Sari la conținut
Forum Roportal
LaurentiuG

Ce sistem de operare este mai potrivit ?

Postări Recomandate

Am un calculator Pentium 2 IBM la 266MHz MMX, 48Mega RAM, video 4Mega, Hard 4Giga, CD-Rom, flopy si acuma ruleaza pe el Windows 98 second edition, i-am instalat si un pach pentru el, sa fie mai bun, dar merge tot greoi. As vrea sa imi recomandati un alt sistem de operare care nu consuma resurse. Multumesc mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe calculatorul ăla, nici un sistem de operare nu consumă resurse, că alea numai "resurse" nu se pot numi. :) Acum, Windows 95 n-ai cum să foloseşti, că nu mai e compatibil cu o groază de chestii din zilele noastre. La Linux e şi mai severă chestia, nu că ar avea nevoie de resurse, dar la c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nene, eu am rulat Windows 98SE pe un pentium I, 100 mhz, 12 mb ram :cheer:

 

evident, mergea in salturi, dar ... mergea. sistemul ce-l are [LaurentiuG] se preteaza bine la Win98, cu update-urile mentionate de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nene, eu am rulat Windows 98SE pe un pentium I, 100 mhz, 12 mb ram :cheer:

 

evident, mergea in salturi, dar ... mergea. sistemul ce-l are [LaurentiuG] se preteaza bine la Win98, cu update-urile mentionate de tine.

Eu nu spun că nu merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LaurentiuG pune debian. Merge bine. Totusi...un minim de 64-92 Mb RAM ii o adevarata gura de aer.

harald zau ca asa-i de disperata situatia cu linux-ul? Hai mai incearca...Eu zic ca-l recunoaste in proportie de 100%...si mai mult...merge bine.

Nu de alta, dar eu am avut FC6 pe un K6/200 MHz cu 64 Mb RAM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×