Sari la conținut
Forum Roportal
Nebuloasa

Ce inseamna sa fii femeie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut ca mai exista un topic asemanator dar totusi nu am gasit raspunsurile pe care le cautam.

Poate ma lamureste si pe mine cineva.

Ce inseamna sa fii femeie?

 

 

Cum trebuie sa fie femeia "femeie" pentru un barbat?

Numai cand ma gandesc ca femeia trebuie sa se lase modelata de barbat, sa il urmeze orbeste, sa fie "supusa", ma apuca groaza.

Numai cand ma gandesc la regula generala, "femeia trebuie sa asculte, barbatul trebuie sa dea ordine", simt cum mi se ridica tensiunea brusc.

 

 

Mi s-a tot reprosat faptul ca sunt prea autoritara, prea independenta, cu o prea mare tendinta de a ma impune.

Asta inseamna ca nu pot fi femeie? :D

Sa fii femeie inseamna sa iti asculti orbeste barbatul, sa te lasi modelata de el, sa faci doar ceea ce isi doreste pentru a fi fericit si a se simti implinit?!

Mie asta mi se pare egoism. Dorinta barbatului de a schimba femeia mi se pare egoista.

Probabil ca gresesc dar cum ramane cu ceea ce simte si isi doreste femeia?

 

In cazul asta, ori trec in tabara cealalta, ori ma calugaresc... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce inseamna sa fii femeie?

 

Inseamna sa fii tu. Sa fii exact asa cum esti de fapt, fara masti, fara minciunele, fara complexe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna sa fii tu. Sa fii exact asa cum esti de fapt, fara masti, fara minciunele, fara complexe.

Cum mai poti fi tu daca barbatul are tendinta de a te transforma in ceea ce isi doreste el?

Editat de Breath...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum mai poti fi tu daca barbatul are tendinta de a te tansforma in ceea ce isi doreste el?

 

 

Inseamna ca nu este barbatul potrivit langa care sa fii tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul asta, ori trec in tabara cealalta, ori ma calugaresc... :crazy:

Crede-ma ca sunt suficienti de multi barbati care te-ar iubi la nebunie precis pentru ca esti asa cum esti!

 

Independenta pe care ai descris-o tu cel putin pentru mine e o caracteristica pozitiva, de dorit la o partenera. Ultimul lucru pe care l-as dori ar fi sa tin sub papuc sau sa ma apuc eu sa-i tai toata initiativa, toata creativitatea cu idei preconcepute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crede-ma ca sunt suficienti de multi barbati care te-ar iubi la nebunie precis pentru ca esti asa cum esti!

Deci nu sunt un caz pierdut!

Parca m-am mai linistit un pic. Tot mai des aud fel de fel de teorii cum ca femeia trebuie doar sa "asculte" barbatul, iar chestia asta ma irita la culme.

 

Ultimul lucru pe care l-as dori ar fi sa tin sub papuc sau sa ma apuc eu sa-i tai toata initiativa, toata creativitatea cu idei preconcepute.

Asta inseamna ca accepti femeia asa cum este si ca iubesti tot ceea ce reprezinta ea.

Pe mine ma sperie ideea de a fi tinuta sub papuc, de a face doar ceea ce isi doreste barbatul, de a respecta reguli, de a face doar ceea ce i se impune.

Par o femeie destul de dura, desi in esenta sunt cat de poate de sensibila. Dura, pentru ca viata m-a obligat sa invat sa fiu dura si sensibila pentru ca... asa sunt!

Faptul ca nu ma supun si ca imi doresc sa fiu "eu", sperie foarte tare. Si se pare ca in opinia unora, in veci nu voi gasi un barbat care sa ma accepte asa cum sunt fara sa isi doreasca sa ma modeleze. :crazy:

Editat de Breath...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut ca mai exista un topic asemanator dar totusi nu am gasit raspunsurile pe care le cautam.

Poate ma lamureste si pe mine cineva.

Ce inseamna sa fii femeie?

Cum trebuie sa fie femeia "femeie" pentru un barbat?

Numai cand ma gandesc ca femeia trebuie sa se lase modelata de barbat, sa il urmeze orbeste, sa fie "supusa", ma apuca groaza.

Numai cand ma gandesc la regula generala, "femeia trebuie sa asculte, barbatul trebuie sa dea ordine", simt cum mi se ridica tensiunea brusc.

Mi s-a tot reprosat faptul ca sunt prea autoritara, prea independenta, cu o prea mare tendinta de a ma impune.

