Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Povestiri interactive

Postări Recomandate

Da sfoara in tara sa ii fie adusi toti muribunzii si cedeaza tronul aceluia care se incumeta sa infrunte pericolul, ca oricum avea ca in final sa moara.

Semneaza ed asemenea un act prin care sa se asigure, ca dupa moartea muribundului, tronul ii va fi retrocedat.

 

Easy !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era ceva ciudat in privirea acestei fapturi impunatoare, acestui vartej Erya-Dur...Razboinicul cobori umil capul si astepta sa fie salvat.

Atunci intra pe usa o preafrumoasa fata, pe numele ei - Eliseea :

 

-Tu, acela care imi bantui visele de atatia ani..tu, cel fara de nume, nu pleca inainte de a veni.

 

Cel transformat in Dragon privi fermecat spre fata si impietri.

 

- Blestemata sa iti fie soarta Eliseea !! Fiica Lunii si a Soarelui , crezi ca nu am sa te inving?..crezi tu ca poti tine piept Lui Erya-Dur? tuna vocea fulgeratoare a vrajitoarei.

 

- Dupa cum bine vezi, am primit seninatatea razboinicului si dragostea lui totodata. Prin dragoste m-am unit cu el si i-am dat viata de apoi, iar prin seninatate am castigat dreptul de a lupta impotriva unei buruieni ca tine. Pe mine nu ma poti cumpara, si mai ai multi ani de adunat armata pana sa ai sanse de castig in lupta dreapta. Deocamdata, regatul Siradonia nu mai e in pericol.

 

Vrajitoarea disparu sub privirile crunte ale tinerei fermecatoare.

 

Noaptea se asternu peste Siradonia, incununata de statuia Razbonicului asezata in turn..in asteptare.

 

 

Fiica regelui, Eliseea, acea fetita infiata, se adeveri a fi Fiica Soarelui si a Lunii, dupa cum prevestisera oracolele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- Osmuan, unde e Dandriel? Unde e fratele meu?

Batranul scutier lacrima scurt si-i spuse

- I-a luat iubirea mintile domnita... Am ratacit acum saptamana in padurea de Est si am intrat din greseala in Sirardonia. Intr-o poiana fermecata printul Dandriel zari o fetiscana la cules de buruieni si ii cazu draga. O urmari pana in cetate dar ii pierdu urma in multime. A doua zi sunara clopotele de urgie si in piata cetatii regele oferi tronul celui ce se va oferi sa-i salveze. Taman atunci o vazu printul pe fetiscana in suita regelui gatita in straie de printesa si fara sa mai gandeasca pasi in fata oferindu-se. Il transforamara in Dragon de Foc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..apoi il impietrira.

.........................

Inca mai imi dau palme si tot nu imi vine sa cred cate mi-au fost dat sa vad si sa aud..bietul Dandriel, avea oricum sa moara, dar parca tot mai putea sa se bucure de viata cativa ani si sa ii fi facuta si noi o ceremonie la apus..dar asa, numai cerul si pamantul stiu unde e sufletul fratelui tau, viteze Sherar.

 

Tanarul privea fix, fara a trada nici un sentiment in fata vestii aflate. Ridicandu-si capul, zise hotarat:

-Cand ai s-o vezi pe mama, spune-i ca fii ei vor veni acasa teferi, acolo unde le este locul. Sa ne astepte in fiecare seara cu masa pusa, iar de n-om veni atunci, sa dea mancarea drept pomana a doua zi. Sa repete ritualul acesta pana in momentul in care ne va vedea la poarta ei.

 

- Dar, Sherar, ce ai de gand sa faci?

- nici mai mult nici mai putin decat ceea ce trebuie.

-Intotdeauna ai fost cel mai curajos flacau din sat..dar acum nici macar nu iti poti imagina cu ce fapturi malefice vei avea de face

- Nici nu ma intereseaza.Imi fac doar datoria.

- De frate?

-De om.

-Crezi ca fratele tau mai are o sansa?

- Dar eu mai am, Osmuan? Dandriel e fratele meu geaman, puteam la fel de bine sa fiu eu in locul lui..poate sunt chiar eu in locul lui...Nu mai am timp, trebuie sa plec. Am incredere ca ai sa o instiintezi pe draga noastra mama ce te-am rugat. Sa ramai sanatos, batrane!

 

Si zicand acestea, Sherar incaleca si disparu in padure.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

................................................................................

.......................................................................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a doua zi dimineata,la celalalt capat al padurii, Sherar isi tesala calul,impatindu-si gandurile intre razboiul cu Erya-Dur si domnita din poiana :)

...si se gindea mereu cit putea fi de distrat de calarise calul invers toata ziua...Normal...la asa ginduri...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×