Sari la conținut
Forum Roportal
blue_wings

Retea wireless + internet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am doua laptopuri pe care vreau sa le conectez la internet prin sharing internet connection.

Datele problemei sunt:

 

1. Internetul imi vine prin cablu in placa de retea (NIC) al unuia din cele doua laptopuri, IP-ul il primesc dinamic de forma 192.168.0.x. Pentru accesarea internetului ma loghez cu username si parola.

 

2. Prin reteaua wireless vreau sa conectez si al doilea laptop la internet, primul devenind un fel de server, si al doilea client.

 

Ce am facut pana acum: Am configurat reteaua wireless la cele doua laptopuri, unul ca server (unde am realizat reteaua) si unul client (unde am spus ca se conecteaza la net prin alt calculator). Am pus insa adresele wireless statice, de forma 172.16.0.x

 

Problema este ca ceva nu merge. Desi laptopul server se conecteaza la net, laptopul client nu poate accesa internetul.

 

Exista vreo chestie pe care trebuia sa o fac si nu am facut-o?

Exista soft-uri de monitorizare a conexiunii wireless si de control al cheilor de criptare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Activeaza pe calculatorul care e conectat la retea optiunea Internet Connection Sharing, altfel nu iti face NAT. Pe de alta parte adresa 192.168.0.x este privata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca a facut asta deoarece : "vreau sa le conectez la internet prin sharing internet connection."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am bifat optiunea de sharing.

Am dat si ping si merge.

 

Practic reteaua wireless merge foarte bine.

Dar nu stiu daca laptopul server realizeaza NAT automat. Mi-a sugerat cineva sa incerc sa pun IP-ul la reteaua wireless asemanator cu cel de la internet, insa in acest caz pot apare probleme de conflicte de IP.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca trebuie folosit DHCP ca sa-ti merga sharing in Windows. Nu prea stiu ca eu nu l-am folosit pana acum.

Dar daca tu spui ca primesti o adresa privata inseamna ca undeva treci printr-un router care iti face NAT. Atunci ai putea incerca si sa dezactivezi Sharingul si sa creezi un bridge intre placile ethernet si wireless si sa pui al doilea laptop in DHCP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sugestia mea in acest caz ar fi (in cazul in care dispui de un router wireless) urmatoarea:

 

1. Baga linia de net direct in router care poate fi configurat sa se lege prin username si parola.

(aceste configurari raman salvate direct in router, acesta se leaga automat la net cu user, pass, etc.)

2. Configureaza o retea wireless cu ajutorul soft-ului de router.

3. Te legi la net cu ambele laptop-uri prin reteaua wireless a router-ului.

 

Mie mi se pare cea mai "eleganta" solutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×