Sari la conținut
Forum Roportal
LightHammer

Ce facultate sa-mi aleg?

Postări Recomandate

Am o problema, nu stiu ce facultate sa aleg.

As dori sa aleg o facultate dupa care as putea avea un serviciu bine platit si sa ma pot angaja fara probleme in cimpul muncii si sa fie neaparat ceva legat de chimie.

Astept Sfaturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru pe care ti-l pot spune este sa faci ce simti tu, nu ce-ti dicteaza altii sau mintea (gen: mai bine platit, mai multe locuri etc.). Cand intr-adevar urmezi ceea ce simti fii sigur ca te va conduce si la tot ceea ce ai nevoie ca sa-ti dezvolti potentialul ascuns si atunci vei cunoaste si succesul si banii. Daca singurul scop sunt banii fie vei alerga o viata dupa ei si nu-i vei gasi niciodata, fie ii vei gasi dar vei fi nemultumit pentru ca nu ai ales meseria care-ti placea cu adevarat si asta se va reflecta apoi asupra intregii tale vieti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singurul lucru pe care ti-l pot spune este sa faci ce simti tu, nu ce-ti dicteaza altii sau mintea (gen: mai bine platit, mai multe locuri etc.). Cand intr-adevar urmezi ceea ce simti fii sigur ca te va conduce si la tot ceea ce ai nevoie ca sa-ti dezvolti potentialul ascuns si atunci vei cunoaste si succesul si banii. Daca singurul scop sunt banii fie vei alerga o viata dupa ei si nu-i vei gasi niciodata, fie ii vei gasi dar vei fi nemultumit pentru ca nu ai ales meseria care-ti placea cu adevarat si asta se va reflecta apoi asupra intregii tale vieti.

Bine spus. :cheer:

Cred ca asa si am sa fac.

Dar ce profesie ai spune tu ca-i buna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista un raspuns general valabil pentru toti. Si depinde ce intelegi tu prin buna? :cheer: Buna este cea care ti se potriveste, cea pe care simti ca doresti sa o urmezi, cea pe care o iubesti, cea care te face sa visezi ca vei deveni un om mai bun practicand-o si care te va invata cate ceva despre tine si despre viata si calea ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te ca o sa faci meseria aia cam 35-40 de ani. O sa pleci zilnic spre un serviciu si o sa lucrezi in meseria aia. Asta daca nu ti-o schimbi la un moment dat. Poate te faci...balerin pe la 45 de ani...stiu si io?!:yawn:

 

Iti dai seama ce nasol e sa lucrezi intr-o meserie pe care o detesti timp de 40 de ani, zi de zi? Cam la asta trebuie sa te gandesti cand te decizi. Tre' sa faci ceva ce-ti place cat de cat, la care esti bun cat de cat si cu care sa nu faci foamea sau sa mori in mizerie. Bafta! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema, nu stiu ce facultate sa aleg.

As dori sa aleg o facultate dupa care as putea avea un serviciu bine platit si sa ma pot angaja fara probleme in cimpul muncii si sa fie neaparat ceva legat de chimie.

Astept Sfaturi

fa-te popa. serviciul e bine platit, te angajezi fara probleme ca biserici se construiesc mai ceva ca scolile, gradinitele sau alte cele...cat despre chimie...daca te multumesti cu prepararea aghiasmei eu zic ca o sa faci cariera.

:P

 

acu' pe bune, tu cauti sfaturi la altii despre ce sa devii in viata? :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omu' poate intreba ce meserii se cauta si sunt bine platite, astfel incat din alea sa isi aleaga una (daca i se potriveste si ii convine). :flowers:

Sincer, daca tot m-am apucat sa scriu in topicul asta, te-as sfatui sa cauti cu google teste de aptitudini, ''tendinte'' in ceea ce priveste meseriile si alte treburi d-astea si poate dupa o analiza ai sa iti dai si tu seama ce ti-ar prinde bine.

Succes! Si eu sunt in aceeasi faza... :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fa-te popa. serviciul e bine platit, te angajezi fara probleme ca biserici se construiesc mai ceva ca scolile, gradinitele sau alte cele...cat despre chimie...daca te multumesti cu prepararea aghiasmei eu zic ca o sa faci cariera.

:flowers:

 

acu' pe bune, tu cauti sfaturi la altii despre ce sa devii in viata? :airkiss:

nooo..io zic ca o cariera in REBU..ar fi ceva inedit. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema, nu stiu ce facultate sa aleg.

As dori sa aleg o facultate dupa care as putea avea un serviciu bine platit si sa ma pot angaja fara probleme in cimpul muncii si sa fie neaparat ceva legat de chimie.

Astept Sfaturi

 

Medicina? Farmacie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×