Sari la conținut
Forum Roportal
laurocontis65

CONTRACT DE MUNCA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt angajat cu carte de munca la o companie de tip SRL si cu contract individual de munca la o companie de tip SA.In urma unei cereri pentru un imprumut bancar,am descoperit ca nu pot cumula cele doua salarii intrucat contractul individual de munca nu este vizat de ITM si ca urmare salariul nu poate fi luat in considerare.Am fost la societatea unde am incheiat contractul si mi-au spus ca ei nu au un contract cu ITM-ul fiindca nu sunt societate cu capital privat 100%,iar banca trebuie sa i-a in considerare acel salariu atata timp cat am dus adeverinta si copia de pe contract in conformitate cu originalul.Cine are dreptate si ce e de facut?Astept un raspuns cat mai urgent!(daca se poate,de la cineva autorizat)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are? Si eu am lucrat la o societate cu capital privat 100% si contractele mergeau toate la ITM...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in mod normal bancile ar trebui sa ia in considerare orice sursa de venit legala....( ma refer la contracte de munca )

si eu lucrez in 2 locuri....si banca ma creditat tinand cont de ambele surse de venit....

dapinde de regula bancii la care ai fost...

eu iti recoman reiffeisen..sunt mai flexibili....

si nu te speria de dobanzi si comisioane....peste tot este la fel...difera doar modul de lucru al bancii

unele au dobanzi mai mici dar comisioane mai mari,,,altele invers...

....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt angajat cu carte de munca la o companie de tip SRL si cu contract individual de munca la o companie de tip SA.

"Angajat cu carte de muncă"

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

s.a., s.r.l. , capital privat sau de stat contractele de munca se inregistreaza la ITM. altfel nu se platesc dari la stat, nu cotizezi la pensii, sanatate, somaj et.c. si nu ai drepturi de acest gen, nu ai vechime e.t.c. chiar si contractele cu 2-4 ore se inregistreaza la ITM. cum s-ar spune ... lucrezi la negru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai lipseste ca laurocontis sa mearga maine la serviciu sa-i spuna angajatorului ca lucreaza la negru :flowers: :beee:

 

acept parerile altora atunci cand sunt fundamentate

 

faceti referire la prevederile legislative sa ne lamurim

 

omul a cerut o parere avizata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faceti referire la prevederile legislative sa ne lamurim ...

La art.10 alin.2 din respectiva lege se specifică nişte obligaţii şi pentru angajatorii care păstrează şi completează carnetele de muncă. Ar trebui ca iniţiatorul topicului să aibă două carnete de muncă? Faptul că SA-ul la care lucrează nu are obligaţia de a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt angajat cu carte de munca la o companie de tip SRL si cu contract individual de munca la o companie de tip SA.In urma unei cereri pentru un imprumut bancar,am descoperit ca nu pot cumula cele doua salarii intrucat contractul individual de munca nu este vizat de ITM si ca urmare salariul nu poate fi luat in considerare.Am fost la societatea unde am incheiat contractul si mi-au spus ca ei nu au un contract cu ITM-ul fiindca nu sunt societate cu capital privat 100%,iar banca trebuie sa i-a in considerare acel salariu atata timp cat am dus adeverinta si copia de pe contract in conformitate cu originalul.Cine are dreptate si ce e de facut?Astept un raspuns cat mai urgent!(daca se poate,de la cineva autorizat)

 

 

daca societatea pe actiuni are o mica parte din actiuni de stat , atunci aceasta nu intra in categoriile de angajatori care trebuie sa raporteze la ITM contractele de munca si statele de plata. Dar asta nu inseamna ca contractul tau de munca nu este valabil.

Spune celor de la societate sa-ti dea o dovada sau o explicatie oficiala pentru banca cu motivul pentru care contractul tau de munca nu are viza ITM, si cu acte doveditoare daca e posibil.

daca imi spui si alte detalii despre societate, as putea sa-ti dau si baza legala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In aceeasi situatie sunt si eu. Angajatorul a gasit o portita pt. a nu mai plati in intregime impozitul, asigurarea, cass, etc.. la stat. Am minimul pe economie in cartea de munca dar am semnat un contract colectiv de colaborare cu o alta societate, a aceluiasi patron, de la care iau restul de bani. Veniturile cumulate imi intra pe card (VISA Transilvania Global)... Atentie contractul nu e inregistrat nicaieri... asa ca, eu gandesc ca ar trebui sa imi platesc singur darile catre stat care rezulta din diferenta salariului de pe cartea de munca si cel pe care il iau in mana. In plus nici o banca nu ia in considerare contractele de colaborare. :) hotii "Made in Romania"

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×