Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
stiri

Stiri: IPS DANIEL ESTE NOUL PATRIARH AL BOR

Rate this topic

Recommended Posts

Daniel Ciobotea, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, este noul Patriarh al Romaniei. IPS Daniel a fost ales cu 95 de voturi, in timp ce contracandidatul sau, Mitropolitul Clujului, Bartolomeu Anania, a obtinut 66 de voturi. Mitropolitul Daniel a fost ales in cel de-al doilea tur de scrutin, in care s-a confruntat cu IPS Bartolomeu. Al treilea candidat desemnat dimineata de Sfantul Sinod, episcopul de Covasna si Harghita, Ioan Selejan, a obtinut doar 18 voturi, fiind eliminat dupa primul tur. In...

Articolul complet

Cu asta ne-am ales ,asta il meritam :stars: Pai Mitropolitul Moldovei, IPS Daniel Ciubotea

-este acuzat ca face parte din Masonerie

-este ecumenist

-i se imputa faptul ca a fost "angajat al catolicilor si protestantilor" fiind angajat mai multi ani intr-un institut teologic din strainatate.

-a intrat in conflict cu majoritatea manastirilor traditionaliste din Moldova. Cel mai elecvent este conflictul cu Manastirea Petru Voda pe care a amenintat ca o demoleaza cu buldozerele.

-ar fi inaintat prea repede in ierarhie fiind sprijinit de fosta Securitate. :good: :o: :hi:

Tipu`e nascut in judetul Timis. :good:

In mitropolia Moldovei voi stiti ca preotii ies la pensie (el a instituit asta)? (am auzit la TV) Chestia mi s-a parut super tare.

Va legati voi de faptul ca e securist... D-apoi cum credeti voi ca sunt toti "marii ierarhi" ai BOR? :hi: Securisti cu totii. No bine... :stars: