Sari la conținut
Forum Roportal
prelipceanu

Preaviz sau concediu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

la firma la care lucrez mi s-a spus ca in zilele de dinainte de demisie...cele 15 zile pentru posturile de executie...sa imi iau concediu...de poate asa ceva ?eu stiu ca in aceste zile de preaviz teoretic ar trebui sa il invat exact ce faceam eu pe cel care vine pe postul meu .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha...nu am semnat demisia inca...am hotarat sa o fac dupa 2 saptamani de concediu.si cand revin la munca sa o semnez...oricum pe anul asta nu mi-as putea lua 1 luna d concediu asa ca nu inteleg de ce se strofoaca atat sa stau acasa si zilele de preaviz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa ca nu inteleg de ce se strofoaca atat sa stau acasa si zilele de preaviz.

Ţi-am spus, dacă relaţia s-a deteriorat, nu poţi avea pretenţia să mai aibă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ma pot trezi cu absente nemotivate pentru ca daca imi trec zilele de concediu ca si absente ar fi un motiv sa fiu concediata....iar concediata nu pot fi pentru ca se tem sa nu trebuiasca sa returneze statului banutii primiti timp de un an...am mai zis...vreo 50 de milioane.iar daca imi dau eu demisia inainte de a se implini anul-pe 16 oct-nu primesc ,tot ei, prima de la stat pe luna respectiva...oricum ar fi tot ei ies rau. si la cat este de zgarcit patronul... eu alt loc de munca tot imi gasesc dar e urat k trebuie sa plec asa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca ma pot trezi cu absente nemotivate pentru ca daca imi trec zilele de concediu ca si absente ar fi un motiv sa fiu concediata....iar concediata nu pot fi pentru ca se tem sa nu trebuiasca sa returneze statului banutii primiti timp de un an...am mai zis...vreo 50 de milioane.iar daca imi dau eu demisia inainte de a se implini anul-pe 16 oct-nu primesc ,tot ei, prima de la stat pe luna respectiva...oricum ar fi tot ei ies rau. si la cat este de zgarcit patronul... eu alt loc de munca tot imi gasesc dar e urat k trebuie sa plec asa...

 

patronul incearca sa traga de timp

depinde de tine daca vrei sa-ti iei concediul sau nu

oricum, ai mare grija cu demisia!

dupa depunerea demisiei, incepe sa curga termenul de preaviz de 15 zile...

intocmeste in scris demisia, in dublu exemplar, dateaz-o, semneaz-o si iti retii tie un exemplar cu numarul de inregistrare.

Demisia fiind un act unilateral de vointa, nu trebuie sa ai acceptul scris al patronului pentru desfacerea raportului de munca!

la termenul de preaviz se poate renunta cu acordul ambelor parti intrucat Codul muncii prevede ca acest termen nu poate fi mai mare de 15 zile, respectiv 30, nu se prevede perioada minima.

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat iti dai tu demisia, angajatorul nu trebuie sa returneze la stat sumele. Deci el nu are nici un stress. Lucrurile se complica atunci cand fenomenul ia amploare si devine o practica "stimularea" demisiilor pentru angajarea a noi oameni, angajatorul vizand in continuare subventii. Acest fapt este dificil de demonstrat insa, chiar daca ar fi real. Iata ce spune legislatia muncii:

 

..... "Daca, in perioada mentionata, raporturile de munca ale persoanelor vizate de aceste masuri inceteaza din initiativa angajatorului, acesta este obligat sa restituie in totalitate sumele incasate pentru fiecare persoana plus dobanda de referinta a B.N.R.

 

Nu exista obligatia de restituire a subventiilor si a dobanzilor aferente daca raporturile de munca sau de serviciu inceteaza in temeiul art. 55 lit. b), art. 56 lit. c), e) si f) si art. 65 din Codul muncii.".....

 

In concluzie, referirile din Codul muncii il pot absolvi pe angajator atata timp cat decizia de demisie iti apartine. In rest, specificarile primite de la fulgdenea sunt perfect valabile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×