Sari la conținut
Forum Roportal
Pustnicul

Implantul cu cristalin

Postări Recomandate

Rapsuns scurt: Nu. :evil: La urma urmei orice interventie din afara implica riscuri de o compplexitate diferita. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare sunt riscuri daca recurgi la aceasta metoda ?...

Cand era mic sotul s-a lovit la ochi si i-au facut transplant de cristalin, el are ochii albastri dar cred ca la vremea aia i-au gasit doar cristalin verde :flowers: Hai ca asta mai merge, dar sa nu te trezesti cu un ochi albastru si unul negru. Se vede ceva alb in locul unde a fost operat si am inteles ca nu vede prea bine cu acel ochi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor... Sunt o tanara in varsta de 27 de ani. Inca de la o varsta frageda(8 ani),de cand port ochelari, am probleme oftalmologice,mai exact am miopie.Daca la inceput,dioptriile nu erau foarte mari,cu trecerea timpului,dioptriile au crescut,in prezent fiind de -9 la ochiul mai slab si -6 la ochiul cu care vad mai bine.In urma ultimului consult oftalmologic,mi-a fost recomandat implantul de cristalin artificial la ambii ochi.Dat fiind faptul ca in tara noastra interventia respectiva se poate efectua doar la clinici particulare(costul total este de circa 3000 euro),m-ar interesa sa aflu si alte opinii ale persoanelor care se confrunta cu aceeasi problema. Ce ma sfatuiti? Care ar fi clinica cea mai indicata pentru efectuarea acestei interventii chirurgicale,la noi in tara? Bineinteles,luand in considerare aspecte ca: preturi,profesionalismul cadrelor medicale,riscuri,evolutia post operatorie etc.Despre clinicile din afara tarii ce parere aveti? Acolo e diferit fata de ceea ce e la noi...din multe puncte de vedere...Astept eventuale raspunsuri,idei,opinii pentru a lua o decizie corecta.Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tatal meu a suferit un traumatism la nivelul ochiului cu distrugere partiala a irisului si a cristalinului.Avem nevoie urgent de aceasta compozitie probabil importata.As vrea sa stiu numele unei astfel de firme care comercializeaza acest produs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare sunt riscuri daca recurgi la aceasta metoda ?...

eu am astigmatism si dioptrii de -4 od si -4.5 la os am fost la clinica Oculus din bucuresti si miau recomandat si mie operatie de implant cu lentile refractive, am platit avansul k sa poata sa dea comanda de lentile , lentilele au ajuns prin luna noiembrie 2008 si acum tot caut persoane care siau facut asha ceva sa ami spuna si mie o parere despre operatie sau despre oculus.... orice ar fi bine venit va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a facut cineva operatie de ochi cu implant negativ la clinica OCULUS, va rog, spuneti-ma daca intr-adevar se vede bine dupa si daca ati simtit neplaceri majore dupa interventie?

Eu am o dioptrie de -8.5 si astigmatizm, aprox 0.75.

 

Stiu ca prin aceasta operatie se introduce o lentila in ochi, si ma intreb chiar nu se simte lentila aceea? Eu port lentile de contact de multa vreme si stiu cum e sa simti un corp strain in ochi. As continua sa port lentile de contact dar de cand am astigmatizm a trebuit sa schimb firma, am trecut la PureVision Toric si mi se usuca f repede, imi dau si dureri de cap.

Va rog, cei care ati facut aceasta operatie, spuneti din experienta voastra, tare as vrea sa stiu ca exista o cale sa vad bine si fara riscuri pentru ochi,

 

Va multumesc mult,

Madalina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am astigmatism si dioptrii de -4 od si -4.5 la os am fost la clinica Oculus din bucuresti si miau recomandat si mie operatie de implant cu lentile refractive, am platit avansul k sa poata sa dea comanda de lentile , lentilele au ajuns prin luna noiembrie 2008 si acum tot caut persoane care siau facut asha ceva sa ami spuna si mie o parere despre operatie sau despre oculus.... orice ar fi bine venit va multumesc

alex, riscul major in cazul implanturilor de lentile refractive (deci nu implant de cristalin artificial) este aparitia unei cataracte.Pe langa asta , pierderea gradata a celulelor endoteliale, depigmentarea irisului samd.Eu unul nu as opta pentru o asemenea interventie.

Cauta pe net, si neaparat cere o a doua/treia parere medicala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am nevoie de un implant de cristalin foldabil cu anestezie cu picaturi(am o boala de singe care nu-mi permite anestezie prin ac),

Varog sa imi dati cateva adrese de clinici particulare , serioase , unde se poate face acest lucru in Bucuresti.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×