Sari la conținut
Forum Roportal
Pustnicul

Despre duhurile diavolesti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

brrrrrrrrrrrrrrrr eu una nu m-as fi dus. Te-ai dus tu ca ai vrut sau sa-a intamplat sa fii "prin preajma". Scuza-mi indiscretia dar chiar sunt curioasa. Am auzit multe istorii.

Daca nu vrei nu este obligtoriu sa continuam discutia. :)

[snapbacca]42815[/snapbacca]

Au fost mai multi factori care au dus la prezenta mea acolo. Primul ar fi ca am fost mult timp interesat de acest fenomen (sunt si acum,dar stau prost cu timpul), al doilea ca eram plecat la munte, si ma cazasem langa o manastire de "taici" si al treilea ca am prins zvonul ca se va face asa ceva. Eu mai ascultasem o asemenea sluujba, inregistrata, dar nu ma pregatise nici pe departe pentru realitate. Este un fenomen infricosator, dar care te face sa te uiti in continuare.

Nu stiu cat este adevarat si cat nu in ceea ce se face acolo, dar in momentul inceperii cantarilor bisericesti omul respectiv a inceput sa faca ca toate alea.

- ca o paranteza, stiati ca se incepe cu o carte bine pazita a bisericii, numita Blestemele Sfantului Vasile? -

Dupa ce sa-a terminat am mers si am stat de vorba un pic cu preotul principal. Care mi-a zis ca principalul pericol, in asemenea cazuri, este ca diavolul care este exorcizat sa nu intre in alta persoana. Si mi-a mai spus ceva, care m-a lasat un pic masca: exista in sanul bisericii un curent care crede ca posedarile nu sunt decat manifestari ale unor oameni care nu cred sub nici o forma in biserica, ba chiar o urasc. Dar este o ura adanc inradacinata, acesta fiind si motivul pentru care se manifest extrem de urat cand incep descantecele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- ca o paranteza, stiati ca se incepe cu o carte bine pazita a bisericii, numita Blestemele Sfantului Vasile? -

Dupa ce sa-a terminat am mers si am stat de vorba un pic cu preotul principal. Care mi-a zis ca principalul pericol, in asemenea cazuri, este ca diavolul care este exorcizat sa nu intre in alta persoana. Si mi-a mai spus ceva, care m-a lasat un pic masca: exista in sanul bisericii un curent care crede ca posedarile nu sunt decat manifestari ale unor oameni care nu cred sub nici o forma in biserica, ba chiar o urasc. Dar este o ura adanc inradacinata, acesta fiind si motivul pentru care se manifest extrem de urat cand incep descantecele.

[snapbacca]42958[/snapbacca]

 

Oooff dar cate sunt de spus despre toate acestea, dar... ADEVARUL INTODEUNA NU ESTE ACCEPTAT...

Din ce cauza ? ... MANDRIA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oooff dar cate sunt de spus despre toate acestea, dar... ADEVARUL INTODEUNA NU ESTE ACCEPTAT...

Din ce cauza ? ... MANDRIA

[snapbacca]42975[/snapbacca]

Nu sunt de acord cu tine dintr-un motiv extrem de temeinic: daca biserica ar dezvalui ca de fapt nici nu exista posedare, ca totul este o boala psihica, ca de fapt exorcizarile sunt simple sedinte de psihanaliza imbracate in toate acele manifestari cum crezi ca ar fi privita? Nu cao impostoare, care a ascuns adevarul?

Si aici nu cred ca exista loc de discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si aici nu cred ca exista loc de discutie.

[snapbacca]42978[/snapbacca]

:) Atata timp cat in lumea asta vor exista cel putin doua persoane cu vederi si opinii diferite ......va exista loc de discutie. :( Nu e asa? :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca biserica ar dezvalui ca  de fapt nici nu exista posedare, ca totul este o boala psihica

Si aici nu cred ca exista loc de discutie.

[snapbacca]42978[/snapbacca]

 

Eu unul nu mai postez pe acest forum...

Am raspunsul si la intrebarea ta...

Dar ma mir Moise, crdeam ca tu sti...

Astept sa fiu iertat de doamna Maria si apoi adio forum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) Atata timp cat in lumea asta vor exista cel putin doua persoane cu vederi si opinii diferite ......va exista loc de discutie. :( Nu e asa? :soc:

[snapbacca]42980[/snapbacca]

Corect. eu m-am referit la faptul ca nu cred ca poate fi pusa la indoiala ideea ca biserica ar fi considerata impostoare. Discutii vor fi intotdeauna, pentru ca din discutii apar ideile bune. Si ideile geniale.

 

Eu unul nu mai postez pe acest forum...
De ce vrei sa pleci? chiar daca lumea nu este de acord cu tine, continua sa postezi, pentru ca asa circula informatia.
Am raspunsul si la intrebarea ta...

Dar ma mir Moise, crdeam ca tu sti...

Daca ai raspunsul, spune-la. Si ce sa stiu, ca nu cred ca am inteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca biserica ar dezvalui ca  de fapt nici nu exista posedare, ca totul este o boala psihica, ca de fapt exorcizarile sunt simple sedinte de psihanaliza imbracate in toate acele manifestari cum crezi ca ar fi privita? Nu ca o impostoare, care a ascuns adevarul?

Si aici nu cred ca exista loc de discutie.

[snapbacca]42978[/snapbacca]

 

Ceea ce nu stim noi oamenii este ca satana foieste in adancurile inimii, ascuns in ganduri...

Cand duhul necurat iese din om, umbla prin locuri fara de apa, cautand odihna...

Iar cand crestinul face din nou pacate, el rastigneste a doua oara pe Hristos care se afla in inima sa de la Dumnezeiescul Botez. Duhul necurat, neafland odihna, zice:...

- "Ma voi intoarce la casa mea'' (inima omului, de unde a fost izgonit). Si venind o afla maturata si impodobita. Atunci merge si ia cu el alte sapte duhuri, mai rele decat el si, intrand, locuieste acolo...

Si se fac cele de pe urma ale omului acestuia, mai rele decat cele dintai (Matei 12,45)... Atunci e omul POSEDAT de diavol.

 

Si astfel devine omul indracit, chinuit de diavoli, facand pacate din ce in ce mai mari (betie, desfranare, hula, avorturi...).

Cum Moise ai spus ca ai stat de vorba dupa aceea exorcizare, cu preotul, nu ti-a spus astea... Da ai spus ca trebuie avut grija ca odata iesit diavolul sau poate diavolii dintr-o persoana posedata, sa nu intre in alta persoana, dar...AI STIUT CA DIAVOLUL MEREU CAUTA SA SE INTOARCA INAPOI LA ACEL SUFLET ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce tocmai inapoi la acelasi suflet?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine? sufletul sa nu fie pierdut de :) sau :soc: de suflet? Ca prima varianta nu ar avea nici un sens. Ce nevoie are sufletul sa nu se piarda de :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×