Sari la conținut
Forum Roportal
Pustnicul

Despre noi oamenii in ziua de azi...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cate dintre ele apeleaza la serviciul de planning familial; sau mai bine----exista centre de planning in ro???

Ar trebui mai multe campanii de informare!!! Romania are nevoie de asa ceva!!

[snapbacca]41771[/snapbacca]

 

sunt centre de planing in romania,daca sunt in galati cred ca sunt si in alte orase

sunt de acord ca ar mai tr sa mai fie dar asta e

 

:evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand toata lumea iti ascunde adevarul timp de aproape 10 ani,ca tu si sotul tau nu aveati practic dreptul sa concepeti un copil(dapai doi) pentru ca genetic vorbind aceasta boala de care sufera copiii nostrii SMA nu ne da nici o sansa,si aflu asta dupa ce am facut deja doua cezariene si am probleme mari cu anestezicele(la ambele operatii am intrat in coma) sa-mi spuna Pustnicul ce sa fac ca el stie mai bine si mai ales acuza la nesfarsit desi nu a trecut prin aceste situatii.M-am putin saturat de acuzele de genul asta mai ales ca vin din partea unui barbat.Daca ar trai el in locul nostru toate aceste necazuri as intelege dar asa in nici un caz NU! :) :evil: :o: :doh:

Iar la faza cu nepoteii vazuti prin ochelarii roz... :- Ii voi vedea acolo sus la Domnul si ma voi bucura de ei!

Editat de AnMar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oca, tristania, te intelegem!(mai ales ca stiu ca nu ti-e usor sa vorbesti despre asta)

Mai fa un mic efort(te rog) si raspunde intrebarii mele: decat sa fi avortat nu ai fi preferat sa iei anticonceptionale? Asa,stii,puteai evita situatia aceea!!!

[snapbacca]41833[/snapbacca]

 

stiu, "anticopii" nu este ceva nou pentru mine (cu toate ca nu prea le folosesc, nu stiu de ce) si nici atunci nu eram neinformata. uite ca sa-a intamplat sa ma si gandesc sa iau postinor a doua zi dar, ...nu stiu de ce nu am luat (il aveam si acasa).

Stiti, toate parca erau inlantuite: una din cele mai mari sarbatori religioase, o ispita, bautura, sex, ....

Cel mai dureros e ca am fost constienta de aceste lucruri, iar in acele momente parca aveam o pelicula pe constiinta (poate = aveam un aer de superioritate fata de baiatul respectiv).

Despre anticonceptionale? - nu stiu ce sa zic, stiu ca Biserica este impotriva, pe de alta parte, si avortul este grav. Cred ca este ceva la mijloc, dar nu stiu ce, inca nu am aflat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai fa un mic efort(te rog) si raspunde intrebarii mele: decat sa fi avortat nu ai fi preferat sa iei anticonceptionale? Asa,stii,puteai evita situatia aceea!!!

[snapbacca]41833[/snapbacca]

 

Tu explici toate astea, senina, ca si cum ai lua un sambure la-ai planta in pamant, dar nu la-ai mai uda, iar el se usuca si moare acolo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt chiar asa de senina...

Pilula contraceptiva blocheaza ovulatia; in consecinta nici un ovul nu mai este eliberat de catre ovar si deci fecundarea nu mai este posibila!

Nu se usuca si nu moare nimic acolo...pentru ca nu exista ovul...

Sa ma indop cu anticonceptionale nu a fost (e) alegerea mea! Mi-au fost prescrise de catre medic ca tratament!

Nu stiu daca in cazul in care nu era nevoie de ele, as fi luat doar ca sa previn o sarcina nedorita(exista metode mai simple). Nu sa-a intamplat sa raman insarcinata nici cand nu luam pilula, asta pentru ca am avut mereu grija sa nu se intample.

Vreau sa am copii cand ma simt pregatita.Iar femeile care nu vor(deocamdata) sa aiba copii sa fie constiente ca o sarcina poate surveni oricand si ca o metoda de prevenire nu ar strica...deloc!O sarcina nedorita poate fi prevenita!

Imi pare bine ca ai renuntat la citate, e mai bine sa comunicam deschis!! :evil:

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt chiar asa de senina...

Vreau sa am copii cand ma simt pregatita.

 

[snapbacca]42472[/snapbacca]

 

Cand esti pregatita ?... Poate va fi PREA TARZIU...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pregatirea asta pana la urma e ceva empiric.Intotdeauna vei fi pregatita sa fii mama atata timp cat iti doresti.De restul are grija instinctul matern.Si ai grija maricaule ca trebuie sa treaca cel putin 2 ani de la incetarea tratamentului cu anticeuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pregatirea asta pana la urma e ceva empiric.Intotdeauna vei fi pregatita sa fii mama atata timp cat iti doresti.De restul are grija instinctul matern.Si ai grija maricaule ca trebuie sa treaca cel putin 2 ani de la incetarea tratamentului cu anticeuri.

[snapbacca]42478[/snapbacca]

Multumesc, AnMar, in tot ce ai zis ai dreptate! Despre faptul ca trebuie sa astept doi ani dupa incetarea luarii pilulei chiar nu stiam... :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc, AnMar, in tot ce ai zis ai dreptate! Despre faptul ca trebuie sa astept doi ani dupa incetarea luarii pilulei chiar nu stiam... :evil:

[snapbacca]42481[/snapbacca]

 

Mama tuturor rautatilor nestiinta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mama tuturor rautatilor nestiinta...

[snapbacca]42489[/snapbacca]

 

Asta sa-a intamplat in cazul lui AnMar,care a avut probleme din cauza pilulei! In cazul meu e de preferat, bineinteles, sfatul medicului!

Iti spun ca cu nestiinta n-ai nimerit-o bine! Cand am de gand sa fac un copil ma voi documenta...! Deocamdata am alte prioritati!!!

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×