Sari la conținut
Forum Roportal
Pustnicul

Despre duhurile diavolesti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cine? sufletul sa nu fie pierdut de  :) sau  :soc:  de suflet? Ca prima varianta nu ar avea nici un sens. Ce nevoie are sufletul sa nu se piarda de :(

[snapbacca]43331[/snapbacca]

 

Ca sa nu se piarda diavolul de suflet.

Omul dupa ce a fost posedat si izbavit, stie ca exista diavol mai mult ca sigur. Atunci el are de dus cea mai grea lupta cu diavolul, cea a mintii, pe care stand aici in lumea asta, in acest ocean de venin al vietii care ne ineaca pe zi ce trece tot mai mult cu patimile si pacatele lui, nu stiu din pacate daca reuseste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

auuuuuuuuuuuuuu da' ce mult pesimism se citeste in cele scrise de tine. De ce nu incerci sa vezi partea plina a clepsidrei? Lumea asta este frumoasa pustnicule, ea este inca a lui Dumnezeu si tot ce ii apartine Lui este frumos. Nu-i asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa nu se piarda diavolul de suflet.

Omul dupa ce a fost posedat si izbavit, stie ca exista diavol mai mult ca sigur. Atunci el are de dus cea mai grea lupta cu diavolul, cea a mintii, pe care stand aici in lumea asta, in acest ocean de venin al vietii care ne ineaca pe zi ce trece tot mai mult cu patimile si pacatele lui, nu stiu din pacate daca reuseste...

[snapbacca]43347[/snapbacca]

Te rog, descrie o zi dintr-o lume ideala, asa cum consideri tu ca ar trebui sa fie. Intrebare: este diavolul un lucru necesar pentru mentinerea unui echilibru sau ne putem lipsi de el? Daca ar disparea un element diavolesc nu ar apare imediat altul pe principiul complementaritatii? Cind consideri ca ai fost cel mai aproape de diavol? Fara diavol care din practici ar deveni inutile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Victor are dreptate. Daca dispare diavolul, prin absurd, va fi imediat inlocuit cu ceva. Pentru ca noi oamenii suntem duali: bine si rau, Dumnezeu si diavol, alb si negru, etc. Si daca am ramane fara una dintre parti, imediat ar fi gasit inlocuitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te rog, descrie o zi dintr-o lume ideala, asa cum consideri tu ca ar trebui sa fie. Intrebare: este diavolul un lucru necesar pentru mentinerea unui echilibru sau ne putem lipsi de el? Daca ar disparea un element diavolesc nu ar apare imediat altul pe principiul complementaritatii? Cind consideri ca ai fost cel mai aproape de diavol? Fara diavol care din practici ar deveni inutile?

[snapbacca]43379[/snapbacca]

 

1.- Daca as descrie acea zi nimeni nu ar intelege-o...

2.- Cum sa fie necesar mai, avem noi oamenii nevoie de echilibrul satanei !? Am auzit tot felul de intrebari, dar pe asta inca nu...

3.- Diavolul nu dispare, e alungat.., iar daca nu se poate apropia inapoi de acel loc, vine altul sau altii mai mari ca el...

4.- Dar ce acum sunt departe de el !?.., diavolul a stat aproape de Isus si la-a si ispitit pe deasupra, pe El care e Dumnzeu.., pai atunci eu viermele orb...

5.- PACATUL... Fara diavol omul nu ar mai sti sa pacatuiasca... ( sau cel putin nu ar mai indemnat ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.- Daca as descrie acea zi nimeni nu ar intelege-o...

Acorda-ne si noua ceva credit. Cu totii suntem pacatosi (parerea mea) insa nu toti suntem "incuiati la minte" cel putin nu userii acestui forum.

Ce zici?:) Ne-o descrii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lumea asta este frumoasa pustnicule, ea este inca a lui Dumnezeu si tot ce ii apartine Lui este frumos. Nu-i asa?

[snapbacca]43361[/snapbacca]

 

Dar, sufletele noastre ale cui sunt ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sufletele noastre ne apartin, apartin acestei lumi. Si cum Lumea ii apartine lui Dumnezeu atunci implicit si sufletele noastre au aceeasi apartenenta. Doar daca, folosindu-ne liberul arbitru cu care am fost inzestrati tot de catre EL alegem sa ne oferim sufletele altcuiva. :)

 

si am scris "ne apartin" pentru ca Dumnezeu nu ne imprumuta cu Duh Sfant, NE DA Duh Sfant. Nu-i asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletele noastre ne apartin, apartin acestei lumi. Si cum Lumea ii apartine lui Dumnezeu atunci implicit si sufletele noastre au aceeasi apartenenta. Doar daca, folosindu-ne liberul arbitru cu care am fost inzestrati tot de catre EL alegem sa ne oferim sufletele altcuiva. :)

[snapbacca]43496[/snapbacca]

 

Bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar, sufletele noastre ale cui sunt ?

[snapbacca]43493[/snapbacca]

nu stie nimeni cu exactitate ale cui sunt, dar ne sunt " inchiriate" si unii am primit suflete mai complexe si mai sensibile in timp ce altii suflete care au ceva comparabil ca simplitate si concept cu un soft numai bun de instalat pe un batrin "486". Dar eu cred ca in mediul informational nu au ce cauta indivizi fara putere empatica si spirit analitic. Asa ca, revin pustnicule, si eu, ca si Spider, te rog sa ne descrii ZIUA IDEALA in viziunea ta. sa-ar putea sa fie menirea vietii tale, sau macar o incercare....poate va fi si pentru. noi o revelatie...sau nu?

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×