Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Practica sportiva

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am gindit ca ar fi bine sa caut sa fac prin intermediul acestui site schimb de experienta cu cei care doresc sa se mentina sanatosi fizic si emotional practicind sportul. Astazi noi, toti romanii trebuie sa facem fata unei provocari foarte dure: sportivii sint profesionisti care cistiga sume enorme de bani, in timp ce marea majoritate sint tracasati la locurile de munca, afectati sever de sedentarism, se "distreaza"pasiv, preferind sa stea la televizor si sa priveasca meciul, decit sa... alerge, sa-si vada de propria conditie fizica. Mirsava pacaleala: te dinamizezi uitindu-te cum alearga altii, iar tu stai cu berea in mina, cu arahidele si...tigara. Nu-i rau o data, te deconectezi. Dar ce-i prea mult...strica, si sedentarismul si sportul profesionist. Abuzurile sunt scump platite de ambele parti: unii cu colesterolu' si atacu' cerebral, altu' pe teren din "motive neelucidate" ( dopaj,etc...). In opinia mea, poate gresesc dar sportul ar trebui sa fie practicat de aproape toata lumea. Variat, din fiecare. Patinaj, volei, fotbal, box,parapanta, inot, alpinism,cit sa facem cunostinta cu ele si sa ne mentinem sanatosi. In Cluj sunt putine locuri in care poti practica sport fara sa fii sportiv de performanta. Cu sensibilitatea mea de artist percep lucrurile cam asa: societatea are nevoie de mina de lucru, nu de oameni sanatosi si echilibrati ci de oameni disperati care alearga dupa bani cu limba scoasa. Un om echilibrat cu fire de sportiv este mai greu de speriat, de manipulat prin stres. Voi scrie in acest domeniu despre ceea ce fac eu pentru a rezista, si astept cu interes raspunsurile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot decat sa salut initiativa ta. Ai dreptate sportul este un mod de relaxare si din pacate nu prea avem timp de el. Asteptam cu nerabdare solutiile pe care le-ai gasit. Daca ele sunt interesante le pot publica si in sectiunea de articole (pentru a fi gasite mai usor - binenteles daca doresti asta).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru sport si asa voi fii tot timpul.

Practic 2 sporturi si chiar ma simt bine. Am vazut oameni foarte multi, si in special tineri, care obosesc dupa ce urca scarile. Nu este normal.

Pentru ca ai vorbit de conditii si eu spun ca acesta este un factor important dar chiar daca nu ai un teren de tenis sau o sala de caarate poti sa mergi dimineata la 7 sa alergi pe strada. Incap sa cred ca e si rea vointa dar oamenii dau vina pe conditii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am facut ceva sport (alpinism, speologie si caarate) si zilnic imi propun sa ies la alergat, anual imi propun sa ma duc la munte sa fac excursile de alta data. ultimele propuneri erau sa cupar patine cu rotile(mie si lu ficamea) si o alta propunere era sa duc fata la caarate sa ma apuc si eu. ba chiar acum doua saptamani m-am dus la fotbal cu colegii, si dupa o ora jumate de alergat (anapoda) m-au strans cu lopata si m-au dus cu roaba pana acasa.

 

totusi cred ca comoditatea este imensa iar vointa nu vrea sa ne ajute nici cum. si daca in timisoara nu sunt baze sportive in care poti sa te menti atunci ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu oricum mai faci ceva sport dar sunt altii, mai tineri, care nu sunt instare sa alerge o suta de metri ca isi rup picioarele.

Ar trebui promovata chestia asta cu sportul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi cere acordul instructorului pentru a putea sa va invit la un zbor de proba cu parapanta pe aeroclubul Traian Dirjan (Dezmir) din Cluj. Aviz celor ce va aflati in trecere prin Cluj. Anuntati-ma din timp, raspunsul 99% va fi favorabil. Veti vace un de.V. cu unul din instructori. Eu nu duc pasageri, n-am voie. Pentru asta imi trebuie curs de instructor. Cred ca ar rupe putin monotonia si chiar daca nu va apucati de sportul asta vati ramine cu o amintire cel putin interesanta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, puteti veni sa incercati senzatia zborului liber! Anuntati-ma din timp! De exemplu pentru. simbata - duminica, anuntati-ma de joi. Va astept!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, puteti veni sa incercati senzatia zborului liber! Anuntati-ma din timp! De exemplu pentru. simbata - duminica, anuntati-ma de joi. Va astept!!!!!

 

Multumim de invitatie. Daca o sa am vreodata drum prin Cluj te anunt ca sa zburam putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam asta fac pentru a inlatura suplimentul de greutate care tinde sa se depuna din cauza muncii sedentare. Ma echipez cu trening de fis, sub cere am trening de bumbac si tricou. In cap pun gluga si castile de la walcaman. Si-i dau bataie in ritm moderat, apoi ajuns acasa mai stau cam 20 de minute in tinuta respectiva, deoarece are efectul asemanator unei saune. Transpirind abundent se elimina multe toxine, iar pe linga conditia fizica mai si slabesc. O vreme bateam muntii ( zona Tarnita-Belis-retur) cu cursiera, dar acum sint prea greu pentru. baieuri, trebuie sa-mi iau ub mountain bicae.La procedura cu alergarea, pentru.cei tentati va recomand prudenta la inceput, mai ales daca n-ati fost sportivi, vi se poate face rau!

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca luati walcaman-ul cu voi va va fi mai usor. Veti depune efort mai mare, veti suferi mai putin. Grija la casete, de exemplu nu recomand sa luati Richard Clyderman... :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×