Sari la conținut
Forum Roportal
kelly

Aveti puterea de a recunoaste cand gresiti?

Postări Recomandate

dupa parerea mea cel ce poate recunoaste ca a gresit merita sa iti scoti palaria in fata lui......eu de exemplu am momente ca nu pot spune :' da am gresit ,imi pare rau-.....voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bunul simt sa imi cer scuze si accept ca am gresit atunci cand mi se explica unde anume am gresit si mi se aduc argumente care sa demonstreze ca am comis o eroare. Nu accept compromisuri doar de dragul de a satisface orgoliul altcuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca sunt incapatanata dar daca cel de langa mine are dreptate nu am nici o dificultate in a-mi cere scuze.Nu toti au puterea de a-si recunoaste propriile greseli;nici macar nu vor sa le accepte.Sunt si situatii cand tu consideri ca nu ai gresit cu nimic insa cel de langa tine avand o perceptie diferita asupra lucrurilor pe care le faci,sa considere ca da si sa nu te ierte chiar daca ti-ai cerut scuze.

Suportam consecintele faptelor noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca depinde de multe criterii: cat de mult ai gresit, cui ai gresit etc

 

Eu daca gresesc fata de cineva, intodeauna imi cer iertare.

Dar daca, de exemplu imi spune mami sa fac ceva, si nu o ascult, si apoi imi pare rau ca nu am ascultat`o, zic repede: "noh asta e, de unde era sa stiu ca se va intampla asa?" si schimb subiectu :pee

Eu cred ca important e sa invatam din fiecare gresala, sa mai dam si noi cu capul de perete ca sa invatam ca doare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma giovi, eu cred ca indiferent de cat de mult si cui ai gresit, daca intr-adevar ai gresit, tot ar trebui sa-ti ceri iertare. (nu tu, in mod special, in general)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da....

dar zi, nu iti e mai usor sa`ti ceri iertare pentru ca ai pus un pic prea mult sare in macare, decat sa`ti ceri iertare ca ai tradat un prieten?

 

oricum trebuie sa`ti ceri iertare, stiu, dar ma refeream la usurinta si la cat de mare e puterea pe care trebuie sa o ai pentru ati cere iertare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca se pune problema de a-ti cere iertare pentru ca ai tradat un prieten, in primul rand eu nu imi permit sa tradez un prieten pentru ca nu am asa de multi insa cei pe care ii am imi sunt prieteni in adevaratul sens al cuvantului. asa ca imi dau toata silinta sa cultiv relatia cu o persoana pe care o consider prieten(a). Insa, daca sa-ar intampla sa-mi tradez un prieten, nu as sta pe ganduri daca sa-mi recunosc vina si sa-mi cer iertare. Categoric as face-o si cat mai urgent. Insa nu cu usurinta ci cu profunzime.

 

pe.sa. am inteles comparatia ta. Eu am dezvoltat pentru ca am considerat supozitia ta un exemplu bun de comentat.

 

E mult mai usor sa-ti ceri iertare decat sa ierti.

[snapbacca]42293[/snapbacca]

Deiut, eu iert cu usurinta insa nu pot sa uit. Cred totusi ca imi ia mai mult timp sa cer iertare decat sa iert. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deiut, eu iert cu usurinta insa nu pot sa uit. Cred totusi ca imi ia mai mult timp sa cer iertare decat sa iert. :doh:

[snapbacca]42294[/snapbacca]

:evil: Asta e foarte bine puiut ...insa am un prieten fata de care am gresit si care nu vrea sa ma ierte nici in ruptul capului. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad motivul pentru care cineva nu ar putea sa-si ierte un prieten nici in ruptul capului asa cum spui tu. Insa te cred. Stii ce? Daca nu i-ai gresit cu ceva capital si ti-ai cerut iertare din suflet si el/ea stie asta si totusi nu te iarta, eu zic sa-ti vezi de drumul tau pentru ca prietenia voastra nu a contat decat pentru tine nu si pentru cealalta persoana.

Poopicei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×