Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Problema la Canon 400D

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca astazi mi s-a stricat aparatul foto, un Canon EOS 400D ... nu stiu insa care este problema si v-as fi recunoscator daca aveti habar unde e "hiba", poate v-ati confruntat cu ceva asemanator la un SLR, chiar daca nu neaparat un canon 400D... va atasez mai jos cateva dintre pozele "stricate" , cu mentiunea ca, evident, nu e niciun "deget in fata obiectivului" si ca, acum cand postez, aparatul nu mai face deloc poze cu blitz. Iar la cele fara ....apare aceeasi banda neagra, in diverse locuri din poze. De asemenea, defectul apare atat pe modul de lucru full auto, cat si pe manual. Stie cineva care poate fi problema ? Thank you.PS: Am auzit ca pe undeva pe la 30 000 de declansari senzorul incepe sa cedeze. Aparatul cam pe acolo e cu numarul de poze facute...later add: da, nici senzorul nu era perfect curat, dar totusi nu poate fi vorba de asemenea "aberatii". acum primesc doar eroarea err99 shooting is not possible , dar citind pe diverse forumuri, m-am ametit si mai rau. ba ca e bateria, ba ca e blitzul, ba ca e expunerea...damn !

post-757-1189361851_thumb.jpg

post-757-1189361858_thumb.jpg

post-757-1189361866_thumb.jpg

post-757-1189361879_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citind pe "n" forumuri despre problema asta cu eroarea ERR99 de la canon, am gasit raspunsul pe un forum "de afara" . Se pare ca e o defectiune a sistemului de declansare, iar cand scriu aceste randuri aparatul e deja in drum spre Bucuresti, la reparat :) cat costa toata povestea o sa scriu aici cand aflu, ca sa stie si alti "patiti" la ce sa se astepte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asta trebuie sa cauti pe net despre orice produs ... inainte sa il cumperi.

Eu mereu caut sa vad ce spun altii care l-au cumparat :) ...

ce stii tu despre canon...de faci afirmatia asta ?

nu incurca mixeru' de frisca cu Canon

stii ce inseamna 30 000 de shooting-uri la un aparat foto?

ai facut 30 000 de "frisci" cu mixerul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca astazi mi s-a stricat aparatul foto, un Canon EOS 400D ... nu stiu insa care este problema si v-as fi recunoscator daca aveti habar unde e "hiba", poate v-ati confruntat cu ceva asemanator la un SLR, chiar daca nu neaparat un canon 400D... va atasez mai jos cateva dintre pozele "stricate" , cu mentiunea ca, evident, nu e niciun "deget in fata obiectivului" si ca, acum cand postez, aparatul nu mai face deloc poze cu blitz. Iar la cele fara ....apare aceeasi banda neagra, in diverse locuri din poze. De asemenea, defectul apare atat pe modul de lucru full auto, cat si pe manual. Stie cineva care poate fi problema ? Thank you.PS: Am auzit ca pe undeva pe la 30 000 de declansari senzorul incepe sa cedeze. Aparatul cam pe acolo e cu numarul de poze facute...later add: da, nici senzorul nu era perfect curat, dar totusi nu poate fi vorba de asemenea "aberatii". acum primesc doar eroarea err99 shooting is not possible , dar citind pe diverse forumuri, m-am ametit si mai rau. ba ca e bateria, ba ca e blitzul, ba ca e expunerea...damn !

se pare ca s-a cam dus "camera"

sa nu filmezi niciodata cu un aparat foto...

fa doar poze......

la filme camera ramane timp foarte mult deschisa....o bulesti mai repede

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buei newtask, tu despre ce vorbesti ?

Baiete, ia treci tu moderator la fotografie, ca te pricepi prea bine :)

Zii asa, sa nu filmezi cu aparatul foto ?

Seriiios ?

Dar sa-l conduci merge ? Sau sa te dai cu sania cu el ?

dar sa faci p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se pare ca s-a cam dus "camera"

sa nu filmezi niciodata cu un aparat foto...

fa doar poze......

la filme camera ramane timp foarte mult deschisa....o bulesti mai repede

 

Intr-adevar 400D filmeaza foarte bine, cel mai bine din gama camerelor DSLR ... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buei newtask, tu despre ce vorbesti ?Baiete, ia treci tu moderator la fotografie, ca te pricepi prea bine :doh:Zii asa, sa nu filmezi cu aparatul foto ? Seriiios ?Dar sa-l conduci merge ? Sau sa te dai cu sania cu el ?dar sa faci p
Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×