa "pice" serverul de baze de date. In timp o sa ii facem si lui o clona si atunci vom fi online aproape 100% din timp.

 

In ceea ce priveste configuratia nu e nimic special un dual core cu 4G rami si 4 harddisk-uri de 320G.

 

La 5 dimineata se face backup la baze de date si fisiere. Este perioada cea mai "linistita" ca si numar de vizitatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de explicatii. Ce pot eu remarca nou, e ca refreshul paginii e mai rapid, dar timpul de cautare cel de incarcare la postare sint mai mari, poate chiar mult mai mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×