Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Generalizare prematura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Generalizare dupa prea putine instante. Cercetatorii au descoperit ca oamenii nu prea isi dau seama cam cum arata o secventa aleatoare. Ei se asteapta ca, de exemplu intr-o secventa de dat cu banul, variantele sa alterneze mai des decat o fac in realitate. O secventa cu adevarat aleatoare poate parea ca urmeaza un model datorita faptului ca creierele noastre cauta structuri.

 

Intr-o serie de 20 de aruncari cu banul, sunt 50% sanse sa pice "cap" de 4 ori la rand; 25% sanse sa pice de 5 ori la rand; 10 % sanse sa pice de 6 ori la rand! Si totusi uneori prezicem un model dupa dupa un incident sau doua. O persoana are doua relatii nasoale la rand si trage concluzia ca toate persoanele de sex opus sunt idioti.

 

Ignorand traducerea de 2 lei facuta in graba... ce parere aveti? Ai vazut la voi tendinta asta de a generaliza prea repede?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ignorand traducerea de 2 lei facuta in graba... ce parere aveti? Ai vazut la voi tendinta asta de a generaliza prea repede?

Nu.Eu nu am patit asta.Sunt o tipa foarte cerebrala si nu trag concluzii pripite.Plus ca pentru mine,prima impresie nu conteaza,nu e relevanta.Iar daca am avut un esec,doua,trei(si am avut destule,zic eu) ,nu m-am grabit sa generalizez si sa fac afirmatii nefondate. Imi place sa-mi pastrez optimismul si o data cu el,ma gandesc ca daca 5 oameni au facut aceeasi greseala,nu inseamna ca toti is la fel de eronati.

Chestia cu "bagatu' in aceeasi oala"(urata expresie,da' n-am nici una mai potrivita acum), mi se pare ridicola si este specifica oamenilor care nu au incredere in ei,in fortele proprii,negativisti,care au impresia ca numai lor li se intampla raul cel mare,clacheaza si uita lucrurile bune,sunt acei oameni care nu au trait destule experiente incat sa poata afirma asa ceva.Dar chiar si daca traiesti zeci de astfel de experiente,nu inseamna ca pentru tine nu poate fi si bine. Trebuie doar sa crezi,sa fii atent si..sa speri. :beee:

Cineva spunea foarte bine intr-o semnatura:"iubim putin,uram indeajuns..." ,sau ceva asemanator. Mi s-a parut teribil de real,frustrant si cinic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu.Eu nu am patit asta.Sunt o tipa foarte cerebrala si nu trag concluzii pripite.Plus ca pentru mine,prima impresie nu conteaza,nu e relevanta.Iar daca am avut un esec,doua,trei(si am avut destule,zic eu) ,nu m-am grabit sa generalizez si sa fac afirmatii nefondate. Imi place sa-mi pastrez optimismul si o data cu el,ma gandesc ca daca 5 oameni au facut aceeasi greseala,nu inseamna ca toti is la fel de eronati.

Chestia cu "bagatu' in aceeasi oala"(urata expresie,da' n-am nici una mai potrivita acum), mi se pare ridicola si este specifica oamenilor care nu au incredere in ei,in fortele proprii,negativisti,care au impresia ca numai lor li se intampla raul cel mare,clacheaza si uita lucrurile bune,sunt acei oameni care nu au trait destule experiente incat sa poata afirma asa ceva.Dar chiar si daca traiesti zeci de astfel de experiente,nu inseamna ca pentru tine nu poate fi si bine. Trebuie doar sa crezi,sa fii atent si..sa speri. :flowers:

Cineva spunea foarte bine intr-o semnatura:"iubim putin,uram indeajuns..." ,sau ceva asemanator. Mi s-a parut teribil de real,frustrant si cinic.

 

Foarte adevarat. Iar daca suntem negativisti si vedem in fiecare persoana numai raul, ajungem sa avem parte numai de intamplari neplacute. Nu putem generaliza pentru ca fiecare este unic in felul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca generalizarea asta vine odata cu varsta ... cu oboseala... si iti spui " eh.. toate/toti sunt la fel. "

Sau , iti alimentezi comoditatea... generalizand .

