Sari la conținut
Forum Roportal
mora35

Ateii si agnosticii!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma uit pe roportal si ma mir cateodata de fervoarea cu care ateii ataca credintele celor care pot crede.Cred ca intr-o oarecare masura necredinta provine din cauza "handicapului" lor de a putea sa priveasca puterea lui Dumnezeu in toate cele ce ne sunt date in lumea aceasta.Iar faptul ca nu sunt invredniciti sa se bucure de maretia si slava Dumnezeului celui vesnic viu le aduce un fel de frustare ,de aici si radicalismul lor vis a vis de cei ce cred.Oare am dreptate sau ma insel?

Eu am scris ceea ce cred .Sper sa puteti si voi sa ma ajutati sa inteleg cauza necredintei.

Ps.Huiduielile si injuraturile nu sunt argumente.

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune???????.......crede-ma,ca doar ptr ca nu cred ca Jesus saves,sau ca D-zeu sta undeva in cer sa ne monitorizeze viata,nu imi aduce niciun fel de "frustrare".Eu nu cred ptr simplul motiv ca am crescut intr-o familie in care nu era importanta religia,si nu am putut niciodata sa cred ca un om ne poate salva.Si m-a enervat intotdeauna ideea ca "religia noastra este cea mai iubitoare -Toti mergeti in IAD,necredinciosilor".A,da,si nu pot crede intr-un d-zeu care a poruncit uciderea unor copii.sau ideea ca bebelusii sunt pacatosi,din cauza unei presupuse greseli a Evei,care cica a fost prima femeie.Si exista un singur barbat.Deci toata lumea s-a nascut prin incest.

Editat de Glamorous_witch_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe bune???????.......crede-ma,ca doar ptr ca nu cred ca Jesus saves,sau ca D-zeu sta undeva in cer sa ne monitorizeze viata,nu imi aduce niciun fel de "frustrare".Eu nu cred ptr simplul motiv ca am crescut intr-o familie in care nu era importanta religia,si nu am putut niciodata sa cred ca un om ne poate salva.Si m-a enervat intotdeauna ideea ca "religia noastra este cea mai iubitoare -Toti mergeti in IAD,necredinciosilor".A,da,si nu pot crede intr-un d-zeu care a poruncit uciderea unor copii.sau ideea ca bebelusii sunt pacatosi,din cauza unei presupuse greseli a Evei,care cica a fost prima femeie.Si exista un singur barbat.Deci toata lumea s-a nascut prin incest.

Foarte tare !Deci parintii tai au considerat inutila religia.Si pe principiul pocaitilor care le inoculeaza de mici "microbul" credintei ai tai au considerat ca nu e nevoie de asa ceva.Cu tot respectul pentru familia ta si pentru tine cred ca ai pierdut pana acum ce e mai frumos din viata.

Iar aceste "argumente " impotriva credintei nu pot avea valoare.Pentru ca te axezi pe a ataca singura carte despre care tu nu stii.BIBLIA.Insa Dumnezeu nu se ascunde in carti ci in inimile fiecaruia dintre noi.Ori in inimile noastre nu patrunde minciuna.Pentru ca acolo salasluieste domnul vietii.Pe care tu nu il poti recunoaste pentru ca nu ai invatat umilinta .INCA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu vreau sa invat umilinta........vreau sa invat demnitatea.Si,da,parintii mei nu considera religia importanta,dar nici nu mi-au interzis sa studiez,ba chiar m-au incurajat.

Nu am citit Biblia,dar poti contrazice faptul ca d-zeu biblic,condamna crima.............cand nu a fost ordonata de el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,nu vreau sa invat umilinta........vreau sa invat demnitatea.Si,da,parintii mei nu considera religia importanta,dar nici nu mi-au interzis sa studiez,ba chiar m-au incurajat.

Nu am citit Biblia,dar poti contrazice faptul ca d-zeu biblic,condamna crima.............cand nu a fost ordonata de el?

