Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

O lume minunata !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Fiero a spus:

Ceva drăguț de tot.:smile:

 

 

Da. Mi-aduc aminte ca mai demult, atunci cand Stu a deschis acest topic minunat (pe care cred ca toti l-am indragit, atunci fiind o "energie" cumva in aliniament..., sa zic asa), eram incantata ca cineva s-a gandit la aceasta idee si asteptam cu nerabdare sa citesc tot ceea ce simt colegii de forum sa scrie, asa cum au ales ei s-o faca! Multe s-au schimbat de-a lungul vremii... si nu a mai postat nimeni, nici Stu, nici noi... 

 

Editat de ♫ Blues ♬
Scos video din citat.
  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sta in puterea noastra sa reinviem topicul, Lucia, asa cred, eu am zis ca o sa postez mereu de câte ori gasesc ceva drăguț si care cred ca merita împărtășit cu voi, posibil unora sa nu le placa, dar posibil sa găsesc si cativa care o sa fie încântați, iar mie imi e suficient sa stiu ca am încântat câtuși de puțin pe cineva.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Fiero a spus:

Sta in puterea noastra sa reinviem topicul, Lucia, asa cred, eu am zis ca o sa postez mereu de câte ori gasesc ceva drăguț si care cred ca merita împărtășit cu voi, posibil unora sa nu le placa, dar posibil sa găsesc si cativa care o sa fie încântați, iar mie imi e suficient sa stiu ca am încântat câtuși de puțin pe cineva.

Excelenta ideea ta de-a "reinvia" acest topic!

Stiti cu totii ca, in ciuda "varstei mele din buletin" :biggrin:, ma simt "vesnic tanara", asa ca o sa mai postez pe aci si, bineinteles ca o sa postez (sau nu o sa postez...) si pe alte topice, acolo unde o sa simt sa-mi transmit un punct de vedere.

Vreau sa va impartasesc faptul ca intelegerea la care am ajuns, pana la aceasta varsta (inclusiv si din punct de vedere spiritual), este aceea ca  "discernamantul" (asa "da", asa "nu") este  o binecuvantare data si ca in orice "situatie existentiala" primordial este Omul si nu Legea, mai ales cand este vorba despre "salvarea cuiva" (chiar si de el insusi).

Editat de Lucia N
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/15/2007 at 1:34 PM, Stu' said:

Nevasta lui Socrate, Xantipa, a devenit prototipul femeii cicalitoare.

Se spune ca odata aceasta vazandu-se neglijata ed Socrate care avea o discutie cu alti filozofi a inceput sa tune si sa fulgere impotriva sotului rau. Cum acesta o ignora in continuare, Xantipa a luat galeata cu apa pe care a turnat-o sotului sau in cap. Impasibil acesta le-a spus confratilor sai:

- V-am spus eu ca dupa tunete urmeaza ploaia !

 

Și nu numai!

Xantipa deseori îi zicea lui Socrate: „Măi bărbate, mai lasă plimbările zilnice prin Agora care mi-au mâncat zilele și mai lasă filosofia! (Ce-i aia?) Și mai bate și tu un cui în casa asta, că o să cadă într-o bună zi pe noi! Și mai vezi de copiii ăia care sunt și-ai tăi, că nu i-am făcut singura, și care nu mă mai ascultă neam!”.  

La care săracul Socrate punea capul în piept și spunea: „Lasă, bre nevastă, că posteritatea mă va judeca!” :sad:

  • Like 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Fiero a spus:

E din viitorul tau roman?

Nuuuuu...e Brisbane, a lui Evgheni Vodolazkin. Ma jur, un Dostoievski al trairilor. O recomand 100%

Dar poate am sa pun niste franturi si din ce scriu eu, daca tot ai spus :)

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, acest topic a avut perioadele lui de glorie. N-am fost gazda pe aici eu, mai degraba ati fost voi. Si asta e minunat!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×