Asta inseamna ca nu pot fi femeie? :doh:

Sa fii femeie inseamna sa iti asculti orbeste barbatul, sa te lasi modelata de el, sa faci doar ceea ce isi doreste pentru a fi fericit si a se simti implinit?!

Mie asta mi se pare egoism. Dorinta barbatului de a schimba femeia mi se pare egoista.

Probabil ca gresesc dar cum ramane cu ceea ce simte si isi doreste femeia?

 

In cazul asta, ori trec in tabara cealalta, ori ma calugaresc... :D

 

curva in pat si lady in societate :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si se pare ca in opinia unora, in veci nu voi gasi un barbat care sa ma accepte asa cum sunt fara sa isi doreasca sa ma modeleze. :crazy:

Persoanele care spun asa ceva nu inteleg cum functioneaza interactiunea dintre oameni.

 

Uite... am sa-ti dau un exemplu mai concret.

la un IEI (tipul meu de personalitate) in blocul de Super-Id exista asa zisa functie sugestiva (5).

Teoretic efectul functiei sugestive este descris la modul generic ca:

Nu se satura de acest element. Sunt uimiti de o persoana la care functia respectiva este puternica si prezenta unei astfel de persoana ii aduce la viata.

 

Ok, acum concret la un IEI, functia sugestiva este reprezentata de simturile extrovertite, asta simplu poate fi descris ca "agresivitate", directivitate, initiativa.

 

Lumea unui IEI e o lume plina de indecizie si ezitare cand e vorba de a actiona pe cont propriu. Lucrul care elimina ezitarea cel mai eficient e ca altcineva sa vrea cu adevarat ca ei sa faca ceva. Atunci IEI se bazeaza pe dorinta puternica a celeilalte persoane pentru a ii ghida actiunile ca si cum ar fi propria dorinta.

 

Ei bine... functia sugestiva de la mine, de la IEI e functie din blocul principal al persoanei pe care o caut. Cu alte cuvinte CAUT o persoana agresiva, directa, plina de initiativa. Langa una care sa ma ia cu "da draga" cred ca as innebuni de plictiseala.

Editat de Cavaleru' Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca mai exista un topic asemanator dar totusi nu am gasit raspunsurile pe care le cautam.

Poate ma lamureste si pe mine cineva.

Ce inseamna sa fii femeie?

 

 

Cum trebuie sa fie femeia "femeie" pentru un barbat?

Numai cand ma gandesc ca femeia trebuie sa se lase modelata de barbat, sa il urmeze orbeste, sa fie "supusa", ma apuca groaza.

Numai cand ma gandesc la regula generala, "femeia trebuie sa asculte, barbatul trebuie sa dea ordine", simt cum mi se ridica tensiunea brusc.

 

 

Mi s-a tot reprosat faptul ca sunt prea autoritara, prea independenta, cu o prea mare tendinta de a ma impune.

Asta inseamna ca nu pot fi femeie? :crazy:

Sa fii femeie inseamna sa iti asculti orbeste barbatul, sa te lasi modelata de el, sa faci doar ceea ce isi doreste pentru a fi fericit si a se simti implinit?!

Mie asta mi se pare egoism. Dorinta barbatului de a schimba femeia mi se pare egoista.

 

 

 

 

Draga mea prietena, daca te iubeste, te iubeste pt.CEEA CE ESTI si CUM ESTI! fii tu insati, cu toate calitatile si defectele tale!

noi doua semanam destul de mult, si eu am tendinta de a fi autoritara si de a ma impune atunci cand consider ca am dreptate! dar stiu si sa fiu calina, blanda, instinctul de FEMEIE imi spune cand trebuie sa fac asta si sa cedez uneori! dar in esenta nu te schimba, pt.ca vei avea surpriza sa constati ca de fapt el nu asta isi doreste, iar efortul tau ar fi zadarnic!

Editat de bridget jones

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

femeia trebuie sa completeze barbatul si barbatul trebuie sa completeze femeia,,,,,

darrr barbatul...intotdeauna este si va fi oglinda femeii...

eu sunt barbat si stiu ce spun...

barbatul alege femeia si nu invers...( femeia doar accepta sau nu )...

ce eticheta ii pui unei femei care se plimba prin mall cu puradeii obraznici dupa ea si are langa ea un barbat uracios ,care are un lantzau de aur de o tona la gat peste un tricou mulat, cu paiete si asculta manele la maxim in masina?....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×