Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Inculti si manipulati ? Sau invers ?

Postări Recomandate

Uite ca nu am reusit sa gasesc nici unde ceva asemenator, asa ca deschid eu un topic pe tema asta. Ce vreau sa intreb si unde sa ajung ? Mi-a placut un articol al lui M.Eliade de prin 1935, cand spunea ca nu mai exista oameni completi. Ci oameni de %suta. Pentru a fi acceptati in societate si pentru a putea semna contractul social trebuie fie sa ne astupam urechile, legam mainile sau cel mai des inchidem gura. Naspa, urat, nasty.. spune-i cum vrei.

 

De aceea va invit sa va spuneti parerea : mai avem cultura mare ? Ne ajuta sa ajungem oameni intregi ? Exista oameni intregi ? Oamenii acestia "de suta" pot fi manipulati ? Eu raspund asa : Da. Da. Da. Da. Contraziceti-ma ! Astept cu nerabdare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Completi numai in ce privesc cunostiintele generale sau ai in vedere complexul socio-cultural?Eu raspund ca da, exista, chiar foarte multi printre cei din generatia tanara care, din pacate, trebuie sa"aiba" in buzunar un comportament de rezerva altul decat cel pe care il au acasa sau printre cei ca ei.Uita-te la copii care au o inteligenta de geniu si care isi doresc cu ardoare sa mai fie copii.

Cultura este unul din limanurile sufletului omenesc si nu poate fi indepartata din viata chiar daca timpul se comprima si ne-ar trebui o zi de vreo 26 de ore ca sa apucam doua ore libere in care sa facem ceea ce ne place:citit,pictura,muzica,tot ce tine de cultura.

Editat de AnMar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite ca nu am reusit sa gasesc nici unde ceva asemenator, asa ca deschid eu un topic pe tema asta. Ce vreau sa intreb si unde sa ajung ? Mi-a placut un articol al lui M.Eliade de prin 1935, cand spunea ca nu mai exista oameni completi. Ci oameni de %suta. Pentru a fi acceptati in societate si pentru a putea semna contractul social trebuie fie sa ne astupam urechile, legam mainile sau cel mai des inchidem gura. Naspa, urat, nasty.. spune-i cum vrei.

 

De aceea va invit sa va spuneti parerea : mai avem cultura mare ? Ne ajuta sa ajungem oameni intregi ? Exista oameni intregi ? Oamenii acestia "de suta" pot fi manipulati ? Eu raspund asa : Da. Da. Da. Da. Contraziceti-ma ! Astept cu nerabdare.

[snapbacca]42227[/snapbacca]

Daca vrei sa te contrazic, o fac cu placere. Dar, din pacate recunosc c-as face-o doar din spirit combativ. Oameni 100/100 nu gasesti, oamenii sunt ca pietrele pretioase, de diferite puritati pina la 99.99999999% dar niciodata 100%. Bine, nu discut de cei "0.3% om" de exemplu, categoria "gunoaie" nu intra in discutie, dar vei observa ca in multe situatii de azi ca sa te mentii intr-o functie trebuie sa te prostituezi moral, de exemplu sa vinzi produse in care nu crezi dar de dragul comisionului ii minti pe toti, si prieteni, si colegi, chiar si familia. Politicieni care au o gindire infantila si sacrifica poporul in mijlocul caruia sa-a nascut si a trait de dragul unor masini vile si conturi si care in fudulia lor se cred si marii destepti ai natiunii e plina lumea. Unii nu suporta asta, dar in ziua de azi costa scump sa-ti tii steagul curat. Poti fi marginalizat sau..."sinucis". sau cum se exprima un bisnitar "numa te-a lovi tranvaiu'-n lift..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×