 

Da, sa stii. E mai simplu sa zici ca toti sau toate is la fel decat sa stai sa le studiezi pe fiecare in parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca generalizarea asta vine odata cu varsta ... cu oboseala... si iti spui " eh.. toate/toti sunt la fel. "

Sau , iti alimentezi comoditatea... generalizand .

faza e ca generalizarea dauneaza... stim asta... si tot o facem...

pesimismul dauneaza GRAV sanatatii, dovedit stiintific, si totusi... sunt persoane care aleg atitudinea asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faza e ca generalizarea dauneaza... stim asta... si tot o facem...

pesimismul dauneaza GRAV sanatatii, dovedit stiintific, si totusi... sunt persoane care aleg atitudinea asta...

Cu alte cuvinte si-o fac cu mana lor si dupa aia tot ele se plang ce viata trista au.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu alte cuvinte si-o fac cu mana lor si dupa aia tot ele se plang ce viata trista au.

FALS! Ne-o facem cu mana noastra! Toti! Toti avem momentele noastre de cadere... faza e ca ridicarea ar trebui sa fie mai accesibila... mai....aaa... recomandata :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe aspecte legate de originea generalizarilor pripite. Voi mentiona doar trei:

 

1. Majoritatea oamenilor nu au o gandire statistica. E vorba aici mai putin de inteligenta si in primul rand de o pregatire in domeniu. Cei care au facut (si au inteles) statistica au in mod automat un potential mai ridicat de a cuantifica mai obiectiv evenimentele din jur (cel putin in sens cantitativ). Este o cerinta absoluta in stiintele exacte (spre deosebire de facultatile de la noi, "afara" nu esti om de stiinta fara sa stii statistica), si o abilitate utila in viata de zi cu zi.

 

2. Exista un subiectivism instinctiv in rationamentele (si generalizarile) noastre de ordin cantitativ. Exista numeroase studii care arata diferenta dintre gradul obiectiv de risc al anumitor activitati si gradul perceput de risc al acelorasi activitati. (i.e. ne temem nu de pericolele cele mai probabile, ci de cele mai infricosatoare sau neobisnuite, etc.).

 

3. Exista si un subiectivism emotional puternic, care difera de la individ la individ. Aici se incadreaza exemplele date mai sus de interpretare a probabilitatii unui eveniment "bun" sau a unuia "rau".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FALS! Ne-o facem cu mana noastra! Toti! Toti avem momentele noastre de cadere... faza e ca ridicarea ar trebui sa fie mai accesibila... mai....aaa... recomandata :cheer:

Pai asta am scris si io. Ca persoanele alea pesimiste si-o fac cu mana lor. Sigur ca toti au si momente de cadere ca nu e nimeni sfant...ma rog, din astia care scriu pe forumul asta cel putin. :flowers:

 

A propos de statistica. Am citit mesajul de mai sus si m-am gandit imediat ca in viata fiecarui om exista perioade bune siperioade mai putin bune. Cand o perioada maiputin buna iti da in crestet ca o maciuca tot ai senzatia ca o sa tina la nesfarsit nenorocirea. Nici nu-ti poti imagina ca la un moment dat se termina, se opreste si ca rasare soarele si pe strada ta. la fel si cu alea bune, cand estiin delir de fericire...nu te gandesti ca poa' sa vina ghioaga.

 

Nici nu stiu zau cum ar putea cineva sa aprecieze chestiile pozitive daca ar trai intr-o fericire deplina fara oprire. Ma refer la oamenii normali, nu la sfinti ca aia sunt alta mancare de peste.

 

Intelegeti ce am scris sau am fost prea confuza?(sunt 40 de grade C aici si AC nu mai face fata iar pisica vrea sa-mi stea fix in poala chiar acum!!!). :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte logic ce ai scris. E unul din principiile statisticii ca observatiile trebuie sa fie independente de observator pentru a putea fi considerate obiective. Deci nu ai cum sa... gandesti statistic, atata timp cat esti in mijlocul evenimentelor pe care trebuie sa le cuantifici. La fel cu senzatiile - daca te doare ceva, nu ai cum sa contextualizezi durata durerii si sa spui ah, o ora nu e asa de mult, rezist, pentru ca nu esti un observator independent. Deci, din start, nu ai cum sa gandesti statistic legat de evenimentul respectiv.

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×