Sari la conținut
Forum Roportal
Inger Sedat

Roata se intoarce intotdeauna.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ni se intampla adesea sa avem parte de dezamagiri -mai multe sau...mai putine-, sa suferim din dragoste sau din alte motive. Dar ne gandim prea putin la motivul pentru care trecem prin asta. Mi s'a intamplat de multe ori sa platesc inzecit pentru o greseala sau pentru ca ma razbun (desi atunci cand o fac, ma simt indreptatita oarecum, dar nu realizez pe moment ca asta nu'mi va aduce nici o satisfactie). Oare daca am realiza ce urmari pot avea actiunile noastre, am impiedica suferinta care ne asteapta dupa...? Se zice ca in iubire ajungem sa provocam suferinta celui de langa noi fara sa vrem, iar la randul nostru suferim la fel de mult (sau mult mai mult) din cauza asta. De ce? Ce ar trebui sa schimbam ca sa nu mai fie asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ni se intampla adesea sa avem parte de dezamagiri -mai multe sau...mai putine-, sa suferim din dragoste sau din alte motive. Dar ne gandim prea putin la motivul pentru care trecem prin asta. Mi s'a intamplat de multe ori sa platesc inzecit pentru o greseala sau pentru ca ma razbun (desi atunci cand o fac, ma simt indreptatita oarecum, dar nu realizez pe moment ca asta nu'mi va aduce nici o satisfactie). Oare daca am realiza ce urmari pot avea actiunile noastre, am impiedica suferinta care ne asteapta dupa...? Se zice ca in iubire ajungem sa provocam suferinta celui de langa noi fara sa vrem, iar la randul nostru suferim la fel de mult (sau mult mai mult) din cauza asta. De ce? Ce ar trebui sa schimbam ca sa nu mai fie asa?

Ar trebui sa gandim mai mult? :dance2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nush...cred ca singura problema vine de la iubirea care exista in perioada pe care o traim noi.

 

Mi-ar placea f mult sa traiesc in trecut,prin anii 60,cand iubirea era cu totul altceva.Mi-ar placea sa am un singur barbat toata viata,fara sa ma stresez cum o fi cu altul.

 

Acum,totu se rezuma : Fu`...iuri...,razbunari,tzepe.M-am scarbit !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa gandim mai mult? :dance2:
Da...cred ca asta ar fi o solutie buna. Dar ce facem cand suntem prea orbiti , incat nu putem vedea consecintele gesturilor noastre?
Nush...cred ca singura problema vine de la iubirea care exista in perioada pe care o traim noi.Mi-ar placea f mult sa traiesc in trecut,prin anii 60,cand iubirea era cu totul altceva.Mi-ar placea sa am un singur barbat toata viata,fara sa ma stresez cum o fi cu altul.Acum,totu se rezuma : Fu`...iuri...,razbunari,tzepe.M-am scarbit !
Si totusi ne lovim de astea in fiecare zi. Nu numai in dragoste, ci peste tot dam de dezamagiri si lovituri puternice. Fie provocate de noi, fie de cei apropiati noua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...cred ca asta ar fi o solutie buna. Dar ce facem cand suntem prea orbiti , incat nu putem vedea consecintele gesturilor noastre?Si totusi ne lovim de astea in fiecare zi. Nu numai in dragoste, ci peste tot dam de dezamagiri si lovituri puternice. Fie provocate de noi, fie de cei apropiati noua...

 

 

ce nu te omoara te intareste... :dance2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce nu te omoara te intareste... :cheer:

 

Da...asta ar fi avantajul :yawn: Dar daca totusi am incerca sa gandim mai mult inainte de a face ceva, poate asa am evita suferinta si regretele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nush...cred ca singura problema vine de la iubirea care exista in perioada pe care o traim noi.

 

Mi-ar placea f mult sa traiesc in trecut,prin anii 60,cand iubirea era cu totul altceva.Mi-ar placea sa am un singur barbat toata viata,fara sa ma stresez cum o fi cu altul.

 

Acum,totu se rezuma : Fu`...iuri...,razbunari,tzepe.M-am scarbit !

Ce te face sa crezi ca la vremea aceia ..nu se gandeau cum este cu altcineva ? :cheer:

Nu se vorbea intratat de mult, dar ce spui tu e de cand lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...asta ar fi avantajul :cheer: Dar daca totusi am incerca sa gandim mai mult inainte de a face ceva, poate asa am evita suferinta si regretele.

Crezi ca mai poti gandi logic daca te indragostesti? Sau daca vrei sa te razbuni? Eu cred ca nu. Si facem rau inconstient uneori, noua si celorlalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de ceva vreme de partea cu razbunarea.Intr-un final razbunarea este"arma prostului",insa la varsta de 15-17 ani este greu sa iti dai seama de asta.Am ajuns sa raspund la rautatea ce imi este adresata cu un zambet si cu indiferenta,si crede-ma ca doare mult mai mult decat 1000 de vorbe grele sau nu stiu cati pumni..In urma cu 4 ani am reusit sa slabesc intr-o saptamana 7 kg pentru un el,mai exact pentru nimic.Acum nici daca as vrea nu cred ca as mai putea sa ajung la performanta asta.Si am ajuns sa invat ca din orice lucru rau intr-un final iese ceva rau,iar ce nu te omoara te face mai puternic.La mine a functionat perfect.Acum viitorul meu este stabil alaturi de persoana care ma face sa zambesc atunci cand ar trebui sa plang.In legatura cu roata..e mai mult decat adevarat ca ajungi sa platesti pentru raul ce l-ai facut,stiu asta din proprie experienta..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×