Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E vorba de instinct. Cel mai puternic. Nu stiu daca aureola roz numita dragoste nu e o decat o hainuta lucioasa pusa pe frecarea dermica numita sex. Priviti animalele care si-o pun. Priviti leii scrasnind in orgasm. Oamenii incearca de mii de ani sa indulceasca fenomenul brut al sexului prin cultura, arta, mituri, idealuri, povesti nemuritoare, fluturasi si floricele. Dar dragostea celor care raman impreuna pe viata si ajung la tandrete, la fidelitate, afectiune, sincronizare poate fi deosebita de atasament, codependenta, deprindere, ritual?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indragostirea este peridoada de inceput a iubirii , nu este diferita de iubirea ci o etapa a ei , dispare cand realizam ca persoana de langa noi nu este ceea ce pare , fie datorita faptului ca majoritatea va bazati pe aparente in relatii fie ca incercati sa pareti ceva ce nu sunteti ca sa impresionati , sau dispare odata cu aparitia rutinei ....nu este exclus sa reapara daca persoanele implicate stiu cum sa se surprinda reciproc , sa nu se plictisesca niciodata...

Acum sa ma iau de expertii astia care habar n-au despre ce vorbesc , sau confunda total lucrurile dar se baga in seama.....intrebarea mea e ...ati fost vreodata indragostiti? Stiti despre ce e vorba? sau va apucat criza varstei de mijloc si in disperare de cauza v-ati cuplat cu cineva doar ca v-a iesit in cale sa nu fiti singuri , si acum va ghidati viata dupa un "scanariu de piesa " ca deh , ce lucruri traiesc altii , trebuie sa le imitam si noi...pacat ca nu vin din interior

 

parerea mea.

una din cele mai dese confuzii este legata de faptul ca indragostirea = iubire.

cuvinte cu sensuri/nuante diferite. in engleza e acelasi cuvant folosit in expresii, pt a produce diferenta(love)

a te indragosti = dragoste e o experienta erotica specifica (nu te indragostesti de copii tai, sau de rude, sau de acelasi sex)

a iubi = iubire e alta.

 

Nu este aceeasi expresie ci doar seamana .....a naibi engleza inca mai are mistere ...

I'm IN LOVE with Ella ( sunt indragostit , referidu-ma la perioada de inceput , IN semnificand " entering something")

I LOVE Ella ( observi diferenta? ) cand ambele propozitii o sa aiba aceeasi traducere o sa vin la tine pentru meditatii la engleza

 

indragosteala/dragostea o consider biologica, agreez cu perspectiva lu iosafat.

e un mecanism de declasansare a rolurilor adam/eva.

dupa un timp dispare ( e finita temporal)

datorita timpului, se transforma(apare) iubire , si cuplul isi continua existenta.

sau dispare si nu apare nimic in urma ei si rezulta conflic/ despartire.

 

Damn boy , nu mai folosi atatea cuvinte tehnice , maine -poimaine ii zici prietenei/sotiei "treci draga in pat , fi o eva cuminte si hai sa terminam si cu asta , hai sa facem ce ne-a fost biologic predestinat "

Where is the romance ....

 

cateva idei despre ce NU e iubirea.

nu e:

- dependenta, atasament ( nu pot trai fara tine), asta e parazitism / (victima-agresor)

 

Cei care au trait-o stiu despre ce vorbesc , ceilalti shut-up and keep searching.....Oamenii iau droguri pentru ca ii fac sa se simta bine , sa aiba o alta viziune asupra vietii , fumeaza pentru ca ii calmeaza etc , pai si dragostea face la fel : te face mai optimist , iti schimba viziunea asupra vietii , te face sa vezi viata mai pozitiv , te calmeaza , si chiar daca are si aspecte care poate iti fac rau , vrei sa o iei in continuare , nu asculti pe nimeni cand iti zice sa te opresti , pentru ca daca iubesti cu adevarat lupti pentru ceea ce crezi......daca asta nu suna a dependenta insemna ca sunt eu dus cu pluta....

Poate ca sunt naiv sau visator , dar prefer sa fiu dependent de dragoste , pentru ca alternativa e sa stau singur ( chiar si langa o persoana ne simtim tot singuri daca nu o iubim ) si trist .....

Legat de atasament , poti trai fara dragoste , fara iubita , dar nu vrei , ca nu ai inebunit ...Nu vrei nici macar sa iti imaginezi cum e fara ea....

Daca ai propria ta sursa de fericire , o arunci sau te indepartezi de ea ? Nu prietene , te lipesti cu cateva ventuze , te legi cu sfoara , sau o cuprinzi in brate si nu ii mai dai drumul pentru ca in dragoste esti sursa de fericire a celuilalt si viceversa ,va veti cuprinde reciproc in brate ca sa fie stransoarea mai puternica , cand doar tu te ti de cineva , atunci e parazitism...dar oricum dragostea de unul singur nu e dragoste :doh: si veti spera ca veti sta cat mai mult unul in preajma celuilalt ca sa fiti cat mai mult fericiti......sau poate tu nu iti doresti asta ...poate esti masochist si vrei sa suferi.....dont worry , i dont judge....

