Sari la conținut
Forum Roportal
maryalove

cum s-a creat omul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

o evolutie poate avea loc pana intr-un anumit punct, fara a se interveni. altfel si in ziua de azi maimutele s-ar transforma in oameni.
Asta zici tu - ca maimutele s-ar transforma tot in oameni - nu evolutia. Evolutia spune ca se vor transforma in ceva daca se schimba conditiile lor de mediu, dar nu spune in ce.

 

Evolutia nu-i ca o scara pe care urca animalele.

 

eu cred ca nici in ziua de astazi nu exista o persoana care sa poata explica intr-un mod cert cum s-au construit toate constructiile vechilor civilizatii. cu ce tehnologie s-au putut construi piramidele?
Lucru manual. Ce-i asa de complicat?

Caramizi masive, una peste alta.. intr-o civilizatie obsedata de megalomanie si care tinea sclavi.

Go figure xD

 

raspunsul la intrebarea "cum s-a creat omul?" nu cred sa-l obtina oamenii prea curand. oricand de fiinta inteligenta ar fi, omul din civilizatia actuala nu cred sa fie in stare sau pregatit pentru a afla raspunsul.
Pai l-am aflat deja - prin evolutie - deci parerea ta nu cred ca are prea multa relevanta - mai ales ca neaga fapte din trecut.

 

:cheer: uneori cred ca omul nu accepta existenta unei interventii exterioare (Dumnezeu) pentru ca asta ar insemna ca viata sa sa fie controlata de altcineva.
Nu, n-o accepta fiindca nu exista dovezi in aceasta privinta.

"Argumentul" tau e o eroare de logica (fallacy) numit "psychogenetic fallacy" - look it up.

 

 

nu contest ca nu e materie vie. dar nu orice materie vie este o fiinta. 8)

 

si daca se va reusi crearea omului in laborator tot nu va avea cea mai importanta partea a sa: spiritul
Nu poti sa creezi ceva ce nu exista.

Vezi ca filosofia dualismului e expirata din evul mediu...

Editat de S.F.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×