Sari la conținut
Forum Roportal
Pustnicul

Despre noi oamenii in ziua de azi...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...Aducerea pe lume a unui copil necesita si cheltuieli, adapost, ajutor fizic su psihic.

 

Daca si parintii nosti ar fi gandit la fel? nu pot sa garantez ca nasterea mea a fost programata, sau parintii mei erau multumiti de conditiile pe care mi le`ar fi putut oferii. insa m-a nascut... si sper ca nu regreta :pee

 

Daca ne uitam in jurul nostru cu singuranta vom vedem multi oameni pe care nu`i dorim sa faca parte din viata noastra: oamenii din autobuz care se ingesuiesc dimineata, colegi invidiosi, vanzatoare nepoliticoase, oamenii cu handicapuri, care parca ne incurca.. si ce sa face, sa`i omoram pentru toti? Daca ei nu is doriti din anumite motive, nu inseamna ca trebuie sa`i omoram pentru toti.

 

Un media ginecolog, care se ocupa de asa ceva, a zis .. "mi`am dat seama ca defapt, nu ajut femei, ci omor copii"

 

Unele femei, si poate chiar medici cred ca fatul, nu e o fiinta vie decat dupa 4 luni, cand incepe sa niste si mama il simte , dar asta nu e adevarat.

 

Sarcina e impartita in 3 trimestre, fiecare a cate 3 luni. Majoritatea avorturilor sunt facute in primul trimestru, insa numarul celor din al doilea si chiar al treilea trimestru creste. Nu conteaza daca avortul e facut in primul sau al treilea trimestru, tot crima e, insa... impactul asupra copilui e mult mai mare, el incepe sa auda, sa simta.....

Sansele de supravietuire a unui copil de 6 luni sunt de 65%

 

Avortul are consecinte grave asupra mamei: hemoragii cu consecinte grave, infectii, perforarea uterului.. ne mai vorbind de cele asupra psihicului., multe femei nici nu mai vor sa aibe copii dupa o astfel de experienta. .. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ohhh Doamne, ohhh... Eu nu sunt un fanatic religios, cum am fost acuzat pana acum...

 

Am vrut sa expun gravitatea acestiu enorm pacat si sa nu fie privit cu seninatate.., ca pe unul obisnuit....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe.sa. (dupa cate stiu eu) Romania e pe primul loc in Europa la nr de avorturi, in ultimii 2 ani (sau cel putin printre locurile fruntase)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, pentru ca femeile nu sunt informate despre anticonceptinale!

Cate dintre ele apeleaza la serviciul de planning familial; sau mai bine----exista centre de planning in ro???

Ar trebui mai multe campanii de informare!!! Romania are nevoie de asa ceva!!

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maricaul pari genul de femeie '' modernista''...

 

Fiecare are libertatea totala si este singur responsabil de deciziile pe care le ia in aceasta viata... Asa ca daca tu crezi ca e bine sa te indopi cu anticonceptionale.., e alegerea ta...

 

Inchide un pic ochii si deschide-i... Acum e adevarat imi expun propiul meu punct de vedere... Imagineaza-te ca ai 70 de ani si stai singura intr-o casa... Oare nu vrei sa-ti vezi copiii cum te iau in brate si te saruta.., oare nu vrei sa-ti vezi nepoteii cum se joaca, cum rad si sunt fericiti...

 

Oare nu vrei sa-i strangi pe toti in brate si sa-i saruti cu lacrimi-n ochi ...

 

De ce nu lasi cursul firesc al naturii sa decurga firesc...

 

Nebunia tineretii, trece.., iar apoi...

 

''Si nu mai arunca te rog cu pietre in mine''... Fiecare are dreptul la libera exprimare...

 

Da e adevarat, ca unele din postarile mele sunt fragmente, pe care eu le-am strans pe un forum al meu...

 

''...-Pentru ca mama tuturor rautatilor e nestiinta''...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA sunt de parere ca avortul e o crima,dar nu sunt impotriva mijloacelor contraceptive,desi Biserica nu este de acord cu ele,dar vin si va intreb:oare ele nu ajuta fetele/femeile sa nu mai faca avorturi!?! si zic asta gandindu-ma,de exemplu, la o familie saraca care nu ar mai putea sa intretina un copil,sau la alte astfel de exemple.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

serios, Biserica nu e de acord cu metodele anticonceptionale? vai... daca nu sa-ar folosii asa ceva, fiecare femeie ar face vreo 10 avorturi... ioi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oricum acasa n-are ce cauta si daca da copilul o va marca pe toata viata si va ingrosa rindurile celor internati la psihiatrie...

si daca il omoara, nu o va marca toata viata?

[snapbacca]41736[/snapbacca]

 

Eu una sunt marcata pe toata viata. Ai dreptate, e o crima adevarata.

Prefer sa mor de foame, sa ma transform in cersetor , orice, numai sa nu fi facut asa ceva.

Mai degraba ajung internata la psihiatrie avand pe constiinta aceasta crima.

 

Mi-am spus parerea si nu numai...

Probabil nu voi mai accesa aceasta tema caci doar acest cuvant ..avort..imi produce o durere si fizica. nu, nu mai pot...

La revedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu una sunt marcata pe toata viata. Ai dreptate, e o crima adevarata.

Prefer sa mor de foame, sa ma transform in cersetor , orice,

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×