 

- sacrificiu /victimizare/nevroza

 

Sacrificiile sunt unele din cele mai mari dovezi de iubire , cand renuntam la tot ce avem mai de pret pentru cineva , lucru care insemna un singur lucru....acel "cineva" devine cel mai important pentru noi , uneori mai important decat viata nostra

iti recomand filmul "If only" sa iti faci o idee despre ce vorbesc ..

Victimizarea nu apare decat daca vrei sa obtii ceva , dar deja devine manipulare .....si nimeni nu manipuleaza intr-o relatie bazata pe iubire reciproca....iubirea de unul singur nu e iubire , orice ai face....chiar daca te dai victima ...

 

- sentiment ci actiune.

 

Uneori da , alteori nu....Uneori cel mai bine e sa stai putin , sa gandesti ce ai de facut , sa te gandesti la urmarile actiunilor tale , la sentimentele celuilalt

Daca te bazezi pe gandirea ta , o sa fi ca un taur care nu vede dacat in fata....si tauri sunt buni doar sa distruga totul in cale , nu cred ca vrei asta nu?

 

- narcisism; identificare proiectata= iubim "lucruri" si persoane, ca facand parte din noi, fiind ale noastre. asta e posedare/investitie;

 

Cand investesti timp , emotii , trairi , bani intr-o relatie crede-ma ca o sa o consideri a ta , si asta pentru ca ai motive sa o faci , esti cofondator al relatiei , deci este partial si a ta....nu detii persoana deti legatura creeata cu acea persoana

Plus de asta , daca ti la cineva , atunci isi va lasa ampreta asupra ta , asupra vietii tale , asupra personalitatii , in functie de cat de mult ai tinut la persoana respectiva cu atat va fi influenta mai mare asupra ta , deci cred ca face parte din tine ....tu nu crezi?

Posedarea e pentru oamenii care nu sunt siguri pe ei , nu au incredere nici in propria persoana nici in pesoana de langa ei si unde nu e incredere nu e dragoste....

 

- lipsa de frica/teama/risc de pierdere;

 

cand vine vorba de cineva care ne iubeste ,sunt cele mai mici sanse sa ne ranesca si cele mai mari satisfactii , cand iti asumi un risc primesti ca recompensa un mix de trairi de fiecare data unic , deci merita , deci frica nu isi are rostul.....

Daca nu putem fi noi insine cu persoana iubita atunci cu cine ?

 

Ps : nu sunt visator sunt chiar realist , urasc posturile lungi dar nu am putut sa ma abtin.....Eu in general cand intru pe forum o fac pentru ca doresc sa aflu si alte pareri , si in functie de acele pareri iau o decizie , daca parerile sunt gresite decizia este gresita.....La fel ca multora imi era groaza sa vorbesc despre sentimente si asta datorita "oamenilor destepti" care se baga in seama fara sa stie , care se multumesc cu putin si cred ca dragostea trece doar prin stomac si care ii fac pe toti sa creada ca dragostea nu merita , ca e o iluzie , ca e o prostie.......

Sunt sigur pe ce simt , tot ce am spus a fost bazat pe sentimentele mele deci am un sfat pentru voi.....

Daca ai trait dragostea , poti sa iti dai cu parerea despre ea , poti sa dai sfaturi , daca ai fost tu ranit in dragoste nu te razbuna pe ceilalti scotand in evidenta doar ce e rau pentru ca la fiecare e diferit , si va rog nu vorbiti despre ce nu stiti....Pentru ca unii oameni nu intra la misto pe forum ci chiar ii intereseaza subiectele....

 

Imi este rusine ca am fost prins de aceasta ,,indragostire'' candva

 

Serios....nu vorbi despre lucruri care nu le cunosti.......

Editat de hipnotiq

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, stii ca unii au facut un film dupa numele tau? Foarte multi oameni cunosc foarte bine teoria iubirii, dar cad la examene la probele practice.Ceea ce nu este cazul cu tine, nu este asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo, stii ca unii au facut un film dupa numele tau? Foarte multi oameni cunosc foarte bine teoria iubirii, dar cad la examene la probele practice.Ceea ce nu este cazul cu tine, nu este asa?

 

 

Are u talking to me? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo, stii ca unii au facut un film dupa numele tau? Foarte multi oameni cunosc foarte bine teoria iubirii, dar cad la examene la probele practice.Ceea ce nu este cazul cu tine, nu este asa?

 

 

Era replica lui De Niro :rot:

Dar acum ca am inteles ca vorbesti cu mine - o sa-ti raspund. La probele practice cateodata am crezut ca am trecut examenul ca sa inteleg ca nu era proba pe care trebuia sa o iau. Acum cred ca am luat examenul - dar ... nu inseamna ca peste un timp nu am sa ma tavalesc pe jos plangandu-mi de mila si crezand ca abia urmatorul examen e cel pe care trebuie sa-l iau. Dar una peste alta macar la teorie sa ma pricep. :lol2:

 

PS: De asta mi-am ales acest nick - pentru ca am o neliniste a spiritului - pe care o iubesc.

Editat de Nelinistita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce trisezi? Ai cazut la proba practica, pentru ca ai copiat dupa colega ta umanitate, care merge numai pe subiecte standard, neverificate.Ai aplicat toate teoriile de viata care ti le-au bagat in cap parintii si profesorii.Dar daca ai fi privit in diplomele unora dintre ei te-ai fi speriat cate note de trei si de patru se gasesc acolo.Norocul tau este ca examenele se pot da fara limite de varsta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×