Iti raspund ca nu vreau sa ramai in necunostinta de cauza.Biblia este compunerea unui popor cu privire la YAH HE VAH HE.Dumnezeul lor.Iar in vremurile de restriste in care traiau aveau nevoie de un frate mai mare si mai tare ca toti sa poate sterge batjocura la care erau supusi de marile si evoluatele civilizatii contemporane lor.

Se pare ca nu ai citit sau inteles ceea ce am scris inainte.Dar nu are importanta. CAt despre demnitate nimic de zis.E un lucru laudabil.Ca mesaj suna incurajant.Insa cand vei mai creste priveste in jurul tau si vei vedea cata demnitate este in lume.Doamne ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea oamenilor isi doresc sa fie un pic mai buni in fiecare zi.Chiar si eu,chiar daca nu cred in D-zeu sau in viata de dupa moarte.Ce nu inteleg,de ce majoritatea credinciosilor iau ca o ofensa personala daca cel de langa el este ateu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia este compunerea unui popor cu privire la YAH HE VAH HE.Dumnezeul lor.

 

Iisuse Cristoase! :dance2: No, apăi binie că ne-ai spus...Că altfel ne apucam sa ne inchinăm Dumnezăului ălora de le plăcea sa scrie compuneri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma uit pe roportal si ma mir cateodata de fervoarea cu care ateii ataca credintele celor care pot crede.Cred ca intr-o oarecare masura necredinta provine din cauza "handicapului" lor de a putea sa priveasca puterea lui Dumnezeu in toate cele ce ne sunt date in lumea aceasta.Iar faptul ca nu sunt invredniciti sa se bucure de maretia si slava Dumnezeului celui vesnic viu le aduce un fel de frustare ,de aici si radicalismul lor vis a vis de cei ce cred.Oare am dreptate sau ma insel?

Eu am scris ceea ce cred .Sper sa puteti si voi sa ma ajutati sa inteleg cauza necredintei.

Ps.Huiduielile si injuraturile nu sunt argumente. Multumesc!

 

Si eu ma mir cand vad pe cei ca tine care raman setati pe un singur punct de reper. Ateul cel mai fanatic nu poate sa nege ca exista o forta superioara doar decat in cazul in care e un ignorant desavarsit. Depinde si conceptia sau perceptia fiecaruia despre d-zeu. Nu este vorba de necredinta, dar multi nu au cum sa creada intr-un d-zeu bolnav si sadic care ucide si ii condamna pe oameni in chinuri vesnice doar ca nu cred , culmea aberatiile altor oameni. Este culmea sa crezi intre-un d-zeu prefabricat cand ai la dipozitie viata, natura, universul. Daca esti capabil sa filtrezi corect informatiile si sa percepi foarte bine ce iti comunica simturile atunci iti vei da seama ca d-zeul provaduit de majoritatea nu are nici o legatura cu cel real.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu se ascunde in carti ci in inimile fiecaruia dintre noi.Ori in inimile noastre nu patrunde minciuna

Ateul cel mai fanatic nu poate sa nege ca exista o forta superioara doar decat in cazul in care e un ignorant desavarsit. Depinde si conceptia sau perceptia fiecaruia despre d-zeu.

Şi uite aşa vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Agnostic here. Am sa incerc sa raspund la postul initial.... In primul rand, nu inteleg de ce ai facut un asa titlu mora daca bagi ateismul si agnosticismul in fix aceeasi oala. Nu sunt deloc acelasi lucru...iar daca nu ai stapanirea unor termeni, nu ii mai folosi...

 

Frustrare? Poate, dar nu in sensul in care o vezi tu...Pentru mine frustrarea vine de la faptul ca invariabil daca crezi in ceva iti inchizi mintea alternativelor.... dar mult mai mult e frustranta religia (a nu se confunda cu credinta!) deoarece marea majoritate a religiilor sunt lipsite de logica....

 

Spre exemplu, biblia se contrazice singura in multe situatii. Majoritatea celor care predica ascultarea bibliei respecta doar o parte din invataturile ei...si ce nu le convine tot ca ei fac. Iar ca sa fii crestin adevarat, sa respecti intrutotul invataturile bibliei nu ai cum sa nu fii habotnic...valabil si pentru celelalte religii mari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×