Sari la conținut
Forum Roportal
mikishor

efectul placebo...

Postări Recomandate

nu stiu cati dintre voi au auzit de efectul placebo / placebo ......Fenomenul şi Efectul Placebo este un ansamblu de modificări clinice şi psihofiziologice ce apar la o persoană sănătoasă, căreia i s-a administrat o substanţă Placebo.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fenomenul şi Efectul Placebo este un ansamblu de modificări clinice şi psihofiziologice ce apar la o persoană sănătoasă, căreia i s-a administrat o substanţă Placebo.

 

 

Editat de Capitano

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu cati dintre voi au auzit de efectul placebo / placebo ......Fenomenul şi Efectul Placebo este un ansamblu de modificări clinice şi psihofiziologice ce apar la o persoană sănătoasă, căreia i s-a administrat o substanţă Placebo.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..am incadrat efectul placebo la paranormal ...pt ca o sa vedeti ca in multe cazuri este si el implicat in aparitii paranormale ..etc....o sa mai vb despre asta daca sunt doritori

 

 

poze de la ce sa am ?

 

Pai ai spus ca o sa vedem ... Astept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da normal ca informatia am luato de undeva .....decat sa scriu aberatii si sa ma prostesc singura mai bine copy paste cum zici tu . poze de la ce sa am ?

Bine ai facut ..la cate conjugari gresite are textul este greu sa intelegi la ce se refera .

Nu are legatura cu paranormalul ,are legatura cu autosugestia ,de fapt aia si este . :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact , cu autosugestia, este un medicament inactiv, dat experimental

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand am zis ca are legatura cu paranormalul nu m-am referit la medicina sau la sanatate....multi oameni fara sa stie isi pacalesc creerul insistand sa creada in aparitii , spirite, etc pana cand creierul se obisnuieste si pune fiecare sunet, imagine intamplare putin mai ciudata pe baza fantomelor, etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jocul care ucide cancerul

Dupa lansarea jocului 3D pe computer care combate cancerul, medicii au ramas surprinsi de eficienta acestuia. Cateva zeci de copii bolnavi de cancer au reusit sa invinga boala, impuscand celulele cancerigene din organism si activand capacitatile naturale ale organismului de a anihila boala.

Jocul pentru computer "Re-Mission" , acum disponibil gratuit si pe Internet, la adresa cancergame.org, a reusit sa faca furori in lumea stiintifica internationala dupa ce cateva zeci de copii care au urmat tratamentul prin joc s-au vindecat miraculos de cancer.

Realizat de Yuko Oda si Dave Kristula, jocul ii pune pe bolnavi in postura unui mic nanobot, numit Roxxi, care intra in organism si incepe sa distruga toate celulele bolnave. Fiecare din cele 20 de misiuni il pozitioneaza pe jucator in corpuri diferite, infectate cu forme diferite de cancer. Conceput ca un joc de actiune, "Re-Mission" le pune la dispozitie jucatorilor un arsenal complet de arme precum Chimio Blasterul, Racheta Antibionica si Pusca Radioactiva, cu ajutorul carora pot fi curatate organele atacate de celulele distrugatoare. "Este foarte important faptul ca pacientii constientizeaza prin joc procesul de vindecare.

Acest lucru asumat mental poate avea rezultate incredibile in lupta cu boala. De cele mai multe ori, organismul este slabit in perioada tratamentului din cauza descurajarii, iar "Re-Mission" nu permite tocmai acest lucru sa se intample", a declarat unul din creatorii jocului.

Tratamentul prin joc nu presupune renuntarea la citostatice sau la medicatia prescrisa, ci vine ca o completare la acestea. Rolul jocului este tocmai acela de a completa terapia cu o stare psihica propice vindecarii, cu atat mai mult cu cat pacientii intra in contact "direct" cu tratamentul, "imprietenindu- se" cu celulele dendridice, celulele de tip T si plateletele, esentiale in lupta contra cancerului.

__________________________________________________

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×