Sari la conținut
Forum Roportal
Selasee

Procesorul nu scade sub 15% in vista ?!

Postări Recomandate

Procesor amd x2 4200 - frecv 2200 no OC-.Instalat cam toate programele necesare home'userului -respectiv office 2007 premium plus,winamp,messenger daemon,nod32 etc -.Toate bune si frumoase.am si sunet 5.1 in sfarsit,problema este ca procul sta in 10% chiar si cand opresc winamp si ies de pe mess,e normal asa ceva?Plus ca imediat dupa start din ramii mei mai raman doar circa 850-900 liberi si am 2gb in dual channel frecv 800 adata xtreme.e normal sa consume atat ram?E adevarat ca din cei 2gb 256 se duc in placa video care e onboard dar totusi mai raman 1,75 din care doar 850 "liberi"?Intrebarea mea este: Atat de mult papa acest vista - ultimate -? Erori nu am avut nici macar una.de raspuns la comenzi atunci cand rulez mai mult programe smultan raspunde bine - deschide firefox in timp real daca arhivez ceva indiferent ce.cand instalez un program mai pretentios se observa un mic delay -in 100% nu ramane niciodata-.Sa ma traga in jos placa video?Nu sunt gamer ,deloc chiar.procesorul are 4,9 nota.ramii 5,9 .HDD 5,2 Video -onboard dupa cum am spus - e un 7025 care "a luat" 3,6 in vista graphics si 3.0 in game graphics sau cum le-o zice.

Main question:daca ai citit ce am scris mai sus si esti priceput spune-mi:E normal sa pape atat de multi rami si sa-mi tina procesorul in 10-15% chiar si cand nu ruleaza nici un program?E ok sa raman pe vista in aceste conditii - nu am erori,doar consumul ma intriga - sau mai bine revin la XP ?

Astept pareri pertinente .

Multumesc !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Placa video fiind integrata pe placa de baza, interfata vista aero ,consuma resurse direct din procesor.Intre timp, am achizitionat o placa video, iar problema s-a rezolvat.Multumesc ,tarziu e adevarat,pentru raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Procesor amd x2 4200 - frecv 2200 no OC-.Instalat cam toate programele necesare home'userului -respectiv office 2007 premium plus,winamp,messenger daemon,nod32 etc -.Toate bune si frumoase.am si sunet 5.1 in sfarsit,problema este ca procul sta in 10% chiar si cand opresc winamp si ies de pe mess,e normal asa ceva?Plus ca imediat dupa start din ramii mei mai raman doar circa 850-900 liberi si am 2gb in dual channel frecv 800 adata xtreme.e normal sa consume atat ram?E adevarat ca din cei 2gb 256 se duc in placa video care e onboard dar totusi mai raman 1,75 din care doar 850 "liberi"?Intrebarea mea este: Atat de mult papa acest vista - ultimate -? Erori nu am avut nici macar una.de raspuns la comenzi atunci cand rulez mai mult programe smultan raspunde bine - deschide firefox in timp real daca arhivez ceva indiferent ce.cand instalez un program mai pretentios se observa un mic delay -in 100% nu ramane niciodata-.Sa ma traga in jos placa video?Nu sunt gamer ,deloc chiar.procesorul are 4,9 nota.ramii 5,9 .HDD 5,2 Video -onboard dupa cum am spus - e un 7025 care "a luat" 3,6 in vista graphics si 3.0 in game graphics sau cum le-o zice.

Main question:daca ai citit ce am scris mai sus si esti priceput spune-mi:E normal sa pape atat de multi rami si sa-mi tina procesorul in 10-15% chiar si cand nu ruleaza nici un program?E ok sa raman pe vista in aceste conditii - nu am erori,doar consumul ma intriga - sau mai bine revin la XP ?

Astept pareri pertinente .

Multumesc !!

eu de curand mi-am cumparat un notebook,,,intel pentium dual core 1,7..cu 1024 RAM.windows vista pe el..merge foarte bine..

......acum..

din cate am intrebat eu pe la diversi inainte sa-l cumpar am aflat :

windows vista se simte bine cu 1Gb de ram si foarte bine cu 2 Gb ram..

procesorul sa fie peste 3 Ghz, pentru PC si minim 1,7 pentru laptop ( dar dual core)...

antivirus mai usurel in scormoneala....

eu mi-am luat notebookul cu nod 32 instalat ,,cu licenta,,si l-am dezinstalat si am pus un Kasperski...

Nod 32 este un antivirus destul de agresiv si ocupa foarte multe resurse

..este bun dar nu pentru home ....( pentru firme, cu retele etc.)--recomand Kasperski 7 sau bitdefender 10 internet security..

si nu in ultimul rand....verifica coolerul si curata calculatorul de praf....+ sterge temporalele si cookies..

 

....ehe..ai rezolvat..bravo...nu vazusem postarea

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am spus ,procesorul rula in 15% datorita faptului ca foloseam placa video integrata pe placa de baza.Cum o placa video are in mod normal procesorul si memoria ei era si normal ca cea integrata va apela alte resurse,respectiv procesor si memorie.Era un amanunt care mi-a scapat cand am deshis threadul.

Cat despre nod32 vs kaspersky nu sunt deloc de acord.Kav consuma indiscutabil mai multe resurse decat nod 32.E suficient sa faci o comparatie ruland cele doua programe antivirus simultan pe doua sisteme identice.Am facut asta la sala iar kav-ul consuma de 3 ori mai mult decat nod 32.Bitdefenderul consuma chiar mai mult decat kav-ul.Osolutie ar fi,sau mai bine zis era panda ,pentru ca nici nu stiu daca mai exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum am spus ,procesorul rula in 15% datorita faptului ca foloseam placa video integrata pe placa de baza.Cum o placa video are in mod normal procesorul si memoria ei era si normal ca cea integrata va apela alte resurse,respectiv procesor si memorie.Era un amanunt care mi-a scapat cand am deshis threadul.

Cat despre nod32 vs kaspersky nu sunt deloc de acord.Kav consuma indiscutabil mai multe resurse decat nod 32.E suficient sa faci o comparatie ruland cele doua programe antivirus simultan pe doua sisteme identice.Am facut asta la sala iar kav-ul consuma de 3 ori mai mult decat nod 32.Bitdefenderul consuma chiar mai mult decat kav-ul.Osolutie ar fi,sau mai bine zis era panda ,pentru ca nici nu stiu daca mai exista.

..mai..acum parerile sunt impartite....

al meu pc..se simte ok cu bitdef..si pe notebook am kasp. si merge bine..

adevarat...eu folosesc calculatoarele strict pentru firma...nu jocuri, nu aplicatii greoaie,..iar pe net..doar navigare...

..depinde si cu ce te-ai obisnuit pana la urma...fiecare isi face setarile cum vrea...

bafta, multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc AGV Free. Merge foarte bine si nu am avut niciodata probleme cu virusii. In plus e gratuit

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, acuma intrebare : acea placa integrata cati MB video avea ?

 

Iar au facut AVG-ul free ? Au inceput cu free, l-au trecut pe bani si acum din cate-mi spui iar e gratis?

Hmm...curios.

Editat de ALX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×