Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

O lume minunata !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu ar trebui ....ia tot ce-ti ofera acum ...maine ....e si maine o zi si vei vedea maine ce va fi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicul spunea :cand vad atata inteligenta, eleganta, forta si spirit intr-un cal, stiu ca Dumnezeu exista !!

 

Atat de complex, atat de puternic, atat de liber...sa luam aminte la el si sa ne traim viata ca si cand ar fi ultima clipa a nostra..sa ne eliberam de fraiele subjugarii si sa ne hranim sufletul cu libertate..caci, pentru a fi in echilibru cu exteriorul, trebuie mai intai sa fii in echilibru cu tine insuti.

 

De asemenea, daca un calaret este aruncat de un cal, acesta din urma nu sare pe el,ci doar necheaza in toata splendoarea lui, galopand spre departari.

 

Esti liber sa faci ce vrei, atata timp cand nu incalci libertatea celorlalti !

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Istoria in anecdote (I)

 

 

Nevasta lui Socrate, Xantipa, a devenit prototipul femeii cicalitoare. Se spune ca odata aceasta vazandu-se neglijata ed Socrate care avea o discutie cu alti filozofi a inceput sa tune si sa fulgere impotriva sotului rau. Cum acesta o ignora in continuare, Xantipa a luat galeata cu apa pe care a turnat-o sotului sau in cap. Impasibil acesta le-a spus confratilor sai:

- V-am spus eu ca dupa tunete urmeaza ploaia !

 

 

 

Regele Ptolomeu I al Egiptului (305-283 i.H) l-a intrebat odata pe Euclid:

-Exista vreo cale mai scurta intre doua puncte decat cea indicata in <Elementele> sale?

-Nu, majestate. nici chiar pentru regi.

 

 

 

Denis, tiranul Siracuzei fu invitat de un spartan sa guste din mancarea nationala spartana.

- Nu are nici un gust ..zise tiranul dupa primele imbucaturi

-Fireste ca nu are - raspunse gazda , lipseste ganitura!

- Ce garnitura?

- Oboseala dupa munca si foame

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Istoria in anecdote (II)

 

Un pirat a fost adus in fata lui Alexandru Macedon pentru a fi judecat.

- De ce esti pirat? l-a intrebat Alexandru

-Fiindca nu am decat o singura corabie.

-Si daca ai avea mai multe n-ai mai fi pirat?

-Fireste. Cu o flota intreaga as fi .. un cuceritor!

 

 

 

Scipio Africanul. om politic si general roman (235-183 i.h) care isi pierduse un ochi intr-o batalie navala impotriva cartaginezilor, s-a dus in vizita la poetul Ernius. Acesta a trimis servitoarea sa-i spuna ca nu e acasa. Desi si-a dat seama ca minte, Scipio a plecat. Dupa o vreme l-a cautat Ernius pe Scipio. Auzindu-se strigat, Scipio a raspuns:

- Nu sunt acasa.

- Cum poti spune asa ceva? A intrebat poetul...doar te vad!

- Cand am fost zilele trecute la tine eu am crezut-o pe servitoarea ta care mi-a spus ca nu esti acasa. Tu nu ma crezi, chiar daca iti spun eu insumi ca nu sunt acasa??

 

 

Voltairea fost intrebat in ce fel de relatii se afla cu Dumnezeu. Filozoful a raspuns

- Ne salutam, dar nu stam de vorba.

Editat de stupid_me
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi spun ca n-am trairi , ca ma avant in niste foi ce formeaza tocuri incerte , in van.

Reprosuri interminabile se pierd in urechile ce mi-au ajuns doar forme estetice.

De mult nu le-am mai folosit.

Aberatiile imi erau indiferente.

Nu am incercat sa dau vreo explicatie alegerii mele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit să-mi enumăr mirosurile preferate

Editat de angeldust...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×