Sari la conținut
Forum Roportal
byankutza

am probleme cu calculatorul

Postări Recomandate

nu am avut antivirus vreo 3 luni si a inceput acuma un virus sa imi stearga tot din calculator si sa imi multiplice poze si muzica documente tot... cum pot sa scap de el?ca am reinstalat windowsu da degeaba virusu tot este iar eu nu ma pricep deloc la chestii de astea:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am avut antivirus vreo 3 luni si a inceput acuma un virus sa imi stearga tot din calculator si sa imi multiplice poze si muzica documente tot... cum pot sa scap de el?ca am reinstalat windowsu da degeaba virusu tot este iar eu nu ma pricep deloc la chestii de astea:(

 

Primul lucru care trebuie sa ti-l spun este ca ai facut o mare greseala ca nai avut antivirus.

 

Pentru inceput, formatezi tot calculatoru. [ Daca ai niste fisiere foarte importante le salvezi si tu pe un Cd, sau altceva. Dar vezi ca sa-r putea ca dupaia acel Cd sa fie virusat ]

 

Dupaia reinstalezi Windowsul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste de aici si vei afla mai multe

 

Apoi scanare online:

 

Bitdefender: http://www.bitdefender.com/scan8/ie.html

 

Apoi descarca Avast (e si in romana) se pare ca ar fi cel mai bun antivirus gratis http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html.

Dupa ce faci formatare , instalezi Windows-ul apoi Avast si dai o scanare(ti-o va cere )dupa care vei vedea ce bagi in masina iar daca e virusat Avast iti va atrage atentia.

Editat de Corydalis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva mai pe larg...salvezi pe un cd\dvd datele importante (filme, imagini, muzica - aceastea pot fi infectate mai greu)...daca ai altfel de documente foarte importante le salvezi si pe acelea...apoi un format general...dar daca ai virusi mai aiurea va fi necesara si o repartitionare (stergerea tuturor partitiilor si crearea lor din nou, dar asta de catre cineva mai avansat)...apoi o instalare Windows...un antivirus bun ar fi Bitdifender Internet security (ultima versiune)...si dupa toti acesti pasi..scanezi cd\dvd pe care ti-ai salvat datele...sa vezi daca ai date infectate...si daca ai te poti risca sa le copii in folderul "carantina" al antivirusului si sa-i dai o dezinfectare din antivirus....

 

Astea sunt doar cateva metode prin care-ti poti rezolva problema...mai sunt si altele...ramane la alegerea ta...

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×